Cynk – ważny pierwiastek dla dzieci i dorosłych

Cynk to jeden z mikroelementów, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jego obecność stanowi czynnik umożliwiający przebieg procesów fizjologicznych. Zapotrzebowanie na cynk jest stałe. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dzieci oraz dorosłych. Groźny jest zarówno niedobór jak i nadmiar tego pierwiastka. Przedstawiamy jaką rolę pełni cynk w organizmie oraz w jaki sposób najlepiej dostarczać go do organizmu, aby jego poziom utrzymywał się na odpowiednim poziomie.

Bor – właściwości, objawy niedoboru, dieta, suplementacja

Bor to pierwiastek, który pomimo tego, że w organizmie człowieka występuje w ilościach śladowych, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowej. Istnieje wiele przesłanek do tego, aby uznawać go za mikroelement warunkujący zwiększanie stężenia witaminy D2, wapnia, miedzi oraz magnezu w ludzkim organizmie. Niedobór boru może powodować choroby zwyrodnieniowe oraz raka prostaty! Pierwiastek ten można znaleźć w winogronach, rodzynkach i orzechach. 

Jod, dlaczego tak ważny dla zdrowia?

Jod to jeden z najważniejszych pierwiastków, które mają znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ten mikroelement odpowiada głównie za prawidłową pracę tarczycy oraz efektywnie wspiera pracę układu nerwowego, krwionośnego i mięśniowego. Niedobór jodu może spowodować wiele problemów zdrowotnych, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o uzupełniającej suplementacji tego mikroelementu.

Miedź i jej rola w ludzkim organizmie

Miedź jest jednym z pierwiastków chemicznych należących do grupy metali. Oprócz tego, że w postaci czystej jest materiałem o dużym przewodnictwie elektrycznym, miedź jonowa powszechnie występuje w licznych organizmach żywych – w roślinach i zwierzętach. Pełni w nich wiele istotnych funkcji, wchodząc w skład enzymów o różnych właściwościach biologicznych. Dzięki temu, że miedź łatwo oddaje i pobiera elektron w czasie procesów chemicznych, stała się niezbędnym mikroelementem, którego niedobór może mieć skutki groźne dla zdrowia i życia.

Minerały, których potrzebują włosy

O piękne włosy powinno się dbać zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Poza dobrze dobranymi kosmetykami, niezwykle ważna jest także prawidłowa, zbilansowana dieta oraz suplementacja, zwłaszcza w przypadku minerałów, które występują w mniej popularnych produktach spożywczych. Jakie z nich są najważniejsze dla pięknych, mocnych i lśniących włosów?

Wszystko o DMSO

DMSO (dimetylosulfotlenek), jest produktem ubocznym masy celulozowej siarczanowej, która przekształca drewno w masę drzewną, składa się prawie wyłącznie z włókien celulozowych. Proces polega na przetwarzaniu wiórów drzewnych za pomocą mieszaniny wodorotlenku sodu i siarczku sodu. To niszczy wiązania chemiczne łączące ligninę i celulozę.

Magnez – remedium na skurcze i nie tylko…

Magnez to jeden z kluczowych makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego odpowiedni poziom jest jednym z najważniejszych czynników odpowiadających praktycznie za wszystkie procesy życiowe, kondycję fizyczną, a nawet psychiczną.

Pożyteczny jak Krzem

O krzemie najczęściej słyszeliśmy w kontekście pierwiastków chemicznych. Wielu z nas słyszało o krzemie w komputerach, jednak co bardzo ciekawe mało kto słyszał jak ważnym składnikiem naszego ciała jest ten pierwiastek, a zwłaszcza jak duże znaczenie ma w tworzeniu i jakości tkanki łącznej. Równie ważną rolę ma dla utrzymania zdrowych kości i w procesie tworzenia kolagenu ale to nie wszystko…

MSM – Siarka organiczna

MSM to skrót od pełnej nazwy związku chemicznego metylosulfonylometanu. W naturze występuje w owocach, warzywach, i np w świeżym krowim mleku. Niestety jest to związek bardzo delikatny i łatwo go zniszczyć. Dzieje się tak np w procesie pasteryzacji, gotowania czy naświetlania promieniami UV. Również proces konserwacji żywności pozbawia ją tego związku. Dobrym przykładem jest mleko. To prosto od wiejskiej krowy zawiera ok 2 do 5 miligramów siarki organicznej w litrze. Natomiast to z kartonika w markecie już tylko ok jedną czwartą miligrama.

Chrom

Chrom należy do pierwiastków niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występuje w kilku postaciach chemicznych jak pikolinian chromu lub polinikotynian chromu. Zapotrzebowanie na chrom rośnie przy dużym wysiłku fizycznym i diecie wysokocukrowej z powodu zwiększonego wydalania chromu z moczem.

Cynk

Cynk pełni bardzo wiele istotnych funkcji, zaczynając od udziału w procesie wzrostu komórek, poprzez regulowanie czynności układu immunologicznego, a kończąc na modulowaniu procesów, związanych z uczeniem się i zapamiętywaniem. Cynk reguluje pracę ponad 200 enzymów, należących do różnych klas, odpowiadających za istotne reakcje zachodzące w organizmie. Jest niezbędny do syntezy białka i kwasów nukleinowych oraz do ochrony przed wolnymi rodnikami.

Mangan

Mangan przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Mangan przyczynia się do utrzymania zdrowych kości oraz pomaga w prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych.