Żurawina – naturalny sposób na zdrowe drogi moczowe i inne właściwości

Żurawina (Vaccinium macrocarpon) to gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Jest znana przede wszystkim ze swoich owoców o kwaśno-cierpkim smaku. Są to małe, kuliste, czerwone lub czerwonawo-fioletowe jagody. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej. Szczególnie powszechnie występuje na obszarach bagien i torfowisk w Kanadzie i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Żelazo: niezbędny pierwiastek dla zdrowia i urody

Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe i liczbie atomowej 26. Jest to metal o znaczeniu fundamentalnym dla życia na Ziemi. Jest bowiem istotnym składnikiem wielu biologicznie ważnych związków. Wspomnieć trzeba choćby hemoglobinie (w czerwonych krwinkach) czy enzymach. Występuje on również powszechnie w skorupie ziemskiej. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych metali.

Ziemia okrzemkowa: Sekrety zdrowia i urody ukryte w diatomii

Ziemia okrzemkowa, znana również jako diatomit, to miękka, porowata skała osadowa pochodzenia organicznego. Składa się ona w dużej mierze z amorficznej krzemionki, czyli naturalnego dwutlenku krzemu (SiO2). Pochodzi on ze skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów zwanych okrzemkami.

Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) to wieloletnia roślina zielna z rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje powszechnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Preferuje stanowiska słoneczne i suche. Rośnie na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, a także w przydrożach i rowach.

Wapń – niezbędny minerał dla zdrowia i mocnych kości

Wapń (symbol: Ca) to pierwiastek chemiczny, który jest niezbędny dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest on piątym najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej i najczęściej występującym minerałem w organizmie człowieka.

Tyrozyna: Co to jest, właściwości, działanie, zastosowanie

Tyrozyna to jedna z dwudziestu podstawowych aminokwasów, które są budulcem białek. Jest to aminokwas aromatyczny, co oznacza, że zawiera pierścień aromatyczny w swojej strukturze. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jej lewoskrętny izomer, L-tyrozyna, jest szczególnie cenny ze względu na swoje właściwości.

Tulsi, czyli Święta Bazylia – ajurwedyjski sposób na zdrowie

Tulsi to roślina zielna znana ze swoich licznych właściwości leczniczych i duchowych. Znana jest również jako Święta Bazylia. Szczególnie ceni się ją w hinduizmie i ajurwedzie. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie uprawiana się ją od tysięcy lat.

Tryptofan: aminokwas niezbędny do szczęścia i zdrowego snu

Tryptofan to jedna z 20 podstawowych aminokwasów, które są składnikami białek, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to aminokwas egzogenny, co oznacza, że organizm nie może go syntetyzować samodzielnie. Musimy go więc dostarczać z zewnątrz, poprzez dietę.

Skrzyp polny: właściwości i zastosowanie

Skrzyp polny (Equisetum arvense) to wieloletnia roślina zielna, która należy do rodziny skrzypowatych. Występuje on powszechnie na terenie całej Polski, rosnąc na wilgotnych łąkach, polach, brzegach rzek i lasów.

Ostropest plamisty – zioło na wątrobę i nie tylko

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. Występuje dziko na łąkach, nieużytkach i ugorach, ale może być również uprawiana. Jest to roślina o charakterystycznych fioletowych kwiatach i kłujących liściach.

Selen – niezbędny minerał dla zdrowia i urody

Selen to pierwiastek chemiczny o symbolu Se i liczbie atomowej 34. Jest to niemetaliczny pierwiastek śladowy, który jest niezbędny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Selen jest składnikiem wielu enzymów, w tym peroksydazy glutationowej. Pomaga ona chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Jest on również ważny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.