Kwas foliowy – za co odpowiada i kto powinien go suplementować?

Kwas foliowy to suplement powszechnie kojarzony z kobietami w ciąży, którym jest niezbędny. Jednak nie tylko one powinny go suplementować. Kwas foliowy ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego, a także wzmacnia płodność.  Jego zawartość w organizmie  jest obniżana przez stresujący tryb życia, w związku z czym z niedoborem może zmagać się duża część społeczeństwa. Jakie jeszcze właściwości ma kwas foliowy? Jak i kto powinien go sumplementować?

Najlepsze witaminy dla seniora na wzmocnienie organizmu

Dzięki rozwojowi medycyny i wydłużeniu się życia przybywa osób starszych. Seniorzy borykają się jednak z różnorodnymi problemami wieku podeszłego: spadkiem przyswajalności przez organizm witamin oraz mikroelementów, utratą łaknienia, zaburzeniami metabolicznymi oraz odwodnieniem. W wieku starczym, czyli po siedemdziesiątym roku życia, następuje również obniżenie sprawności układu trawiennego, związanego z problemami jelitowymi. Wiele innych problemów starzenia się organizmu wymaga troski o jego kondycję, a ważną rolę odgrywają tu – odpowiednio dobrane – witaminy dla seniora. 

Czy warto stosować witaminy i suplementy diety dla zwierząt?

Czy przyglądałeś się korzyściom płynącym z naturalnych suplementów dla zwierząt domowych i zastanawiałeś się, czy ma to sens dla Twojego zwierzaka? Podobnie jak suplementy diety dla ludzi, nie brakuje opcji dostępnych dla zwierząt domowych. Może to być dość przytłaczające, jeśli nie masz pewności, do czego są przeznaczone. Czy więc warto zainwestować? Tutaj przyjrzymy się najważniejszym właściwościom suplementów i witamin dla zwierząt.

Suplementy i witaminy dla seniora

Wiek dojrzały to moment, w którym szczególnie należy zadbać o swoje zdrowie. W tym okresie organizm jest bardziej podatny na choroby, zmienia się metabolizm, seniorzy często czują się zmęczeni, pozbawienie energii. Pojawiają się problemy z koncentracją, pamięć zaczyna szwankować, a ruch często sprawia ból. Seniorzy cierpią na wiele dolegliwości, które nie pozwalają cieszyć się życiem. Aby temu zapobiec, trzeba zadbać o odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, a także odpowiednią suplementację. Po 60 roku życia organizm gorzej przyswaja substancje odżywcze, dlatego należy regularnie kontrolować poziom niezbędnych substancji i w razie niedoborów, szybko je uzupełniać, stosując witaminy dla seniora.

Witamina D3 – w kapsułkach, tabletkach, kroplach czy sprayu? Porównanie

Witamina D3 jest niezbędna dla dobrego samopoczucia i zdrowia – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niestety statystyki podają, że w Polsce powszechny jest jej niedobór, spowodowany między innymi położeniem geograficznym naszego kraju. Jaką rolę odgrywa ona w organizmie? Na jaki rodzaj suplementacji warto postawić – krople, kapsułki czy spray?

Młody zielony jęczmień, czyli co w trawie piszczy?

Jęczmień (Hordeum vulgare L.) to jedna z wielu uprawianych roślin przez ludzi. Pierwsze wzmianki dotyczące udomowienia tego zboża pojawiają blisko 10 000 lat temu na Bliskim Wschodzie. Zwłaszcza młody zielony jęczmień jest najcenniejszym źródłem składników odżywczych i bioaktywnych substancji, dlatego jego popularność jako suplementu diety znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Witamina B5 pod mikroskopem

Każdy z nas do prawidłowego rozwoju potrzebuje szeregu witamin, minerałów i składników odżywczych. Tylko dzięki niej organizm może  w pełni się rozwijać, mogą w nim zachodzić niezbędne dla życia i zdrowia procesy. Odpowiednia ilość witamin i minerałów zapewnia dobre zdrowie, urodę i samopoczucie. Każda składnik w organizmie pełni określone funkcje, dlatego należy zadbać o jego prawidłowy poziom. Najlepiej, aby  witaminy i minerały dostarczane były z pożywaniem, ale nie zawsze jest to możliwe. Czasami można wspierać się suplementami, które w okresie większego zapotrzebowania pomogą uzupełnić braki występujące w organizmie.

Witamina B7 (biotyna) – właściwości, działanie, niedobór, występowanie

Biotyna stanowi witaminę pochodzącą z grupy B. Nazywana również witaminą H lub B7 stanowi istotny związek, odgrywający znaczenie w pielęgnacji włosów, skóry oraz paznokci. W tym artykule zostały zawarte najważniejsze informacje dotyczące biotyny. Dowiesz się również jak rozpoznać u siebie pierwsze oznaki niedoboru tej witaminy.

Cynk – ważny pierwiastek dla dzieci i dorosłych

Cynk to jeden z mikroelementów, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jego obecność stanowi czynnik umożliwiający przebieg procesów fizjologicznych. Zapotrzebowanie na cynk jest stałe. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dzieci oraz dorosłych. Groźny jest zarówno niedobór jak i nadmiar tego pierwiastka. Przedstawiamy jaką rolę pełni cynk w organizmie oraz w jaki sposób najlepiej dostarczać go do organizmu, aby jego poziom utrzymywał się na odpowiednim poziomie.

Witamina A w pigułce

Witamina A to jedna z najważniejszych witamin w ludzkim organizmie. Jest wykorzystywana przede wszystkim do wzmacniania układu odpornościowego, odpowiada za wygląd skóry, prawidłowemu procesowi widzenia, a nawet może zapobiegać powstawaniu nowotworu. Charakteryzuje się stosunkowo szerokim występowaniem w pożywieniu. Można również na nią natrafić w wielu kosmetykach. Jakie ma właściwości? Jak powstaje i jakie są skutki niedoboru? Czy ktoś musi uważać na zbyt dużą ilość witaminy A?

Kwas askorbinowy w proszku. Kiedy i jak stosować witaminę C?

Kwas askorbinowy to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Kwas ten wytwarzają rośliny i niektóre zwierzęta, jednak organizm ludzki nie może jej samodzielnie syntetyzować. Dlatego dla nas kwas askorbinowy to nic innego jak tylko witamina, a więc związek dostarczanym w pożywieniu. Kwas askorbinowy w proszku czy tabletkach jest suplementem, czyli uzupełnieniem zróżnicowanej i zrównoważonej diety. Jak stosować kwas askorbinowy w proszku, kapsułkach czy płynie? Dowiedz się więcej!\