Pokrzywa Indyjska – jakie działanie skrywa?

Pokrzywa Indyjska – jakie działanie skrywa?

Pokrzywa indyjska, z łac. Plectarnthus barbatus (szałwia indyjska, pochwiatka, Mayani) to gatunek rośliny z rodziny pokrzyw. Jej dobroczynne działanie wykorzystywane było w medycynie ajurwedyjskiej i hinduskiej. Chociaż w Polsce jest mniej popularna od znanej i cenionej pokrzywy zwyczajnej, w Kenii i Indiach i cieszy się powodzeniem i jest powszechnie stosowania i to nie tylko w celach suplementacyjnych i spożywczych. Jakie sekrety skrywa pokrzywa indyjska? Kto skorzysta z jej właściwości?

Pokrzywa indyjska – kopalnia drogocennej forskoliny

Plectranthus barbatus, czyli pokrzywa indyjska, to tropikalna roślina wieloletnia spokrewniona z polską, rodzimą pokrzywą. Jest ona szczególnie interesująca z naukowego i medycznego punktu widzenia, chociaż jej docelowe działanie nie zostało jeszcze do końca poznane. Wiele osób dopatruje się w niej właściwości terapeutycznych, ponieważ jest zdolna wytwarzać cenną z punktu widzenia osób na diecie – forskolinę. Forskoliną można nazwać niezwykle skuteczny i przede wszystkim naturalny związek roślinny, który wspomaga odchudzanie. Substancja ta występuje w korzeniach pokrzywy indyjskiej. Poza maksymalizującym proces odchudzania działaniem forskoliny, pokrzywa indyjska ma jeszcze kilka innych zastosowań. Od wieków wykorzystywana jest w ludowym ziołolecznictwie, jako środek wspomagający leczenie różnych dolegliwości.

Pokrzywa indyjska – naturalny środek na utratę wagi?

Oczywiście nikt nie osiągnie spektakularnych efektów w redukcji nadprogramowych kilogramów bez odpowiedniej diety i chociaż umiarkowanej aktywności fizycznej. Niemniej jednak forskolina zawarta w korzeniu pokrzywy indyjskiej, spożywana w formie suplementu może realnie i skutecznie pomagać w utracie wagi. Jak to możliwe? Forskolina może wpływać na metabolizm tłuszczów. Stymuluje uwalnianie zmagazynowanego tłuszczu z komórek tłuszczowych. Takie działanie imituje sytuację, w której organizm sam sięga do zapasów energii z tkanki tłuszczowej [1]. Jednak warto pamiętać, że sam proces redukowania zmagazynowanego tłuszczu nie jest wystarczający aby zauważyć utratę wagi. Do niej niezbędne jest ograniczenie liczby spożywanych kalorii. Pokrzywa indyjska może być również ceniona przez sportowców będących na redukcji, ponieważ poza wspomaganiem odchudzania nie wpływa negatywnie na masę mięśniową.

Pokrzywa indyjska – zastosowanie. Kto skorzysta z jej właściwości?

Pokrzywa indyjska od wieków jest częścią tradycyjnej medycyny ziołowej. W medycynie hinduskiej i ajurwedyjskiej była stosowana do leczenia chorób serca, zapalenia oskrzeli, zaparć, problemów skórnych (łuszczyca) i astmy. Z uwagi na szerokie spektrum działania, obecnie można wykorzystać suplementy z pokrzywy indyjskiej do wspomagania łagodzenia przebiegu astmy, redukowaniu ryzyka osteoporozy i stymulacji produkcji testosteronu[2,3,4]. Suplementacja pokrzywą indyjską jest bezpieczna pod warunkiem stosowania się do zaleceń producenta w zakresie dziennej, zalecanej dawki do spożycia. Osoby chore, przyjmujące leki powinny jednak wcześniej skonsultować zamiar przyjmowania pokrzywy indyjskiej ze swoim lekarzem. To samo dotyczy kobiet w ciąży i matek karmiących.

Inne zalety suplementacji pokrzywą indyjską

Dla kogo zatem będzie najlepsza pokrzywa indyjska? Szczególnie pomocna może okazać się dla osób odchudzających się, u chorych zmagającym się z problemami ze strony układu sercowo – naczyniowego, a także dla tych, którym zależy na poprawie działania układu pokarmowego. Korzenie pokrzywy indyjskiej są bogate w forskolinę, której przypisuje się działanie stymulujące lipolizę, natomiast liście pokrzywy również nie są bez wartości. Odpowiednio przygotowane liście Plectarnthus barbatus mogą działać jako naturalny, roślinny środek wykrztuśny i mają działanie moczopędne. Z kolei u kobiet, mogą one regulować cykle (wiele użytkowniczek potwierdza, że wywołują miesiączkę).

Pokrzywa indyjska – suplementy

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów i suplementów z wyciągiem z pokrzywy indyjskiej (najczęściej z korzenia) – https://www.sklepzycia.pl/pokrzywa-indyjska-forskolina. W zależności od preferencji można wybierać spośród proszku, pokrzywy indyjskiej w kapsułkach lub tabletek. Ceny suplementów z Plectarnthus barbatus nie są wygórowane. Można kupić zarówno sam, czysty wyciąg z pokrzywy indyjskiej, jak i postawić na preparaty, które łączą siłę kilku substancji roślinnych. W zależności od indywidualnych potrzeb, suplementy dostępne sa w opakowaniach zawierających od 30 do nawet 90 tabletek/kapsułek, łatwych do połknięcia.

Czy warto stosować pokrzywę indyjską?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju suplementy zawierające czysty wyciąg z Plectarnthus barbatus. Biorąc pod uwagę skuteczność medycyny ajurwedyjskiej i sławę naturalnej medycyny hinduskiej, do których coraz częściej sięgają osoby zainteresowane medycyną alternatywną i naturalnymi sposobami terapii, oraz wspomaganiem leczenia farmakologicznego – warto rozważyć jej suplementację. 

Źródła, publikacje naukowe:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1314877/
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16749416/
[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16129715/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16749416/