Glutamina – kiedy warto ją suplementować?

Glutamina jest jednym z ważniejszych aminokwasów endogennych, które znacząco wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jej dobroczynne właściwości doceniają przede wszystkim sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Suplementacja glutaminą wskazana jest również przy nadmiernym zmęczeniu, długotrwałym stresie, problemach z regeneracją, a także ogólnym przeciążeniu organizmu. Jakie dokładnie działanie wykazuje L-glutamina i kiedy warto ją stosować?

Arginina – amionokwas o szerokim działaniu

Arginina lub l-arginina to jeden z niezbędnych aminokwasów, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należy do grupy substancji endogennych,  samodzielnie wytwarzanych przez organizm. Jej ilości są jednak często niewystarczające. Poziom argininy zależy od wielu czynników, spada wraz z wiekiem, niskie stężenie może być również wynikiem źle zbilansowanej diety oraz niehigienicznego trybu życia. Skutkuje to pogorszeniem zdrowia oraz złym samopoczuciem. Rozwiązaniem tego problemu może być odpowiednia suplementacja i stosowanie preparatów z l-argininą.  

Acetylocysteina (NAC) i jej wpływ na organizm

Aminokwas, który występuje naturalnie w organizmie człowieka o skomplikowanej nazwie acetylocysteina budzi coraz większe zainteresowanie lekarzy, biologów oraz fizjoterapeutów. Powszechnie stosowany w okresie przeziębienia, znajduje coraz częściej  zastosowanie w leczeniu oraz wspomaganiu organizmu nie tylko w okresie jesiennym, ponieważ, jak wykazują badania, ma szereg innych, bardzo cennych właściwości.

L-cysteina – aminokwas wspomagający produkcję kolagenu oraz detoksykację organizmu

L-cysteina jest jednym z aminokwasów, które pełnią nieocenioną rolę w organizmie człowieka. U zdrowych osób, które prowadzą zrównoważoną i zbilansowaną dietę, L-cysteina występuje w odpowiednim stężeniu, a ciało samo kontroluje jej produkcję (jest aminokwasem endogennym). Nie każdy może jednak poszczycić się wzorowym zdrowiem. Stres, nieprawidłowe żywienie, niedobory witamin, nałogi i choroby przewlekłe mogą doprowadzić do zaburzenia właściwego poziomu L-cysteiny. Co zrobić w takim wypadku i jakie konsekwencje wiążą się z niedoborem L-cysteiny. Finalnie – czym są suplementy z L-cysteiny i kiedy warto wziąć pod uwagę ich suplementację?