Witamina b7 (biotyna) - właściwości, działanie, niedobór, występowanie

Witamina B7 (biotyna) – właściwości, działanie, niedobór, występowanie

Biotyna stanowi witaminę pochodzącą z grupy B. Nazywana również witaminą H lub B7 stanowi istotny związek, odgrywający znaczenie w pielęgnacji włosów, skóry oraz paznokci. W tym artykule zostały zawarte najważniejsze informacje dotyczące biotyny. Dowiesz się również jak rozpoznać u siebie pierwsze oznaki niedoboru tej witaminy.

Biotyna – co to takiego?

Biotyna, zwana również witaminą B7 to organiczny związek, występujący w tkankach roślinnych oraz zwierzęcych. Stanowi dość ciekawy związek na tle innych witamin z grupy B z uwagi na miejsce jej wytwarzania – florę bakteryjna jelit. Jej obecność w organizmie jest niezwykle ważna, gdyż bez niej niemożliwa jest prawidłowa przemiana glukozy. Witamina B7 jest więc istotna szczególnie dla osób cierpiących na cukrzycę. Działanie biotyny na ludzki organizm jest jednak znacznie szersze.

Biotyna – właściwości

Biotyna to jedna z tych witamin, bez której organizm nie może funkcjonować w sposób prawidłowy. Oprócz jej niebagatelnego wpływu na jakość przemiany materii, witamina B7 ma również związek z jakością struktury skóry, włosów oraz paznokci. Wpływ na dobry stan i wygląd tych elementów ludzkiego ciała mają równie mocno pozostałe witaminy z grupy B. Według wyników badań, osoby przyjmujące biotynę pod postacią suplementacji zauważają u siebie mniejszą łamliwość paznokci oraz poprawienie się wyglądu włosów. Wpływ biotyny na włosy jest znaczący, ponieważ dzięki jej obecności kosmyki są mocniejsze i bardziej lśniące. Specjaliści zalecają stosowanie biotyny na włosy z dodatkiem krzemu, dzięki czemu można wzmocnić działanie witaminy. 

Witamina B7 jest związkiem posiadającym większe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz wpływu na zdrowy wygląd skóry, biotyna bierze udział w wytwarzaniu protrombiny. Jest to element niezwykle istotny dla procesu krzepnięcia krwi.

Biotyna jest także jednym z uczestników procesu tworzenia kwasów tłuszczowych, a konkretniej wspomaga produkcje glukozy. Witamina B7 jest więc niezwykle istotnym związkiem organicznym dla cukrzyków, gdyż stabilizuje proces przemiany materii. Oprócz tego, obecność biotyny w organizmie wpływa także pozytywnie na pracę tarczycy. Dodatkowa suplementacja biotyną jest więc niezwykle ważna dla osób borykających się z chorobami tego organu.

Objawy niedoboru witaminy B7

Pierwsze objawy świadczące o niedoborze biotyny można zaobserwować gołym okiem. Wystarczy przyjrzeć się skórze oraz jej kondycji. W przypadku pojawienia się licznych przesuszeń, podrażnień a nawet stanów zapalnych można domniemać, iż konieczna jest dodatkowa suplementacja witaminą B7. Niedobory biotyny wpływają również na szarawy wygląd skóry oraz objawy podobne do atopowego zapalenia skóry bądź łuszczycy.

Dłonie również są elementem ciała, na którym można zaobserwować niedobory witaminy B7. Cienka płytka paznokcia, podatna na pęknięcia i kruszenie się może świadczyć o braku odpowiedniej ilości biotyny w organizmie. Jeżeli występuje również znaczne wypadanie włosów – warto zastanowić się nad dodatkową suplementacją biotyny.

Nie wszystkie objawy niedostatku witaminy B7 są jednak tak oczywiste, jakby się mogło z początku wydawać. Jednym z nich jest bowiem podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Tego rodzaju symptom może być związany z innymi dolegliwościami, jednak w przypadku braku biotyny pojawiają się również dodatkowe – zmęczenie, problemy z koncentracją, nadmierna senność. U niektórych pacjentów występuje również odwrotny stan, czyli drażliwość.

Ostatnim symptomem niedoboru witaminy B7, o którym warto wspomnieć jest dyskomfort, spowodowany mrowieniem lub bólem mięśni. Biotyna jest bowiem składnikiem, który korzystnie wpływa na te tkanki, a jej brak może powodować tego rodzaju skutki uboczne.

Źródła występowania biotyny

Biotyna jest związkiem organicznym występującym zarówno w produktach roślinnych jak i tych pochodzenia zwierzęcego. Jej największym naturalnym źródłem są żółtka jaj oraz wątroba. Znaczne ilości witaminy B7 można również spotkać w mące pełnoziarnistej, sojowej oraz ryżowej. Występuje również w warzywach, szczególnie w szpinaku i pomidorach. Dobrym źródłem biotyny są również orzechy włoskie, ziemne a także migdały.

Nie każdy jednak jest miłośnikiem spożywania wyżej wymienionych produktów spożywczych. W takich przypadkach warto stosować biotynę w tabletkach, celem dostarczenia organizmowi odpowiedniej dawki witaminy. Biotyna jest co prawda wytwarzana przez florę bakteryjną jelit, jednak w niektórych przypadkach proces ten może zostać zaburzony. Działanie biotyny słabnie w przypadku stosowania terapii opartej na antybiotykach. Tabletki z biotyną stanowią doskonały sposób na zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy B7.

Witamina B7 – suplementacja

Choć biotyna występuje w tkankach roślinnych i zwierzęcych, istnieje kilka powodów skłaniających do dodatkowej suplementacji tymże związkiem. Pierwszym z czynników przemawiających za stosowaniem tabletek z biotyną jest fakt, iż w naturalnych produktach witamina B7 występuje w ograniczonych ilościach. Suplement diety w postaci biotyny stanowi niezbędny dla osób borykających się z chorobami tarczycy, z cukrzycą oraz przyjmujących antybiotyki. Biotyna w tabletkach może również wspomóc proces dbania o zdrowy wygląd skóry i paznokci.

Przyjmowanie witaminy B7 w zalecanych dawkach jest bezpieczne dla zdrowia i stanowi idealny sposób na uzupełnienie zdrowej, zbilansowanej diety. W przypadku rozważania możliwości suplementacji biotyną warto skontaktować się z lekarzem. Stosowaniu biotyny nie towarzyszy wiele przeciwwskazań, jednak dla większego komfortu i pełnego bezpieczeństwa stosowania należy wykluczyć ewentualne skutki uboczne.

Podsumowanie

Biotyna stanowi związek organiczny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Posiada liczne właściwości, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Witamina B7, produkowana przez florę bakteryjną jelit zapewnia prawidłową przemianę materii. Z tego powodu jest związkiem niezwykle istotnym dla cukrzyków oraz osób cierpiących na choroby cukrzycy.

Niedobór biotyny można zauważyć na podstawie podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Kolejnym symptomem jest szary wygląd skóry oraz jej przesuszenie. O niedoborach witaminy B7 świadczą również wypadające włosy, rozdwajające się paznokcie, poczucie senności lub rozdrażnienia. W przypadku zauważenia u siebie powyższych symptomów warto zastanowić się nad stosowaniem biotyny w tabletkach – https://www.sklepzycia.pl/biotyna-witamina-b7. Dodatkowa suplementacja pozwoli przywrócić zdrowy wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Stosowanie biotyny w tabletkach według instrukcji pozwoli przywrócić dobre samopoczucie.

W przypadku chęci suplementacji biotyny należy zwrócić uwagę na preparaty zawierające jej dostateczną ilość. Na rynku można znaleźć samodzielną biotynę w tabletkach jak i specjalnie wyselekcjonowaną mieszankę. W tym drugim przypadku najczęściej występuje połączenie biotyna + krzem, polecana na włosy bądź witamina B7 z dodatkiem insuliny. Wybierając odpowiedni suplement biotyny należy kierować się jego renomą oraz wysoką jakością obecnego w preparacie związku lub mieszanki.