Lcysteina aminokwas wspomagający produkcję kolagenu

L-cysteina – aminokwas wspomagający produkcję kolagenu oraz detoksykację organizmu

L-cysteina jest jednym z aminokwasów, które pełnią nieocenioną rolę w organizmie człowieka. U zdrowych osób, które prowadzą zrównoważoną i zbilansowaną dietę, L-cysteina występuje w odpowiednim stężeniu, a ciało samo kontroluje jej produkcję (jest aminokwasem endogennym). Nie każdy może jednak poszczycić się wzorowym zdrowiem. Stres, nieprawidłowe żywienie, niedobory witamin, nałogi i choroby przewlekłe mogą doprowadzić do zaburzenia właściwego poziomu L-cysteiny. Co zrobić w takim wypadku i jakie konsekwencje wiążą się z niedoborem L-cysteiny. Finalnie – czym są suplementy z L-cysteiny i kiedy warto wziąć pod uwagę ich suplementację?

L- cysteina – działanie jednego z najważniejszych aminokwasów

W pierwszej kolejności, L-cysteina powinna kojarzyć się z naturalnym i zarazem jednym z najsilniejszych antyoksydantów. W drugiej kolejności z… włosami! To właśnie ona ma niebagatelne znaczenie dla kondycji, gęstości i wyglądu włosów. Wiele kosmetyków pielęgnacyjnych wykorzystuje L-cysteinę na włosy jako składnik odzywek i masek. Jednak najsilniej działa od wewnątrz. L-cysteina to aminokwas, który pełni kluczową rolę podczas produkcji keratyny – białka, z którego zbudowane są włosy, paznokcie i które zawarte jest w skórze. Ten aminokwas odgrywa również ważną funkcję w syntezie kolagenu, co razem z jego działaniem antyoksydacyjnym jest doskonałą receptą na zachowanie zdrowej, młodej skóry. Zbyt niski poziom L-cysteiny często objawia się właśnie w widocznym pogorszeniu kondycji włosów i zwiększonej łamliwości paznokci. Włosy mogą być bardziej skłonne do łamliwości i intensywniej wypadać. Poza tym, przy jej niedoborach włosy odznaczają się wysoką porowatością, która z kolei przekłada się na widoczne zmatowienie, pozbawienie ich blasku i „życia”. Aby sprawdzić samodzielnie czy włosy są wysokoporowate, można przeprowadzić szybki, domowy test” jeden włos należy umieścić w szklance wody i pozostawić go w niej na około 5 minut. Włosy zniszczone, wysokoporowate bardzo szybko opadnie na dno, podczas gdy włos gładki (niskoporowaty) będzie unosił się na powierzchni wody.

L-cysteina – właściwości odtruwające i antyoksydacyjne

Poza aspektem pielęgnacyjnym, L-cysteina ma niebagatelne znaczenie dla procesu przeciwutleniania. Zła dieta, stres, nowoczesny tryb życia i czynniki środowiskowe mogą powodować zwiększenie poziomu wolnych rodników. Ich nadmiar prowadzi z kolei do niebezpiecznego stanu, jakim określa się tzw. stres oksydacyjny. To stan,  w którym zdrowe komórki są niszczone przez wolne rodniki, czyli po prostu wolne, niesparowane atomy, które krążą po organizmie szukając swojej pary elektronu. Tym samym, wolny rodnik trafiając na prawidłową komórkę, „odbiera” jej elektron – niszcząc ją. Co prawda opisane zjawisko jest całkowicie fizjologiczne, jednak stan, w którym w ciele gromadzi się zbyt dużo wolnych rodników może powodować przedwczesne starzenie się skóry, a także wiele daleko idących konsekwencji zdrowotnych (w tym naprawdę poważnych, przewlekłych chorób). Co zatem L-cysteina ma wspólnego z antyoksydacyjną? Ma bardzo istotny udział w tworzeniu się najsilniejszego antyoksydantu w ciele ludzkim – glutationu. Jest on znany ze skutecznego działania odtruwającego. To właśnie dlatego, osoby uzależnione (alkoholicy, lekomani), często w zaleceniach mają zapisaną suplementację L-cysteiną. Poziom glutationu u osób zatrutych substancjami toksycznymi – lekami i alkoholem, mają zwykle zbyt niski poziom glutationy w organizmie. Korzystanie z dodatkowej suplementacji (np. l-cysteina w tabletkach, kapsułkach) może wspomagać proces przywracania poziomu glutationu do fizjologicznej normy. Przyjmowanie L-cysteiny jest również dobrym rozwiązaniem w przebiegu domowego oczyszczania – detoksu organizmu. Aminokwas wiąże się z metalami ciężkimi, które odkładają się w organizmie i dzięki niemu, są szybciej usuwane.

Suplementacja L-cysteiny

Dodatkową suplementację L-cysteiną warto rozważyć wyłącznie wtedy, gdy są do niej wskazania. Niemniej jednak, z uwagi na aktualny tryb życia większej części społeczeństwa – włączenie jej jako kuracji antyoksydacyjnej może w większości przypadków być jak najbardziej zasadne. Wysokiej jakości preparaty i suplementy z L-cysteiną można zamówić odwiedzając Sklep Życia: https://www.sklepzycia.pl/l-cysteina. Poza stresem, pośpiechem i złą dietą, drugim czynnikiem, który może sugerować to, że warto sięgnąć po L-cysteinę w tabletach lub kapsułkach jest wyraźne pogorszenie kondycji włosów i paznokci. Często jestem to jedna z pierwszych manifestacji braku właściwego poziomu tego aminokwasu w ciele. Mężczyźni zmagający się z niepłodnością, również często mają zbyt niskie stężenie L-cysteiny, a to właśnie ona odpowiada za jakość nasienia. Finalnie – osoby uzależnione od alkoholu/leków, lub narażone na kontakt z substancjami toksycznymi – powinny zasięgnąć porady lekarza lub terapeuty – wysoce prawdopodobne, że zaleci on zmianę diety i uwzględnienie produktów spożywczych bogatych w L-cysteinę, lub zasugeruje dodatkową suplementację.

Wśród produktów dostępnych na rynku, największym zainteresowaniem cieszy się łatwo przyswajalna forma L-cysteiny w miękkich i łatwych do połknięciach kapsułkach. Część z nich ma otoczę wyprodukowaną z celulozy roślinnej, co sprawia, że suplement mogą również stosować weganie. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego, zdrowego człowieka na L-cysteinę wynosi 1400 mg. W zależności od wyboru producenta, dostępne są opakowania mieszczące 30, 60, 100, a nawet i 300 kapsułek. Przy wyborze L-cysteiny w tabletkach/kapsułkach dobrze jest sprawdzić jej stężenie w jednej porcji, bo może być różne. Niektórzy producenci oferują L-cysteinę w stężeniu 150 mg – inni oferują nawet 600 mg jednej kapsułce.

Jakich efektów można się spodziewać dzięki suplementacji L-cysteiny?

L-cysteina jest aminokwasem naturalnie produkowanym przez człowieka. Nie oznacza to jednak, że nie można przyjmować jej z innych źródeł – na przykład w formie suplementu diety. Dobre suplementy L-cysteiny powstają w wyniku zaawansowanych metod enzymatycznych i biologicznych. Im wyższe stężenie L-cysteiny w kapsułce tym mniejsza zalecana dawka. To właśnie z tego powodu, wiele najlepszych suplementów diety zawiera optymalne stężenie prawdziwej L-cysteiny. Aminokwas pomaga uzupełnić poziom glutationu, prawdopodobnie najsilniejszego przeciwutleniacza w organizmie. Ponadto:

  • Odgrywa ważną rolę w procesie detoksykacji organizmu.
  • Może pomóc w zapobieganiu skutkom ubocznym leków i toksyn środowiskowych.
  • Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
  • Wspomaga odtruwanie organizmu.
  • Pomaga regulować poziom glutaminianu – najważniejszego neuroprzekaźnika w mózgu człowieka.
  • Może również łagodzić objawy chorób układu oddechowego, działając jako przeciwutleniacz i środek wykrztuśny, rozluźniając śluz w drogach oddechowych.

L-cysteina – podsumowanie

L-cysteina wspomaga system detoksykacji organizmu, wpływa na cerę, włosy, paznokcie i szereg innych niezwykle ważnych, lecz na pierwszy rzut oka nie zauważalnych funkcji w ciele człowieka. Co ciekawe, przez swój znaczący wpływ na produkcję glutationu, może okazać się również środkiem wpływającym na długość życia (takie właściwości przypisuje się glutationowi)! Każdy, kto czuje, że jest w grupie ryzyka niedoboru L-cysteiny powinien dokładnie przyjrzeć się swojej diecie lub rozważyć dodatkową suplementację.