Ostropest plamisty

Ostropest plamisty – zioło na wątrobę i nie tylko

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. Występuje dziko na łąkach, nieużytkach i ugorach, ale może być również uprawiana. Jest to roślina o charakterystycznych fioletowych kwiatach i kłujących liściach.

Nasiona ostropestu zawierają kompleks flawonolignanów określanych wspólną nazwą sylimaryna. To właśnie ta substancja odpowiada za szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości rośliny.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty: Właściwości

Ostropest plamisty to roślina o szerokim spektrum działania. Przede wszystkim słynie z dobroczynnego wpływu na wątrobę. Zawiera sylimarynę, która chroni komórki wątrobowe przed uszkodzeniami, wspomaga ich regenerację i hamuje stany zapalne. Ostropest stymuluje również produkcję żółci, co ułatwia trawienie tłuszczów i usuwanie toksyn z organizmu.

Poza ochroną wątroby, roślina ta wykazuje również inne właściwości zdrowotne:

 • Wspomaga trawienie. Ostropest reguluje procesy trawienne, łagodzi dolegliwości takie jak wzdęcia, zaparcia i niestrawność.
 • Działa antyoksydacyjnie. Sylimaryna neutralizuje wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia organizmu i rozwoju wielu chorób.
 • Ma właściwości przeciwzapalne. Ostropest hamuje stany zapalne w organizmie. Może być to pomocne w leczeniu różnych schorzeń, np. reumatoidalnego zapalenia stawów.
 • Obniża poziom cholesterolu. Ostropest pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Dzięki temu zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
 • Może wspomagać leczenie cukrzycy. Badania sugerują, że ostropest może obniżać poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
 • Może mieć właściwości przeciwnowotworowe. Wstępne badania sugerują, że ostropest może hamować rozwój niektórych nowotworów.

Należy jednak pamiętać, że ostropest nie jest lekiem i nie zastąpi terapii zaleconej przez lekarza. W przypadku poważnych schorzeń może być stosowany jedynie jako wspomaganie leczenia.

Ostropest plamisty na wątrobę

Ostropest plamisty jest dobroczynny dla wątroby z kilku powodów. Zawiera sylimarynę, czyli kompleks flawonolignanów o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Sylimaryna chroni komórki wątroby przed uszkodzeniami wywołanymi przez toksyny, takie jak alkohol, leki i wirusy. Wspomaga również regenerację komórek wątrobowych i hamuje procesy zapalne.

Ponadto roślina ta stymuluje produkcję żółci, która pomaga w trawieniu tłuszczów i usuwa toksyny z organizmu. Poprawia to trawienie i wspomaga detoksykację wątroby.

Ostropest plamisty - nasiona

Ostropest plamisty wykazuje również działanie przeciwmiażdżycowe, obniżając poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. To z kolei zmniejsza ryzyko stłuszczenia wątroby, które może prowadzić do poważniejszych schorzeń.

W badaniach klinicznych wykazano, że ostropest jest skuteczny w leczeniu różnych schorzeń wątroby. Nawet tak poważnych, jak zapalenie, marskość i stłuszczenie wątroby. Stosowanie ostropestu plamistego może złagodzić objawy tych schorzeń, poprawić czynność wątroby i spowolnić progres choroby.

Należy jednak pamiętać, że ostropest plamisty nie jest lekiem i nie zastąpi terapii zaleconej przez lekarza. W przypadku poważnych schorzeń wątroby ziele może być stosowane jedynie jako wspomaganie leczenia.

Ostropest plamisty – przeciwwskazania do stosowania

Ostropest plamisty, mimo swoich wielu korzyści zdrowotnych, nie jest odpowiedni dla wszystkich osób. Może bowiem wywołać działania niepożądane. Osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych, takie jak chryzantemy, margerytki czy nagietki, mogą być uczulone również na ostropest.

Ponadto, osoby z chorobami wątroby w zaawansowanym stadium powinny unikać stosowania ostropestu. Jego działanie wówczas może być zbyt intensywne dla chorej wątroby i prowadzić do komplikacji. Osoby przyjmujące leki na receptę, zwłaszcza te związane z wątrobą, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. Może on bowiem oddziaływać z niektórymi lekami.

Ostropest plamisty - roślina

Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny zachować ostrożność. Brakuje bowiem badań potwierdzających jego bezpieczeństwo w takiej sytuacji.

W przypadku dzieci i młodzieży również zaleca się konsultację z lekarzem przed stosowaniem ostropestu plamistego. Warto upewnić się, że jest on odpowiedni dla danego wieku i stanu zdrowia.

Ważne jest również, aby stosować się do zalecanych porcji i ich nie przekraczać. Osoby mające w planach operację powinny przerwać stosowanie ostropestu plamistego co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Może on bowiem wpływać na skłonność do krwawienia oraz oddziaływać z niektórymi lekami stosowanymi w trakcie operacji.

Z czym nie łączyć ostropestu plamistego

Ostropest plamisty jest uznawany za bezpieczny. Może mieć jednak interakcje z niektórymi lekami i substancjami. Nie powinno się go łączyć z lekami, które są przetwarzane przez wątrobę. Może to wpłynąć na ich skuteczność.

Osoby stosujące leki na receptę, zwłaszcza te dotyczące kontroli ciśnienia krwi, cholesterolu czy cukrzycy, powinny skonsultować się z lekarzem. Ziele może bowiem oddziaływać z niektórymi lekami i zmieniać ich działanie. Ponadto nie zaleca się stosowania ostropestu jednocześnie z alkoholem. Może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych i obciążać wątrobę.

Istnieją także pewne substancje, takie jak niektóre leki przeciwpotowe, które mogą być mniej skuteczne w połączeniu z ostropestem. Dlatego zawsze warto konsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji. Szczególnie jeśli przyjmowane są jakiekolwiek leki na receptę.

Olej, czy nasiona – jaką formę ostropestu wybrać

Wybór między olejem z ostropestu a nasionami zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz celów stosowania.

Olej z ostropestu jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9. Zawiera także fitosterole i antyoksydanty, takie jak witamina E. Olej ten ma potencjał wspierania zdrowia wątroby, poprawy trawienia i obniżenia poziomu cholesterolu. Jest to również popularny wybór dla osób poszukujących łatwego sposobu na dodanie zdrowych tłuszczów do diety. Można go stosować na zimno, na przykład do sałatek, dressingów lub dipów.

Z kolei nasiona ostropestu są bogatym źródłem sylimaryny, aktywnego składnika, który jest uważany za kluczowy w korzystnym wpływie na zdrowie wątroby.

Ciekawostki o ostropeście plamistym:

 • Nazwa: Ostropest plamisty nazywany jest również „Mleczkiem Maryi”. Legenda głosi, że Matka Boska karmiąc Dzieciątko Jezus, pobrudziła mlekiem jego liście, stąd charakterystyczne białe plamy.
 • Historia: Ostropest był wykorzystywany w lecznictwie już od czasów starożytnych. Wspomina o nim m.in. Hildegarda z Bingen, słynna benedyktynka i zielarka.
 • Wygląd: Roślina ma charakterystyczne fioletowe kwiaty i kłujące liście. Dorasta do 1,5 metra wysokości.
 • Występowanie: Ostropest plamisty rośnie dziko na łąkach, nieużytkach i ugorach. Jest również uprawiany na plantacjach.
 • Zastosowanie: Ostropest jest przede wszystkim znany z dobroczynnego wpływu na wątrobę. Pomaga również w trawieniu, obniża poziom cholesterolu i ma właściwości przeciwzapalne.
 • Przetwory: Z rośliny można przygotować nalewkę, herbatę, napar z nasion, a także stosować go w postaci mielonych nasion lub kapsułek.
 • Olejek: Olej z ostropestu jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Może być stosowany do pielęgnacji skóry i włosów.
 • Ciekawostka: Ostropest plamisty jest rośliną miododajną. Miód z ostropestu jest ceniony za swój smak i właściwości zdrowotne.

Ostropest plamisty – podsumowanie

Ostropest plamisty, znany jest również jako silybum marianum. To roślina z rodziny astrowatych, która od wieków wykorzystywana jest ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jego nasiona zawierają aktywny składnik, sylimarynę. Jest ona uznawana za główny składnik wpływający na korzystne działanie dla zdrowia, szczególnie dla wątroby.

Ostropest plamisty jest powszechnie stosowany w medycynie naturalnej jako suplement diety:

 • dla poprawy zdrowia wątroby,
 • w leczeniu zaburzeń trawiennych, takich jak niestrawność i zgaga,
 • w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Jest również wykorzystywany w celu wsparcia procesu detoksykacji organizmu, a także w leczeniu niektórych schorzeń skórnych. Istnieją różne formy ostropestu dostępne na rynku, w tym:

 • nasiona,
 • olej,
 • proszek,
 • ekstrakty.

Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji i celów stosowania.

Więcej informacji o ostropeście plamistym znajdziesz na stronie Sklepu Życia.