Czerwona koniczyna - purpurowy sojusznik w walce z menopauzą

Czerwona koniczyna – purpurowy sojusznik w walce z menopauzą

Ze względu na wysoką zawartość białka, koniczyna czerwona stosowana była przez wiele lat jako pasza dla zwierząt domowych. Wspominał o niej angielski botanik J.Gerard, nazywając poetycko trzylistem łąkowym lub trawą trójlistną. Bywa również określana mianem rośliny kobiet. Choć pochodzi z Europy, na dobre zadomowiła się również w Ameryce Północnej. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Czerwona koniczyna znana jest powszechnie jako koniczyna łąkowa lub konicz. Ta wieloletnia roślina z rodziny bobowatych osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Można ją spotkać na polskich łąkach i pastwiskach. Nieco wbrew swojej nazwie, koniczyna łąkowa wcale nie jest czerwona. Jej kwiaty na ogół przybierają fioletową lub ciemnoróżową barwę kwitnąc w okresie od maja do września.

Dlaczego koniczyna czerwona jest tak cenna?

W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie fitoterapią, czyli wykorzystaniem naturalnych związków roślinnych do poprawy kondycji ludzkiego organizmu. Czerwona koniczyna to jedna z kilku roślin, którym warto poświęcić szczególną uwagę. Jej kwiaty wywierają niezwykle pozytywny wpływ na organizm, a wszystko za sprawą wielu cennych związków.

Spośród najważniejszych substancji czynnych, które znajdują się w czerwonej koniczynie na szczególną uwagę zasługują:

  • flawonoidy, pochodne kemferolu, kwercetyny i izoramnetyny,
  • antocyjany, 
  • fitoestrogeny,
  • fenolokwasy, m.in. salicylowy, kumarowy
  • garbniki, 
  • śladowe ilości olejku eterycznego, 
  • karoten
  • witaminy z grupy B oraz witaminę C, E i P,
  • związki klowamidowe,
  • sole mineralne, w tym wapń, magnez, potas, selen, żelazo, chrom i fosfor. 

Czerwona koniczyna wspiera organizm w walce z objawami menopauzy

Wysoka zawartość izoflawonoidów w koniczynie czerwonej pomaga regulować gospodarkę hormonalną u kobiet i jednocześnie pozytywnie wpływa na unormowanie cyklu miesiączkowego. Związki te mają bardzo zbliżoną budowę do estrogenów, dzięki czemu mogą się łączyć z receptorami tych hormonów łagodząc w ten sposób niektóre objawy menopauzy tj.

  • uderzenia gorąca, 
  • nadmierna potliwość,
  • wahania nastrojów,
  • bóle stawów i głowy,
  • zaburzenia rytmu serca, 
  • spadek libido.

Okresowi menopauzy bardzo często towarzyszy osteoporoza. Spadek kondycji kości wynika ze znacznego obniżenia poziomu estrogenów, które regulują gospodarkę wapniowo – fosforanową, a także odpowiadają za ograniczenie procesu resorpcji kości. 

Izoflawonoidy zyskały zatem całkiem zasłużenie miano fitoestrogenów. Koniczyna czerwona to bez wątpienia sojusznik w walce z typowo kobiecymi dolegliwościami. Warto ją stosować nie tylko w okresie menopauzy, ale również w okresie dojrzewania. Czy to wszystko? Zdecydowanie, nie!

Czerwona koniczyna wspiera regenerację skóry

Indianie w Ameryce Północnej jako jedni z pierwszych wykorzystali kwiaty koniczyny czerwonej w leczeniu chorób skóry takich jak egzema i łuszczyca. W tradycyjnej medycynie ludowej czerwona koniczyna zyskała olbrzymią popularność w postaci ziołowych naparów i nalewek. Równie chętnie stosowano tą roślinę zewnętrznie w postaci kompresów i domowej roboty maści. Świeże kwiaty koniczyny łąkowej stanowiły równocześnie bardzo popularny środek łagodzący na oparzenia lub ukąszeniu niektórych owadów.

Proces starzenia się skóry związany jest m.in. ze spadkiem poziomu hormonów, w tym estrogenów. Izoflawony zawarte w ekstrakcie z koniczyny pozytywnie wpływają na sieć włókien kolagenowych i elastyny. Genisteina, formononetyna daidzeina oraz biochanina A znajdujące się w wyciągu z czerwonej koniczyny  znakomicie wchłaniają się  przez skórę dzięki czemu zwiększają ilość i grubość kolagenu. Skutecznie redukują także liczbę wolnych rodników oraz chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Zapewniają tym samym odpowiednią elastyczność skóry. 

Dzięki obecności flawonoidów i antocyjanów czerwona koniczyna wykazuje także działanie przeciwzapalne. 

Czerwona koniczyna wspomaga pracę układu krążenia i pokarmowego

Koniczyna czerwona wpływa na większą elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Dzięki dużej zawartości flawonoidów i antocyjanów obniża też ciśnienie tętnicze krwi, co z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia różnorodnych schorzeń układu krążenia, w tym miażdżycy i choroby wieńcowej. 

Pod wpływem fitoestrogenów spada także poziom całkowitego cholesterolu i następuje zmniejszenie lepkości krwi. Poprawia się również mikrokrążenie obwodowe oraz spada ryzyko agregacji erytrocytów i płytek krwi w naczyniach krwionośnych.

Koniczyna łąkowa wspaniale pobudza też pracę wątroby. Ponadto reguluje działanie pęcherzyka żółciowego, działa rozkurczowo i poprawia apetyt.

Suplementy z koniczyną czerwoną

Cenne właściwości prozdrowotne koniczyny czerwonej wykorzystuje się nie tylko w postaci maści i naparów, ale również jak suplementy diety. 

Najpopularniejszy sposób wprowadzenia czerwonej koniczyny do swojej diety to praktyczne kapsułki z ziołowym ekstraktem lub napary z suszonych kwiatów, które poleca się przede wszystkim kobietom po 40 roku życia.

Czerwona koniczyna w postaci suplementów dostarcza organizmowi mnóstwo cennych witamin i mikroelementów. Od lat cieszy się szczególną renomą wśród kobiet, które borykają się z problemami towarzyszącymi menopauzie i dojrzewniu.