Witamina K – niezbędna w każdym wieku

Witamina K jest niezbędna do funkcjonowania każdego ludzkiego organizmu. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowej krzepliwości krwi. Ponadto, odpowiada ona również za szereg reakcji, zachodzących w ciele człowieka.

Witamina E – witamina młodości i płodności

Liczne badania prowadzone nad witaminą E potwierdziły, że ma ona właściwości terapeutyczne i zapobiega pojawianiu się wielu chorób, zwłaszcza tych występujących w podeszłym wieku. Uważa się, że jej stosowanie zmniejsza ryzyko powstawaniu nowotworów, a co najważniejsze również wspomaga ich leczenie. Polecana jest osobom, u których stwierdzono zbyt duże stężenie cholesterolu, jak również w profilaktyce zakrzepicy.

Witamina B1

Witamina B1 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Witamina B1 pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu serca.

Witamina B12

Witamina B12 zwana jest inaczej kobalaminą ze względu na obecność w jej składzie kobaltu. Witamina ta rozpuszcza się w wodzie. Najwięcej jej znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Aktywna forma witaminy B12 nie występuje w żadnych źródłach roślinnych, więc przy stosowaniu diety wegetariańskiej jej suplementowanie jest konieczne. B12 produkowana jest przez bakterie w procesie fermentacji i taka jej formę najczęściej wykorzystuje się przy produkcji suplementów diety.

Witamina B3 – Niacyna

Witamina B3 zwana także niacyną lub witaminą PP przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Niezbędna dla wielu procesów życiowych, w tym produkcji energii, syntezy niektórych hormonów i DNA, metabolizmu węglowodanów, tłuszczów, cholesterolu i białek, a także wzrostu tkanek organizmu. 

Witamina C … to jak? W lewo czy w prawo?

Znaczenie ma czystość kwasu L-askorbinowego oraz metoda jego pozyskiwania np. na drodze fermentacji przy użyciu odpowiednich mikroorganizmów – bakterii gluconobacter oxydans, którym podaje się glukozę z kukurydzy niemodyfikowanej genetycznie.

Często tańsze suplementy witaminy C lub niekoniecznie tańsze, lecz pochodzące z niepotwierdzonego źródła zawierają mieszankę kwasu askorbinowego w konfiguracji L i D, co znacznie obniża działanie takiej substancji.

Witamina D3 – Słońce dla naszych kości

Z badań epidemiologicznych wynika, że położenie geograficzne i klimat Polski, powoduje, że ponad 90% populacji naszego kraju cierpi na deficyt witaminy D zwanej “Witaminą Słońca”. W tej sytuacji codzienna suplementacja witaminą D staje się bardzo ważna, śmiało można zaryzykować, że niekiedy konieczna. 

Zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, ale również wiosenno-letnich dla tych wszystkich, którzy mają ograniczoną możliwość wystawiania się na słońce (ze względu na charakter pracy np. za biurkiem). Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych w okresie od kwietnia do września w w dni słoneczne od 10:00-15:00 (odpowiedni do skórnej syntezy witaminy D kiedy kąt padania promieni). Kremy z filtrem hamują prawie całkowicie tę syntezę. Kremy z filtrem hamują prawie całkowicie tę syntezę. 

Na co pomaga Witamina D3? Zachęcamy do lektury!

Witamina K2 MK7 – niezwykła siostra witaminy K

Witamina K2 MK7 – niezwykła młodsza siostra witaminy K. Jej właściwości i działanie. Wśród licznych witamin, które muszą być dostarczane do organizmu witamina K bywa zapomniana. Mowa o niej głównie wtedy, kiedy wspomina się o krzepliwości krwi, którą witamina wspiera. Jednak bez niej niemożliwe byłyby niektóre procesy, zachodzące w ciele, zwłaszcza związane z układem kostnym. Niestety, zwykła witamina K szybko się ulatnia. W takiej sytuacji potrzebna jest jej skuteczniejsza siostra.