Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) to wieloletnia roślina zielna z rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje powszechnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Preferuje stanowiska słoneczne i suche. Rośnie na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, a także w przydrożach i rowach.

Tulsi, czyli Święta Bazylia – ajurwedyjski sposób na zdrowie

Tulsi to roślina zielna znana ze swoich licznych właściwości leczniczych i duchowych. Znana jest również jako Święta Bazylia. Szczególnie ceni się ją w hinduizmie i ajurwedzie. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie uprawiana się ją od tysięcy lat.

Skrzyp polny: właściwości i zastosowanie

Skrzyp polny (Equisetum arvense) to wieloletnia roślina zielna, która należy do rodziny skrzypowatych. Występuje on powszechnie na terenie całej Polski, rosnąc na wilgotnych łąkach, polach, brzegach rzek i lasów.

Ostropest plamisty – zioło na wątrobę i nie tylko

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. Występuje dziko na łąkach, nieużytkach i ugorach, ale może być również uprawiana. Jest to roślina o charakterystycznych fioletowych kwiatach i kłujących liściach.

Glistnik Jaskółcze Ziele: Mało znany dar natury

Glistnik (Chelidonium majus) to roślina zielna należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). Znana jest również jako glistnik jaskółcze ziele. Jest szeroko rozpowszechniona w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Rośnie dziko w lasach i na łąkach.

Zioła na pasożyty

Rozwinięta medycyna i wzrost świadomość społeczeństwa sprawiły, że pasożyty w ciele występują coraz rzadziej. Mimo to wciąż mogą one dotknąć każdego, a skutki ich bytowania w organizmie obniżają komfort życia i grożą powikłaniami zdrowotnymi. W walce z nimi wykorzystywane są zioła na pasożyty, których zadaniem jest łatwiejsze i efektywniejsze usunięcie nieproszonych gości z naszego ciała. Jakie korzyści może przynieść ich stosowanie?

Olejek CBD – moc kannabidiolu

Prozdrowotne właściwości konopii znane były już w czasach starożytności. W przeciwieństwie do marihuany, konopie siewne zawierają znikomą ilość THC – substancji psychoaktywnej, dzięki czemu nie odurzają. Sekret ich terapeutycznych właściwości tkwi w dużej zawartości kannabidiolu, w skrócie nazywanym CBD, oraz innych kannabinoidów.

Lukrecja – dlaczego tak popularna w fitoterapii?

Fitoterapia, czyli inaczej leczenie ziołami, od lat cieszy się dużą popularnością. Wieki temu mieszanki ziołowe służyły do usuwania dolegliwości, pełniły rolę antidotum na wiele chorób. Dziś, w dobie powrotu do natury, coraz więcej ludzi wraca do dawnych metod, wykorzystuje cenne składniki, jakie oferuje przyroda. Jednym z ziół wykorzystywanych w fitoterapii jest lukrecja.

Pokrzywa Indyjska – jakie działanie skrywa?

Pokrzywa indyjska, z łac. Plectarnthus barbatus (szałwia indyjska, pochwiatka, Mayani) to gatunek rośliny z rodziny pokrzyw. Jej dobroczynne działanie wykorzystywane było w medycynie ajurwedyjskiej i hinduskiej. Chociaż w Polsce jest mniej popularna od znanej i cenionej pokrzywy zwyczajnej, w Kenii i Indiach i cieszy się powodzeniem i jest powszechnie stosowania i to nie tylko w celach suplementacyjnych i spożywczych. Jakie sekrety skrywa pokrzywa indyjska? Kto skorzysta z jej właściwości?

Młody zielony jęczmień, czyli co w trawie piszczy?

Jęczmień (Hordeum vulgare L.) to jedna z wielu uprawianych roślin przez ludzi. Pierwsze wzmianki dotyczące udomowienia tego zboża pojawiają blisko 10 000 lat temu na Bliskim Wschodzie. Zwłaszcza młody zielony jęczmień jest najcenniejszym źródłem składników odżywczych i bioaktywnych substancji, dlatego jego popularność jako suplementu diety znacznie wzrosła w ostatnich latach.