Napary ziołowe – doskonała alternatywa dla kawy i herbaty

Ziołowe napary to doskonały sposób na to, aby w pełni naturalnie zadbać o swoje zdrowie. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwości, dlatego należy wybierać wyłącznie te zioła, które pomogą zwalczyć męczące nas dolegliwości. Niektóre z nich wykazują działania relaksujące, inne zaś pobudzające. Występują również rośliny, które skutecznie wspomagają organizm podczas przeziębiania oraz takie, które okażą się niezastąpione podczas problemów żołądkowych. Jakimi właściwościami cechują się więc najpopularniejsze napary ziołowe?

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka znalazł zastosowanie w kosmetyce i medycynie ze względu na swoje właściwości nawilżające skórę, zmniejszające stany zapalne oraz przede wszystkim regulujące poziom hormonów. Preparaty z wysoką zawartością tego składnika są cenione zwłaszcza przez kobiety. Wiesiołek jest bowiem znany z łagodzenia objawów miesiączki, ciąży i menopauzy, wspomagania płodności i odchudzania oraz pielęgnowania i leczenia chorób skóry. 

Czystek i jego niezwykłe właściwości zdrowotne

Czystek jest niewielkim krzewem rosnącym głównie w południowej Europie. W ciągu ostatnich kilku lat stał się jednak hitem w ziołolecznictwie ze względu na to, że posiada wiele właściwości zdrowotnych. Ta roślina nie tylko charakteryzuje się dużo większa ilością antyoksydantów, niż chociażby zielona herbata, ale również skutecznie wzmacnia układ immunologiczny. Czystek wykorzystuje się także w kuchni i w kosmetyce. Jakie jeszcze działania prozdrowotne wynikają z systematycznej suplementacji tym ziołem?

Ashwagandha – indyjski żeń-szen

Co sprawia, że popularność ashwagandhy wciąż wzrasta i dlaczego roślina ta jest niezwykle ceniona? Skutecznie wspomaga leczenie wielu dolegliwości, ma pozytywny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu – łagodzi stres i zmęczenie, a w dodatku łatwo włączyć ją do codziennej diety. Sprawdź, w jakich sytuacjach okazuje się niezawodna i kiedy warto ją stosować.

Bacopa Monnieri – na pamięć i nie tylko…

Nazwana na cześć wyższego stanu świadomości „Brahman” lub świadomość Boga. Jest jednym z najpotężniejszych „toników mózgu” w ajurwedzie. Co ciekawe liść rośliny przypomina móżdżek i faktycznie stosowany jest jako podpora pamięci i rozwoju inteligencji, a także w celu rozluźnienia centralnego układu nerwowego.

Brahmi to zioło stosowane od wieków i uznane jako jedno z najbardziej duchowych ziół w medycynie Ajurwedyjskiej. Ta pochodząca z Indii filozofia, od wieków bardzo chętnie sięga po tę tajemniczą roślinę, zwaną także Bacopa Monnieri. Dlaczego? Chociażby z powodu niezwykłych właściwości w leczeniu padaczki i bezsenności, ale przede wszystkim ze względu na funkcję tonizującą komórki mózgowe. 

Czarny kmin – Złoto Faraonów

Zasymilowany czarny kmin, popularnie zwany czarnuszką, ma wiele zalet docenianych zarówno przez specjalistów od medycyny naturalnej, jak również przez lekarzy. Najważniejszą z nich jest pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Przyjmowanie czarnego kminu, w każdej z jego postaci – nasiona, olej – przyczynia się do poprawy trawienia i usuwania zanieczyszczeń z organizmu. Poprawia metabolizm oraz pozwala uniknąć wzdęć i zaparć, które potrafią destabilizować codzienne funkcjonowanie. Dodawanie czarnuszki do potrawy zwalcza również nieświeży oddech, poprzez zabijanie bakterii, które intensywnie namnażają się w jamie ustnej.

Czystek – śródziemnomorskie lekarstwo

Popularność ziół na świecie i w Polsce jest tak duża, że często pomija się te występujące na naszym terenie. I choć czystek, bo o nim mowa, nie pochodzi z terenów Polski to już na stałe zadomowił się w naszych ziołowych apteczkach. Zawdzięcza to swoim niesamowitym właściwościom. A ma ich dość sporo. Ale od początku…