Białko serwatkowe – czym jest, co daje i jak je stosować?

Białko serwatkowe – czym jest, co daje i jak je stosować?

Białko serwatkowe to jedna z popularniejszych, naturalnych odżywek stosowana przez sportowców, którym zależy na wymiernych efektach treningowych. Jednak nie tylko kulturyści korzystają z wartości odżywczych białka serwatkowego. Co prawda na rynku istnieje wiele dostępnych odżywek białkowych (np. z białka roślinnego, najczęściej z soi), ale to właśnie wysokobiałkowe odżywki serwatkowe w proszku nadal wiodą prym wśród odzywek białkowych. Jak wybrać odżywkę białkową? Komu zalecana jest dodatkowa suplementacja białkiem serwatkowym?

Dlaczego białko serwatkowe jest tak ważne dla sportowców?

Uzyskanie wystarczającej ilości białka jest niezwykle ważne – i to nie tylko dla budowy mięśni. Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Składa się z aminokwasów, które są bardzo ważnym budulcem włosów, skóry, kości i paznokci. Osoby, którym zależy na budowaniu masy mięśniowej, lub odwrotnie – redukcji tkanki tłuszczowej, mogą rozważyć uzupełnienie swojej diety o dobre białko serwatkowe w formie suplementu w proszku. Prawidłowo zbilansowana dieta zakłada spożywanie od 6 do 8 porcji posiłków bogatych w białko (około 30 gramów białka na posiłek). Jeśli nie osiąga się tego zakresu, dobrym pomysłem może być uzupełnienie swojej diety o białko serwatkowe w proszku i to niekoniecznie tylko przy założeniach treningowych. Z odżywek proteinowych korzystają również osoby z problemami zdrowotnymi (np. pacjenci onkologiczni), którym zależy na szybkim wzbogaceniu swojej diety o wartościowe i odżywcze proteiny. Dzięki nim są w stanie zatrzymać proces zwiększonej utraty masy ciała – typowy podczas długotrwałego leczenia onkologicznego.

Jaka odżywka białkowa będzie najlepsza?

Białko serwatkowe w proszku (https://www.sklepzycia.pl/odzywki-bialkowe) jest jedną z najlepszych odżywek białkowych dostępnych na rynku. To wartościowe, kompletne i dobrze przyswajalne białko, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z 20 aminokwasów niezbędnych człowieka do życia tylko 11 organizm wytwarza samodzielnie, pozostałe 9 musi być dostarczane do niego wraz z dietą. Kiedy menu jest ubogie w naturalne źródła białka – powinno rozważyć się przyjmowanie go w dodatkowej formie np. białka serwatkowego. Takie działanie pozwala na kontynuowanie fizjologicznej syntezy białek. Wszystkie produkty mleczne zawierają serwatkę, jedno z głównych białek (oprócz kazeiny) w nabiale. Podczas przetwarzania nabiału, płynne mleko jest rozdzielane na stały twaróg (kazeinę) i płyn (serwatka). Serwatka jest następnie odpowiednio przygotowywana podczas skomplikowanych procesów, których efektem końcowym jest wysokoproteinowe białko serwatkowe w proszku.

Antykataboliczne działanie białka

Regularna suplementacja białkiem serwatkowym, połączona z określonym planem treningowym i dietą wpływa na przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej i zwiększenie siły mięśni. Odżywka białkowa po treningu działa antykatabolicznie, czyli zwiększa zdolność organizmu do naprawy mięśni po wysiłku. Wybór białka serwatkowego dla siebie powinien być podyktowany indywidualnymi oczekiwaniami. Alergicy chętniej sięgną po WPI, a „tradycjonaliści”, którzy dobrze tolerują laktozę, wybiorą klasyczne i niedrogie WPC – koncentrat białka serwatkowego. Z odzywek biłakowych moga korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sposoby i częstotliwość przyjmowania białka serwatkowego są zwykle ściśle związane z planami treningowymi i efektem, który chce się osiągnąć (przyrost masy, lub jej redukcja).

Rodzaje białek serwatkowych:

WPC – koncentrat

Istnieją trzy rodzaje białek serwatkowych. Pierwszym jest koncentrat białka serwatkowego (WPC). Jak sama nazwa wskazuje w WPC białko jest skoncentrowane. WPC zachowuje więcej składników odżywczych niż innego rodzaju serwatki ze względu na metody przetwarzania (mikrofiltracja lub ultrafiltracja).

WPI – izolat

Drugim rodzajem białka serwatkowego, które szczególnie cenią sobie osoby z nietolerancją laktozy jest izolat białka serwatkowego. WPI, bo tak nazywa się izolat szybciej się metabolizuje w organizmie. Z WPI usuwane są również węglowodany, a co za tym idzie – laktoza. To właśnie dlatego izolaty są polecane dla osób uczulonych na laktozę.

WPH – hydrolizat

Trzecim rodzajem białka serwatkowego jest hydrolizat, czyli WPH. Hydrolizat białka serwatkowego wchłania się najszybciej ze wszystkich dostępnych odżywek białkowych. Hydrolizat powstaje w wyniku przeprowadzenia procesu, który rozkłada peptydy, dzięki czemu efektem końcowym jest „wstępnie strawione” białko, jeszcze lepiej przyswajalne przez organizm człowieka.

Tutaj zamówisz wysokiej jakości odżywki białkowe bez chemii: https://www.sklepzycia.pl/odzywki-bialkowe

Białko serwatkowe w proszku jest przystępne cenowo (najtańsze jest WPC) i cieszy się dużą popularnością wśród sportowców i osób, którym zależy na uzupełnieniu niedoborów protein w swojej diecie. To niezastąpiony „asystent” formowania sylwetki! Jest ono bardzo przydatne zarówno podczas redukowania swojej wagi (przy odchudzaniu) i na tzw. masie (nomenklatora kulturystów), kiedy priorytetem jest budowanie masy mięśniowej. Białka serwatkowe dostępne są zarówno w naturalnym, neutralnym i mlecznym smaku, ale zdecydowana większość jest aromatyzowana (czasem nawet o naturalne ekstrakty roślinne, np. wanilię) i występuje w wielu wariantach smakowych (np. czekolada, wanilia, orzech).