Acetylocysteina (NAC) i jej wpływ na organizm

Acetylocysteina (NAC) i jej wpływ na organizm

Aminokwas, który występuje naturalnie w organizmie człowieka o skomplikowanej nazwie acetylocysteina budzi coraz większe zainteresowanie lekarzy, biologów oraz fizjoterapeutów. Powszechnie stosowany w okresie przeziębienia, znajduje coraz częściej  zastosowanie w leczeniu oraz wspomaganiu organizmu nie tylko w okresie jesiennym, ponieważ, jak wykazują badania, ma szereg innych, bardzo cennych właściwości.

Acetylocysteina – jaka jest jej funkcja?

Cysteina to endogenny (wytwarzany przez organizm) aminokwas, który ma zdolność do do wiązania substancji toksycznych. Występuje w skórze, włosach, paznokciach, wpływa na utrzymanie się i wytwarzanie kolagenu, oraz syntezuje glutation, ma działanie przeciwutleniające. Jej metabolit to N-acetylo-Lcysteina, w skrócie określana NAC. Chroni wątrobę, wzmacnia błony komórkowe, zwiększa wydzielanie oraz upłynnianie śluzu i ma działanie przeciwzapalne. W stanie czystym ma postać bezbarwnych kryształków.

Gdzie jest wykorzystywana NAC?

Mukolityk w leczeniu przeziębień

Powszechnie preparaty z n-acetylocysteiną (np. https://www.sklepzycia.pl/nac-suplement) zalecają lekarze, jako leczenie wspomagające oczyszczanie dróg oddechowych przy przeziębieniach. NAC to główny składnik popularnego leku „ACC”. Zalegający śluz w oskrzelach i drogach oddechowych staje się wodnisty i mniej lepki, co ułatwia wykrztuszanie go. Jest więc składnikiem wielu preparatów mukolitycznych, w sezonowych chorobach płuc i oskrzeli. Działanie mukolityczne wpływa na skrócenie przeziębienia oraz łagodniejszy jego przebieg.

Okazuje się również, że n-acetylocysteina ma zdolność poprawiania odporności organizmu, co dodatkowo pozwala na zwalczanie chorobotwórczych patogenów.

Stosuje się ją wspomagająco w leczeniu genetycznej i nieuleczalnej choroby płuc – mukowiscydozy, która charakteryzuje się m.in. nadmiernym wydzielaniem śluzu w układzie oddechowym.

NAC na odtrucia przy kontakcie z substancjami toksycznymi

Kolejne, powszechne zastosowanie n-acetylocysteiny to zatrucia organizmu, szczególnie przy przedawkowaniu paracetamolu. Osoby, które pracują w toksycznym środowisku w ramach ochrony wątroby oraz oczyszczania organizmu NAC stosują prewencyjnie. W przypadku pacjentów chorych przewlekle i stosujących długotrwale leki n-acetylocysteina chroni wątrobę i oczyszcza przeciążoną wątrobę. Wspomaga usuwanie z organizmu metali ciężkich, w tym ołowiu pochodzącego z przemysłowych upraw produktów rolnych.

Działanie przeciwzapalne NAC

Choroby autoimmunologiczne to schorzenia, które charakteryzują się ciągłym stanem zapalnym. Należą do nich np. choroba tarczycy – Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, schorzenia zapalne jelit. Zastosowanie NAC łagodzi objawy, zmniejszając stany zapalne oraz wpływa na spowolnienie procesu chorobowego. N-acetylocysteina jest zalecana również w leczeniu wspomagającym trądzik młodzieńczy, który objawia się nieestetycznymi wykwitami stanami zapalnymi na skórze. Leczenie trądziku jest długotrwale i trwa kilka tygodni, lecz n-acetylocysteina poprzez działanie przeciwzapalne stopniowo poprawia stan skóry i jest znakomitą alternatywą dla silnych leków przeciwtrądzikowych. 

Acetylocysteina dla sportowców

Suplementy zawierające n-acetylocysteiną zalecają sportowcom fizjoterapeuci, szczególnie w przypadku intensywnych treningów oraz  przetrenowania. Wyzwalane podczas wysiłku fizycznego aktywne cząsteczki tlenu są neutralizowane przez NAC, tym sposobem zwalczają wolne rodniki i oczyszczają organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Mają również znaczenie ochronne w przypadku nadmiernego spożycia przez sportowców substancji wzmacniających mięśnie oraz ogólną wydolność. Dodatkowo, n-acetylocysteina stymuluje układ nerwowy, dodając energii i działając przeciwzmęczeniowo, co ma znaczenie przy długich i monotonnych treningach siłowych.

Jak suplementować NAC?

Mimo, że n-acetylocysteina jest dostępna bez recepty, należy zwracać uwagę na dawkowanie, gdyż każdy suplement diety w przypadku nadmiernego spożycia może być szkodliwy.

N-acetylocysteina w formie kapsułek lub tabletek

Dostępny jest w kilku postaciach. NAC w kapsułkach zawiera krystaliczny proszek lub formę płynną zamkniętą w rozpuszczalnej otoczce z żelatyny spożywczej, natomiast NAC w tabletkach to silnie skondensowana forma proszkowa.

N-acetylocysteina w formie syropu lub musujących tabletek

W przypadku zalecanego przez lekarzy stosowania n-acetylocysteiny jako preparatu mukolitycznego, dostępny jest on w syropie lub musujących tabletek do rozpuszczania w wodzie. 

Suplementacja NAC jest uzależniona od wielu czynników – celu suplementowania oraz wagi i wieku pacjenta. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż przedawkowanie może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości – drżenia rąk, nadpobudliwość, wymioty, bezsenność.

Tutaj możesz zamówić NAC w tabletkach / kapsułkach: https://www.sklepzycia.pl/nac-suplement

Należy pamiętać, by suplementów zawierających NAC nie przyjmować przed snem, gdyż działanie mukolityczne może powodować nadmierne wytwarzanie rozwodnionego śluzu w czasie snu i zaleganie go w drogach oddechowych. Dodatkowo, NAC może działać pobudzająco i utrudniać tym samym zasypianie.

Przeciwwskazania do stosowania

Suplementów z NAC nie powinny przyjmować małe dzieci (poza wskazaniami medycznymi jako leczenie wspomagające odkrztuszanie), kobiety w ciąży, z zaburzeniami krzepnięcia. Przy stosowaniu suplementow NAC jako środka odtruwającego należy stosować początkowo małe dawki, gdyż uwolnienie dużej ilości toksyn do krwioobiegu może pwowodować pogorszenie samopoczucia i stanu fizycznego.