Żelazo: niezbędny pierwiastek dla zdrowia i urody

Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe i liczbie atomowej 26. Jest to metal o znaczeniu fundamentalnym dla życia na Ziemi. Jest bowiem istotnym składnikiem wielu biologicznie ważnych związków. Wspomnieć trzeba choćby hemoglobinie (w czerwonych krwinkach) czy enzymach. Występuje on również powszechnie w skorupie ziemskiej. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych metali.

Wapń – niezbędny minerał dla zdrowia i mocnych kości

Wapń (symbol: Ca) to pierwiastek chemiczny, który jest niezbędny dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest on piątym najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej i najczęściej występującym minerałem w organizmie człowieka.

Selen – niezbędny minerał dla zdrowia i urody

Selen to pierwiastek chemiczny o symbolu Se i liczbie atomowej 34. Jest to niemetaliczny pierwiastek śladowy, który jest niezbędny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Selen jest składnikiem wielu enzymów, w tym peroksydazy glutationowej. Pomaga ona chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Jest on również ważny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Cynk – ważny pierwiastek dla dzieci i dorosłych

Cynk to jeden z mikroelementów, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jego obecność stanowi czynnik umożliwiający przebieg procesów fizjologicznych. Zapotrzebowanie na cynk jest stałe. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dzieci oraz dorosłych. Groźny jest zarówno niedobór jak i nadmiar tego pierwiastka. Przedstawiamy jaką rolę pełni cynk w organizmie oraz w jaki sposób najlepiej dostarczać go do organizmu, aby jego poziom utrzymywał się na odpowiednim poziomie.

Bor – właściwości, objawy niedoboru, dieta, suplementacja

Bor to pierwiastek, który pomimo tego, że w organizmie człowieka występuje w ilościach śladowych, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowej. Istnieje wiele przesłanek do tego, aby uznawać go za mikroelement warunkujący zwiększanie stężenia witaminy D2, wapnia, miedzi oraz magnezu w ludzkim organizmie. Niedobór boru może powodować choroby zwyrodnieniowe oraz raka prostaty! Pierwiastek ten można znaleźć w winogronach, rodzynkach i orzechach. 

Jod, dlaczego tak ważny dla zdrowia?

Jod to jeden z najważniejszych pierwiastków, które mają znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ten mikroelement odpowiada głównie za prawidłową pracę tarczycy oraz efektywnie wspiera pracę układu nerwowego, krwionośnego i mięśniowego. Niedobór jodu może spowodować wiele problemów zdrowotnych, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o uzupełniającej suplementacji tego mikroelementu.

Miedź i jej rola w ludzkim organizmie

Miedź jest jednym z pierwiastków chemicznych należących do grupy metali. Oprócz tego, że w postaci czystej jest materiałem o dużym przewodnictwie elektrycznym, miedź jonowa powszechnie występuje w licznych organizmach żywych – w roślinach i zwierzętach. Pełni w nich wiele istotnych funkcji, wchodząc w skład enzymów o różnych właściwościach biologicznych. Dzięki temu, że miedź łatwo oddaje i pobiera elektron w czasie procesów chemicznych, stała się niezbędnym mikroelementem, którego niedobór może mieć skutki groźne dla zdrowia i życia.

Minerały, których potrzebują włosy

O piękne włosy powinno się dbać zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Poza dobrze dobranymi kosmetykami, niezwykle ważna jest także prawidłowa, zbilansowana dieta oraz suplementacja, zwłaszcza w przypadku minerałów, które występują w mniej popularnych produktach spożywczych. Jakie z nich są najważniejsze dla pięknych, mocnych i lśniących włosów?

Wszystko o DMSO

DMSO (dimetylosulfotlenek), jest produktem ubocznym masy celulozowej siarczanowej, która przekształca drewno w masę drzewną, składa się prawie wyłącznie z włókien celulozowych. Proces polega na przetwarzaniu wiórów drzewnych za pomocą mieszaniny wodorotlenku sodu i siarczku sodu. To niszczy wiązania chemiczne łączące ligninę i celulozę.

Magnez – remedium na skurcze i nie tylko…

Magnez to jeden z kluczowych makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego odpowiedni poziom jest jednym z najważniejszych czynników odpowiadających praktycznie za wszystkie procesy życiowe, kondycję fizyczną, a nawet psychiczną.

Pożyteczny jak Krzem

O krzemie najczęściej słyszeliśmy w kontekście pierwiastków chemicznych. Wielu z nas słyszało o krzemie w komputerach, jednak co bardzo ciekawe mało kto słyszał jak ważnym składnikiem naszego ciała jest ten pierwiastek, a zwłaszcza jak duże znaczenie ma w tworzeniu i jakości tkanki łącznej. Równie ważną rolę ma dla utrzymania zdrowych kości i w procesie tworzenia kolagenu ale to nie wszystko…