Kwas foliowy - za co odpowiada i kto powinien go suplementować

Kwas foliowy – za co odpowiada i kto powinien go suplementować?

Kwas foliowy to suplement powszechnie kojarzony z kobietami w ciąży, którym jest niezbędny. Jednak nie tylko one powinny go suplementować. Kwas foliowy ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego, a także wzmacnia płodność.  Jego zawartość w organizmie  jest obniżana przez stresujący tryb życia, w związku z czym z niedoborem może zmagać się duża część społeczeństwa. Jakie jeszcze właściwości ma kwas foliowy? Jak i kto powinien go sumplementować?

Czym dokładnie jest kwas foliowy?

Kwas foliowy, inaczej zwany folacyną lub witaminą B9, należy do związków organicznych zwanych folianami. Znajduje się w organizmach zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych.  Został poznany dzięki wyodrębnieniu go z liści szpinaku. Jest także syntetyzowany w jelitach człowieka.

Za co odpowiada kwas foliowy w organizmie?

Kwas foliowy  odpowiada za syntezę komórek w organizmie. Jest niezbędny do produkcji każdej komórki, w tym kwasów nukleinowych, z których zbudowane jest ludzkie DNA. Ma pozytywny wpływ na psychikę człowieka, ponieważ pomaga w syntezie serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za ogólne poczucie szczęścia oraz zapobiegającego bezsenności.

Uczestniczy także w syntezie soku żołądkowego. Działa ochronnie na komórki wątrobowe. Kwas foliowy prawdopodobne odgrywa rolę także w profilaktyce nowotworów np. zmniejszając szansę na zachorowanie na raka szyjki macicy.

Wpływ kwasu foliowego na układ krążenia

Kwas foliowy w połączeniu z witaminą B12 bierze udział w procesach krwiotwórczych, w związku z czym jego suplementacja jest wskazana w anemii. Witamina B9 reguluje także ilość homocysteiny w organizmie, dzięki czemu może wpływać na obniżenie stężenia „złego cholesterolu” a przez to zapobiegać powstawaniu miażdżycy.

Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Niedobór kwasu foliowego odpowiada za powstawanie wad w budowie płodu, a dokładnie nieprawidłowości w zamykaniu cewy nerwowej. To prowadzi do ciężkich wad rozwojowych, w tym rozszczepu kręgosłupa i bezmózgowia.

Niedobór witaminy B9  może skończyć się ciężką niepełnosprawnością ruchową lub umysłową dziecka. Często także śmiercią niedługo po narodzinach.

Witamina B9- wpływ na płodność

Kwas foliowy jest polecany nie tylko kobietom, u mężczyzn wpływa na poprawę jakości i ilości nasienia, tym samym ułatwiając zapłodnienie.

Kwas foliowy- gdzie go znajdziemy?

Witamina 9 występuje w pożywieniu, jednak jej ilość maleje wraz z długością przechowywania pożywienia, dlatego najlepszą opcją jest dodatkowa sumplementacja kwasu foliowego specjalnymi preparatami.  Witamina B9 bardzo łatwo się rozkłada również za sprawą światła słonecznego, a także podczas poddawania żywności obróbce termicznej.  

Kwas foliowy znajduje się w wielu zdrowych produktach spożywczych. Dużą jego ilość znajdziemy w zielonych warzywach liściastych, strączkach, a także produktach zbożowych pełnoziarnistych.

Kwas foliowy nie jest przechowywany w organizmie, jego nadmiar, jak w przypadku większości witaminy z gruby B, jest wydalany wraz z moczem. Z tego względu należy dostarczać go do organizmu regularnie. Najlepiej wraz z dawką witaminy C, która chroni folacynę przed rozpadem.

Niedobór kwasu foliowego- skąd się bierze?

Niedobór kwasu foliowego pojawia się w wyniku prowadzenia stresującego trybu życia, stosowania używek, takich jak alkohol czy papierosy oraz w wyniku zażywania niektórych leków. Poziom witaminy B9 spada także podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Niedobór kwasu foliowego- objawy i skutki

  • Męczliwość
  • Obniżenie nastroju, lęki, stany depresyjne
  • Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem
  • Objawy ze strony układu pokarmowego np. biegunki, spadek masy ciała
  • U dzieci hamuje wzrost

Kwas foliowy może wywoływać choroby układu krążenia, osteoporozę, a także choroby degeneracyjne.

Witamina B9- nadmiar

Nadmiar witaminy B9 może opóźnić wykrywanie niedoboru witaminy B12, co w konsekwencji może opóźnić rozpoczęcie leczenia chorób układu nerwowego często wywoływanego niedoborem właśnie tej witaminy. Zbyt wiele witaminy B9 może wywoływać także nieprzyjemne objawy alergiczne oraz ze strony układu pokarmowego.

Ile kwasu foliowego potrzebuje ludzki organizm?

Podstawowa ilość kwasu foliowego, jaką powinno się przyjmować to 0,4 mg w okresie ciąży i podczas jej planowania. Ilość ta wzrasta w przypadku występowania niedoborów witaminy B9, a także u kobiet z grupy ryzyka, które mają większą szansę na problemy z utrzymaniem zdrowej ciąży.

Jak suplementować kwas foliowy?

Kwas foliowy można przyjmować pod różną postacią, zarówno w formie wygodnych tabletek, jak i smacznego sprayu. Można spotkać nawet kwas foliowy ukryty w rozpuszczalnych pastylkach do ssania.

Dawka podana przez producenta na opakowaniu nie powinna być przekraczana, chyba że po konsultacji z lekarzem. Kobiety, które straciły ciążę lub urodziły dziecko z wadą rozwojową, często przyjmują większą ilość kwasu foliowego pod kontrolą lekarza prowadzącego ciążę, dzięki czemu mogą ustrzec się podobnych problemów w przyszłości.

Ze względu na wspomniane już szybkie rozpadanie się kwasu foliowego pod wpływem ciepła, należy kupować go ze sprawdzonych źródeł, które są gwarancją prawidłowego przechowywania, jak Sklep Życia. Na https://www.sklepzycia.pl/kwas-foliowy-witamina-b9  znajdziemy suplementy z kwasem foliowym w różnej formie, wśród których każdy znajdzie najwygodniejszą opcję dla siebie.