Micelizacja – w służbie przyswajalności

Wiele suplementowanych przez nas substancji, jest trudno rozpuszczalnych się w wodzie, co powoduje, że często nie są przyswajane na zadowalającym poziomie. Część z nich potrzebuje do tego tłuszczu, co stanowi jeszcze większe utrudnienie w ich absorbowaniu przez organizm.

Ponieważ ciało ludzkie w ok 80% składa się z wody, to właśnie na niej opiera się transport składników odżywczych. Krew, która pełni funkcje transportowe, składa się z wody w około 60%, więc substancje, które ma przenosić muszą się w niej dobrze rozpuszczać. 

Jak więc sobie radzić z tym problemem? Tu z pomocą przychodzi coraz bardziej rozwinięta technologia produkcji suplementów. Otóż jednym ze sposobów znacznego podniesienia wchłanialności składników odżywczych jest micelizacja.

Co to jest micelizacja?

Micelizacja to inaczej rozdrobnienie cząsteczek danego związku do postaci, która rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie jest łatwiejsza do przyswojenia przez organizm. Cząsteczki powstałe w tym procesie są znacznie mniejsze niż natywne cząsteczki danej witaminy czy składnika odżywczego. Ten proces może odbywać się już w przewodzie pokarmowym, gdzie kwasy żołądkowe tworzą tak zwane micele, do których dołączane są substancje rozpuszczalne w tłuszczach i w ten sposób rozprowadzane w organizmie. Przyswajalność jednak nie jest wysoka i wynosi zaledwie ok 20-30%.

Micel

Najlepsze efekty daje takie przygotowanie suplementu w procesie produkcji, aby ten zawierał już micele i tym samym organizm nie musiał ich produkować. Przyswajalność takiego suplementu diety wzrasta wtedy co najmniej pięciokrotnie. Składniki odżywcze są więc niemal w całości absorbowane przez organizm.

Dlaczego tak się dzieje? Głównym czynnikiem wpływającym na szybkość rozpuszczalność substancji jest powierzchnia styku z substancją rozpuszczającą – w tym przypadku z wodą. Dużo szybciej rozpuszczą się mniejsze drobinki, niż jedna większa. W sumie maja bowiem znacznie większą powierzchnię. Można tu podać przykład bryłki soli, która rozpuści się znacznie wolniej niż sól w postaci małych kryształków o tej samej wadze.

Micele liposomy i podwójna membrana

Micele, liposomy i podwójna membrana

Podobnie większą skuteczność działania można zaobserwować w przypadku koloidów metali szlachetnych. Płaska nanocząsteczka działa skuteczniej niż okrągła, ponieważ powierzchnia jej styku z tkanką jest znacznie większa. I choć to zupełnie inna technologia, to mechanizm działania jest podobny.

Jakie substancje warto przyjmować w postaci micelizowanej?

Możemy tu mówić o wszystkich witaminach i innych substancjach rozpuszczalnych w tłuszczach. Należą do nich między innymi witaminy A, D, E, K, H, a także koenzym Q10, beta-karoten i kwas tłuszczowy Omega 3. Micelizacja doskonale sprawdza się na przykład w przypadku kurkumy, której składniki odżywcze mogą być wchłaniane znacznie lepiej dzięki ekstremalnemu ich rozdrobnieniu.

Kurkuma micelizowana Licur 7000

Jeden komentarz do “Micelizacja – w służbie przyswajalności”

  1. Nic z tego nie zrozumiałam tzn ze co wszystko mamy rozdrobnić do iwiekosci pyłu ,kurkumy by zostało dobrze wchłonięte i nie powodowało gazów ?

Możliwość komentowania została wyłączona.