O krzemie najczęściej słyszeliśmy w kontekście pierwiastków chemicznych. Wielu z nas słyszało o krzemie w komputerach, jednak co bardzo ciekawe mało kto słyszał jak ważnym składnikiem naszego ciała jest ten pierwiastek, a zwłaszcza jak duże znaczenie ma w tworzeniu i jakości tkanki łącznej. Równie ważną rolę ma dla utrzymania zdrowych kości i w procesie tworzenia kolagenu ale to nie wszystko…
Dla dociekliwych to właśnie krzem jest drugim najbardziej dostępnym pierwiastkiem występujących w skorupie ziemskiej. Jeżeli do tego dodamy powszechność występowania krzemu w tkankach zwierzęcych i w roślinach to nie ma się co dziwić, że przez wiele stuleci nie należał on do bardzo uznanych jako fizjologicznie istotny element zdrowia człowieka. Wiele zmieniło się w XX w., kiedy to kilkunastu krajach przeprowadzono badania nad krzemem. Zainteresowanie naukowców sprawiło, że dzisiaj na krzem patrzymy zupełnie inaczej tzn. jak na pierwiastek, który powoduje ogromną ilość korzyści zdrowotnych.
Krzem nie koncentruje się w narządach wewnętrznych, lecz znajduje się głównie w tkance łącznej i skórze. Co bardzo ważne wykazano, że krzem nie jest toksyczny we wszystkich jego postaciach czyli np. krzemionek i krzemianów, które są najbardziej liczne.
Choć powszechnie jest znany z korzystnego wpływu na skórę, włosy i paznokcie, to jednak ma zdecydowanie ciekawsze możliwości. Okazuje się, że korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania krzemu mogą odgrywać także istotną rolę w zapobieganiu miażdżycy, zaburzeniach skóry czy gruźlicy.
Jeden z zupełnie niezwykłych mechanizmów działania krzemu polega na tworzeniu elektrycznie naładowanych układów koloidalnych, które mają zdolność absorbowania wirusów i mikroorganizmów groźnych dla człowieka.
Odpowiednia ilość krzemu jest niezbędna w procesie wzrostu, wapnienia i mineralizacji kości. Nasz organizm potrzebuje między 20 a 30 mg krzemu dziennie. Pierwiastek ten ma także wpływ na samą strukturę tkanki łącznej. Zaobserwowano korzystny wpływ krzemu w leczeniu takich schorzeń jak osteoporoza, miażdżyca oraz starzenie się skóry, paznokci i włosów.
W największych ilościach potrzebują go mężczyźni, kobiety w ciąży i seniorzy – ponieważ z wiekiem poziom krzemu w tkankach systematycznie spada.
Powinniśmy wiedzieć, że niedobór krzemu prowadzi do:
- szybszego zużywania się chrząstek stawowych,
- chorób skóry,
- rozmiękania kości,
- zaburzeń wzroku,
- problemów z zębami,
- łamliwych paznokci,
- szybszego starzenia się skóry
- przerzedzenia się włosów,
- kamieni nerkowych;
- zaburzeń zdrowej flory bakteryjnej
Produkty bogate w krzem to przede wszystkim: jabłka, pomarańcze, marchew , cebula , ogórek, płatki śniadaniowe , surowa kapusta , dynia, orzeszki ziemne, ryby, nieoczyszczone ziarna, owies, i migdały.
Najważniejsze wybrane właściwości krzemu:
- usuwa substancje toksyczne,
- uszczelnia i wzmacnia naczynia włosowate,
- spowalnia procesy starzenia,
- poprawia elastyczność naczyń krwionośnych,
- poprawia jakość i wytrzymałość tkanki kostnej,
- chroni serce,
- usuwa podrażnienia i stany zapalne skóry oraz poprawia jej ogólny wygląd,
- poprawia jakość włosów i zapobiega ich wypadaniu,
- wzmacnia paznokcie,
- wspomaga prawidłową pracę nerek,
- jest pomocny w leczeniu astmy oskrzelowej.