Bor minerał suplementacja

Bor – właściwości, objawy niedoboru, dieta, suplementacja

Bor to pierwiastek, który pomimo tego, że w organizmie człowieka występuje w ilościach śladowych, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowej. Istnieje wiele przesłanek do tego, aby uznawać go za mikroelement warunkujący zwiększanie stężenia witaminy D2, wapnia, miedzi oraz magnezu w ludzkim organizmie. Niedobór boru może powodować choroby zwyrodnieniowe oraz raka prostaty! Pierwiastek ten można znaleźć w winogronach, rodzynkach i orzechach. 

Właściwości boru 

Bor jest pierwiastkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Przede wszystkim oddziałuje on na jego kościec, gdyż reguluje on metabolizm, wzrost, a także rozwój tkanki kostnej. Według wielu specjalistów jest on konieczny do odpowiedniego działania gospodarki wapniowej u człowieka. Ponad to, kwas borowy ma świetny wpływ na pamięć oraz na funkcje intelektualne – wspomaga koncentrację, szybkość reakcji oraz koordynację ruchową. Oprócz tego zabezpiecza ludzki organizm przed nadmiernym gromadzeniem się w nim fluoru. Ma także wpływ na jego usuwanie z ciała ludzkiego. Bor wykazuje także właściwości grzybobójcze, przeciwwirusowe oraz antybakteryjne. Ma wpływ na system odpornościowy, a także powoduje szybsze gojenie się ran. Pierwiastek ten można potraktować jako pewnego rodzaju afrodyzjak, gdyż stymuluje on produkcję testosteronu u mężczyzn i normalizuje poziom estrogenów u kobiet.

Ze względu na szerokie działanie boru bezsprzecznie można go uznać za pierwiastek, który pomimo tego, iż występuje w ludzkim ciele w śladowych ilościach, to jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. 

Występowanie boru w produktach spożywczych 

Prozdrowotne właściwości boru sprawiają, że każdy człowiek powinien zadbać o to, aby dostarczać do swojego organizmu odpowiednią ilość tego pierwiastka. Najlepszym jego źródłem jest odpowiednia zbilansowana dieta. Nie zawsze jednak posiadamy możliwość odpowiedniego odżywiania się. Wówczas z pomocą przychodzą suplementy diety dostarczające organizmowi boru. Produkty wysokiej jakości można znaleźć na stronie: https://www.sklepzycia.pl/bor-suplement

Pierwiastek ten występuje w produktach spożywczych takich jak: 

  • orzechy, 
  • fasola, 
  • jabłka,
  • gruszki,
  • brzoskwinie,
  • morele,
  • winogrona 
  • bakalie, 
  • jajka, 
  • warzywa liściaste,
  • warzywa strączkowe, 
  • oraz w wielu innych produktach spożywczych. 

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na bor

Jako, iż bor jest pierwiastkiem śladowym, to dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka na ten mikroelement nie jest wysokie. Według zaleceń specjalistów, dzienne ludzkie zapotrzebowanie na bor wynosi od od 2 do 4 miligramów. Dawka ta zawiera w sobie również dawkę przyjmowaną wraz z pożywieniem. Kwas borny można przyjmować także w postaci suplementów. 

Niedobór boru – objawy

Niekiedy objawy wynikające z niedoboru boru mogą przypominać szereg innych dolegliwości, często powoduje to, iż są one przez nad bagatelizowane, co oczywiście negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Mimo tego, iż ludzki organizm nie potrzebuje dużych ilości boru do prawidłowego funkcjonowania, to jego niedobór może okazać się niezwykle niebezpieczny.

Wśród objawów niedoboru boru można wyróżnić obniżenie koncentracji i potencjału intelektualnego, problemy z pamięcią, reumatyzm, skurcze mięśni oraz zapalenie stawów. Ponadto, stan ten może prowadzić do powstawania nowotworu prostaty, zaburzeń hormonalnych oraz raka piersi czy łuszczycy. Niedobór tego pierwiastka znacząco zmniejsza ilość czerwonych krwinek, prowadzi do pojawienia się przedwczesnych objawów menopauzy u kobiet, a także wpływa na wzmożone odczuwanie przez człowieka skutków stresu. Niedostateczny poziom boru w organizmie prowadzi do zaniżenia poziomu insuliny i hormonów tarczycy, jak i również do przyspieszenia bicia serca. Może prowadzić także do pojawienia się osteoporozy. Brak boru wraz z krzemem przyczynia się także do spowodowania braków witaminy D i wapnia w organizmie człowieka, co niesie ze sobą szereg kolejnych poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Podsumowanie

Mimo tego, iż bor jest mikroelementem, który w ludzkim organizmie występuje w śladowych ilościach, to ma on ogromy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar mogą nieść ze sobą niezwykle poważne konsekwencje zdrowotne. Z tego też względu bardzo istotna jest zbilansowana dieta oraz dostarczanie odpowiedniej ilości tego pierwiastka do organizmu. Jeżeli nie posiadamy możliwości odpowiedniego odżywania się, wówczas warto jest zdecydować się na uzupełnienie niedomiaru boru poprzez suplementację. Mamy wtedy pewność, iż do naszego ciała trafia odpowiednia dawka tego pierwiastka. Pamiętajmy, iż zdrowie jest wartością najważniejszą i warto jest się o nie zatroszczyć. Odpowiednie stężenie boru w organizmie pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz kościec. Ponadto, wykazuje szereg właściwości antyseptycznych, grzybobójczych, a nawet przeciwwirusowych.