Bajkalina to nie bajka… Właściwości i działanie Tarczycy Bajkalskiej

Tarczyca bajkalska, zwana także bajkaliną to niewysoka roślina występująca naturalnie na wschodzie: na Syberii, w Chinach, Japonii, na Zabajkalu oraz w Mongolii. Mierzy od 25 do 65 centymetrów i posiada proste pędy z niewielkimi listkami. Wykształca niebieskie lub fioletowo niebieskie kwiaty. Najbogatszą w składniki prozdrowotne częścią bajkaliny jest jej korzeń.

Bajkalina, czyli roślina od lat wykorzystywana w medycynie Dalekiego Wschodu, obecnie jest również dostępna w Polsce i cieszy się nieustającą popularnością. Jej prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone naukowo. Okazuje się, że ta niepozorna roślina ma wszechstronne zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w kosmetologii. Co jest wyjątkowego w tarczycy bajkalskiej, jakie są jej prozdrowotne właściwości i kto powinien po nią sięgnąć?

Roślina znana od tysięcy lat

Tarczyca bajkalska, zwana inaczej bajkaliną, to niewysoka roślina występująca naturalnie na wschodzie i uprawiana jest na Syberii, Zabajkalu oraz w Mongolii, Chinach i w Japonii. Proste pędy z niewielkimi listkami osiągają wysokość od 25 cm do 65 cm. Charakteryzuje się drobnymi kwiatkami o niebieskiej lub fioletowo-niebieskiej barwie.

Zdrowotne właściwości bajkaliny znane są od ponad 2 tysięcy lat i chętnie wykorzystywane w tradycyjnej naturalnej medycynie chińskiej. Pod względem zdrowotnym, najbardziej wartościową częścią rośliny jest jej korzeń. Zbierany jesienią w drugim lub trzecim roku wzrostu rośliny, zawiera wyjątkowe składniki. Swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza bogatej zawartości flawonów typu lipofilnego, tzn. od 20 do 26% (bajkaleina, bajkalina oraz wogonina i wogonozyd). Smak korzenia jest lekko gorzki i nie ma wyraźnego zapachu.

Wszechstronne zastosowanie bajkaliny

Stosowanie naturalnego ekstraktu z tarczycy bajkalskiej wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Badania naukowe wykazały jej holistyczne działanie na organizm człowieka. Nie bez przyczyny, roślina była wykorzystywana na dalekim wschodzie jak naturalny środek wspomagający zdrowie. Leczniczy napar lub nalewka na bazie bajkaliny były wykorzystywane w stanach gorączki, chorobach wirusowych, a także jako lek przyjmowany na astmę i na alergie. Dotychczasowe badania naukowe potwierdziły jej działanie m.in.:

  • przeciwastmatyczne i przeciwalergiczne,
  • przeciwzapalne i przeciwartretyczne,
  • żółciopędne i antyhepatotoksyczne,
  • antyoksydacyjne i przeciwwolnorodnikowe,
  • i inne.

Dzięki dużej zawartości wartościowych substancji, szczególnie flawonoidów, które mają zdolność do indukowania apoptozy (kontrolowania śmierci komórek), tarczyca bajkalska jest również wykorzystywana jako pomoc w terapii leczenia nowotworów. Przyjmowanie wyciągu z rośliny może skutecznie działać w profilaktyce chorób nowotworowych, w tym szczególnie spowodowanych różnymi mutagenami i aflatoksynami grzybów.

Bajkalina Yango

Bajkalina – lek na starzenie się?

Badania wykazały, że bajkalina może przedłużyć życie komórki, aż o 10%, co w znaczący sposób wpływa na przedłużenie życia organizmu. Jakie działanie za tym stoi? Ekstrakt z tarczycy bajkalskiej działa hamująco na procesy skracania się telomerów. Przy każdym podziale komórki, fragmenty chromosomów skracają się, zwiększając ryzyko obumierania komórek. Wraz z rozwojem organizmu, naturalny proces zastępowania obumarłych komórek nowymi, zaczyna spowalniać. Hamując proces skracania telomerów, bajkalina jednocześnie hamuje procesy starzenia się.

Przeciw wirusom, bakteriom i grzybom

Wyniki badań naukowych wykazały, że bajkalina, która charakteryzuje się wysoką zawartością antyutleniaczy, wykazuje działanie hamujące rozwój wirusów Epstein-Barra (EBV-EA). Podejrzewa się ją również o działania spowalniające rozwój wirusa HIV. Ponadto, tarczyca bajkalska wykazuje działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe, natomiast wyciąg z korzenia rośliny wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne na bakterie gram dodatnie. Wykazano również pozytywne działanie hamujące wobec następujących bakterii: dyfterytu, paciorkowca hemolitycznego, pneumokoków, cholery, tyfusu, paratyfusu, Escherichia coli oraz spirochetów II leptospirozy. Polscy naukowcy wskazali również, że bajkalina może działać skutecznie przeciw grzybom:

  • Candida albicans,
  • Rhodotorula rubra,
  • Aspergillus fumigatus,
  • Geotrichum candidum.

Działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne

Liczne badania wykazały, że tarczyca bajkalska wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne, zarówno w przypadkach ostrych, jak i przewlekłych. Wyniki badań na myszach dowiodły, że składniki bajkaliny zmniejszają stan zapalny i wysięk w podobnym stopniu, jak silne leki przeciwzapalne. Suplementy diety z ekstraktem z rośliny mogą być stosowane przy przewlekłych stanach zapalnych przez dłuższy czas – wykazują bardzo niską toksyczność.

Pozytywny wpływ na układ krwionośny

Flawony zawarte w tarczycy bajkalskiej (bajkaleina, bajkalina oraz wogonina i wogonozyd) wykazują silne działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Dzięki temu, suplement diety z wyciągiem z rośliny może być stosowany jako wsparcie leczenia wybroczyn i żylaków, a także może pomóc mikrokrążeniu. Bajkalina stosowana jest również w leczeniu niedociśnienia oraz nadciśnienia, szczególnie typu I i II. Wspomaga także leczenie chorób serca takich jak: tachykardia czy zapalenie mięśnia sercowego. Co więcej, tarczyca bajkalska wykazuje działanie normalizujące poziom lipidów we krwi, chroniąc tym samym organizm przed miażdżycą oraz powstawaniem zakrzepów. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu i chroni przed powstawaniem blaszek miażdżycowych. 

Bajkalina

Roślina pomocna w chorobach neurodegeneracyjnych

Stosowanie preparatów, które w składzie posiadają bajkalinę, pozytywnie wpływa na organizm również w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, takich jak:

  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,
  • stwardnienie rozsiane.

Poprzez hamowanie enzymu, który zajmuje się rozkładaniem acetylocholiny, bajkalina okazuje się pomocna w wyżej wymienionych chorobach oraz w depresji. Dodatkowo, wykazuje działanie uspokajające oraz przeciwdrgawkowe. Ekstrakt z rośliny stosowany jest w stanach nerwicowych oraz w epilepsji.

Ochrona i regeneracja wątroby

W badaniach nad zwierzętami wykazano, że bajkalina charakteryzuje się dość mocnym działaniem żółciopędnym, natomiast inne badania wskazują na działanie ochronne i regenerujące wątrobę. Polscy naukowcy wykazali, że związki zawarte w bajkalinie wpływają pozytywnie na wątrobę zatrutą związkami ołowiu w toksycznych dawkach. Chińscy badacze dowiedli natomiast, że tarczyca bajkalska wykazuje działanie antyoksydacyjne, silniejsze niż witamin z grupy E czy polifenole zawartych w zielonej herbacie. Dodatkowo, bajkalina neutralizuje wolne rodniki i wykazuje działanie cytotoksyczne.

Tarczyca bajkalska w kosmetyce

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, wyciąg z bajkaliny znalazł również zastosowanie we współczesnej kosmetyce. Tarczyca bajkalska chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca, a także działa rozjaśniająco. W przypadku odbarwień oraz zmian pigmentacyjnych, które powstały wskutek zbyt długiego opalania, bajkalina w formie kremu sprawdzi się znakomicie. Tarczyca bajkalska może być również składnikiem kosmetyków, które stosowane są w celu odbudowy skóry oraz zahamowaniu procesów starzenia się. Flawonoidy zawarte w tarczycy bajkalskiej mogą także pozytywnie wpływać na spowolnienie syntezy testosteronu, a przez to spowalniać proces łysienia.

Kto szczególnie powinien przyjmować suplementy z bajkaliną?

Tarczyca bajkalska wykazuje szerokie spektrum zastosowań, jednak stosowanie preparatów na bazie tej rośliny jest szczególnie istotne dla osób m.in.:

  • podczas słabej odporności,
  • podczas przeziębienia na tle bakteryjnym lub wirusowym,
  • podczas grypy,
  • przy stanach zapalnych śluzówki,
  • przy problemach z wątrobą,
  • w czasie chorób związanych z jamą ustną (np. grzybica jamy ustnej, choroby dziąseł, próchnica),
  • w chorobach autoimmunologicznych,
  • w chorobie zwyrodnieniowej stawów,
  • podczas nasilonej ekspozycji tkanek na szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych
  • i podczas innych stanów.

W jakiej formie przyjmować roślinę?

Wśród suplementów diety, które są obecnie dostępne w sklepach internetowych specjalizujących się w dostarczaniu wartościowych suplementów diety, można znaleźć bajkalinę w formie kapsułek lub tabletek, a także w postaci suszu z ciętego korzenia. Jak należy przyjmować preparaty z tarczycą bajkalską? Wybierając kapsułki, warto sprawdzić najpierw stężenie wyciągu oraz procentową zawartość ekstraktu z rośliny. Tak samo jak w przypadku innych suplementów diety, przed rozpoczęciem stosowania bajkaliny, należy zapoznać się z zaleceniami dawkowania od producenta i stosować się do podanych zaleceń. Z naparu przygotowanego z suszu można w prosty sposób przyrządzić olej, który przyda się w przypadku leczenia skóry z podrażnieniami lub skóry trądzikowej.

Do przeciwwskazań stosowania bajkaliny należy m.in. hipoglikemia, nietolerancja rośliny oraz zaburzenia autoimmunologiczne. Zarówno kobiety w ciąży i karmiące piersią, jak i osoby ze zbyt niskim ciśnieniem krwi również nie powinny stosować preparatów wykorzystujących wyciąg z tarczycy bajkalskiej.

Jak widać, tarczyca bajkalska to produkt o cudownych właściwościach leczniczych, który poprawia funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach. Przyda się nie tylko w stanach osłabienia i chorobach, ale również jako środek uzupełniający różnego rodzaju terapie. Warto znać wartościowe działanie tej niepozornej rośliny ze wschodu, którą obecnie możemy spożywać w postaci suplementu diety w kapsułkach.

Jeden komentarz do “Bajkalina to nie bajka… Właściwości i działanie Tarczycy Bajkalskiej”

  1. Zastanawia mnie kto redaguje opisy i zalecenia do stosowania. Choroby autoimmunologiczne według autora tego opisu są wskazaniem do stosowania jak i przeciwskazaniem. Warto, żeby tego typu informacje były weryfikowane na podstawie rzetelnych źródeł.

Możliwość komentowania została wyłączona.