Witamina D3 - w kapsułkach, tabletkach, kroplach czy sprayu

Witamina D3 – w kapsułkach, tabletkach, kroplach czy sprayu? Porównanie

Witamina D3 jest niezbędna dla dobrego samopoczucia i zdrowia – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niestety statystyki podają, że w Polsce powszechny jest jej niedobór, spowodowany między innymi położeniem geograficznym naszego kraju. Jaką rolę odgrywa ona w organizmie? Na jaki rodzaj suplementacji warto postawić – krople, kapsułki czy spray?

Witamina D3 – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Witamina D – https://www.sklepzycia.pl/witamina-d – ma znaczący wpływ na regulację poziomu wapnia i fosforu w układzie kostnym. To dzięki niej wapń przyjmowany z posiłkami wchłania się w jelitach oraz zostaje odzyskiwany na etapie filtracji płynów w nerkach. Witamina D pozwala więc utrzymać zdrowy i silny szkielet. Chroni też osoby dorosłe – szczególnie mężczyzn w podeszłym wieku i kobiety po menopauzie – przed osteoporozą i osteomalacją. Przykłada  się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz zdrowych zębów. Uczestniczy w procesie podziału komórek.

Witamina D3 przyczynia się też do obniżenia ciśnienia skurczowego, wspomagając walkę z nadciśnieniem. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu HDL, zapobiegając miażdżycy oraz chorobom wieńcowym.

Niedobory witaminy D3

Spędzasz dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach i podejrzewasz, że możesz mieć niedobory witaminy D3? Chociaż jednoznaczną odpowiedź mogą udzielić jedynie badania, objawy jej deficytu nietrudno jest zauważyć. Zaliczają się do nich:

  • brak energii i częste zmęczenie
  • częste infekcje oraz zachorowania – szczególnie na choroby dróg oddechowych, między innymi grypę lub przeziębienia
  • nawracające bóle pleców i kości
  • wypadanie włosów
  • bóle mięśni i problem z ich regeneracją po wysiłku
  • obniżone samopoczucie, w tym zaburzenia depresyjne
  • powolnie gojenie się ran

Witamina D3 dla dzieci – dlaczego tak ważna?

Witamina D3 u dzieci odpowiedzialna jest za zdrowy rozwój. Chroni je przed krzywicą i występowaniem nieprawidłowości w układzie kostnym. Sprawia, że kości stają się silne i twarde. Natomiast jej niedobór może powodować ich zmiękczenie, przez co swoim kształtem przypominałyby łuki. 

Niski poziom witaminy D3 u dzieci wiąże się z ryzykiem występowania chorób dermatologicznych oraz alergii – w tym atopowego zapalenia skóry i astmy. Niedobory witaminy D u małych dzieci mogą objawiać się problemami z przyjmowaniem postawy pionowej oraz z zębami. 

Witamina D – dlaczego często występują jej niedobory?

Witamina D zostaje dostarczana do organizmu człowieka za pomocą dwóch sposobów – na drodze syntezy skórnej pod wpływem działania słońca oraz przyjmowana w pożywieniu. 

W pokarmie znajdziemy ją pod postacią witaminy 2D – głównie w drożdżach, grzybach i roślinach oraz witaminy D3 – występującej w serach, rybach morskich i jajkach. Niestety w pożywieniu występują jej stosunkowo niewielkie ilości, a dodatkowo obróbka termiczna pozbawia posiłki tego cennego składnika. W rezultacie okazuje się, że za pomocą diety nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej optymalnych ilości do naszego organizmu.

Jej głównym źródłem jest więc synteza skórna – niestety położenie geograficzne naszego kraju oraz niedostateczna ilość światła słonecznego sprawia, że coraz więcej osób ma wyraźne niedobory witaminy D3. Często nawet w okresie od wczesnej wiosny do późnego lata nie eksponujemy naszego ciała wystarczająco na promienie słoneczne – spędzamy całe dnie w klimatyzowanych pomieszczeniach w pracy, do której dojeżdżamy samochodem. Natomiast weekend upływa nam przy telewizorze lub social mediach. Do jej niedoborów przyczynia się też stosowanie kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.

Normy witaminy D3

Jeżeli stężenie witaminy D w naszym organizmie wynosi około 30-60 ng/ml oznacza to, że raczej nie mamy powodów do niepokoju. Natomiast stężenie poniżej 20 ng/ml wymaga podawania suplementów. 

Witamina D suplementacja – krople, kapsułki czy spray

Rynek suplementów oferuje nam wiele możliwości, jeśli chodzi o suplementowanie tej niezbędnej dla organizmu witaminy. Możemy zdecydować się na krople, kapsułki, tabletki oraz spray. Oto krótkie porównanie:

Tutaj zamówisz naturalną Witaminę D3: https://www.sklepzycia.pl/witamina-d

Witamina D3 w kroplach

Witamina D3 w kroplach wyróżnia się doskonałą wchłanialnością. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które przyjmują już wiele leków lub innych suplementów w tabletkach i nie chcą dodatkowo obciążać żołądka. Wchłanianie witaminy D3 zawieszonej w kroplach oleju następuje bezpośrednio przez błony śluzowe. To praktyczny sposób suplementacji polecany osobom, które nie przepadają za połykaniem tabletek i kapsułek. 

Witamina D3 w sprayu

Witamina D3 może też być dostarczana do organizmu za pomocą sprayu. Wchłanialność tej metoda utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Suplementacja witamin za pomocą sprayu to nowatorska metoda, która przypada do gustu wielu osobom. Jest to niezwykle łatwe i wygodne rozwiązanie – wystarczy otworzyć usta, umieścić specjalną dyszę pod językiem oraz zaaplikować substancję. Spray nie wymaga precyzyjnego odmierzania witaminy, możemy więc mieć go zawsze przy sobie.

Witamina D3 w tabletkach

Tabletki to jedne z najdłużej stosowanych metod suplementacji witaminy D3. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na idealne odmierzenie dawki za każdym razem. Warto jedynie pamiętać, że witamina D3 rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego podana w twardych tabletkach powinna być uzupełniona posiłkiem bogatym w tłuszcze

Witamina D3 w kapsułkach

Przyjmowanie witaminy D3 w kapsułkach to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba odmierzać odpowiedniej dawki. Kapsułki zazwyczaj wypełnione są olejem, który umożliwia lepsze przyswajanie witaminy. Należy więc zachować ostrożność podczas wyjmowania jej z blistra oraz połykania, aby nie dopuścić do rozlania się płynu.