Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy – eliksir młodości

Zdrowy i atrakcyjny wygląd jest od zawsze obiektem pożądania. Współczesna medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw marzeniom o młodzieńczej i pięknej aparycji. Jedną z kluczowych substancji – dzięki której jest to możliwe – jest właśnie kwas hialuronowy. Nie ma przesady w stwierdzeniu, iż jest to eliksir młodości. Jak działa i jak go stosować? O tym poniżej.

Kwas hialuronowy – właściwości

Kwas hialuronowy (HA) jest substancją naturalną, która występuje w żywych organizmach, a jego budowa chemiczna zawsze jest taka sama. Mówiąc językiem nauki – jest to glikozoaminoglikan, który składa się z polimerów reszt dwucukrów. Cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją uniwersalność i skuteczność. Kwas hialuronowy do picia znakomicie współpracuje tkankami ludzkimi, przede wszystkim dlatego, że jest produkowany również w skórze (przez komórki skóry właściwej i naskórka). Jego cechą jest ponadto wiązanie z sobą włókien elastyny i kolagenu, co potęguje jego korzystne oddziaływanie na organizm.

Kwas hialuronowy w tabletkach znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, z naciskiem na takie jej działy jak dermatologia, reumatologia, okulistyka, ortopedia czy laryngologia. Obecnie jest pozyskiwany głównie z bakterii z grupy paciorkowców, ale przez swoją chemiczną identyczność nie jest traktowany przez ciało jako zagrożenie, nie wywołuje reakcji układu immunologicznego, nie jest też przyczyną występowania objawów alergicznych.

Jedna cząsteczka HA jest zdolna do związania nawet 250 cząsteczek wody, co ma wielki wpływ na jego działanie nawilżające i regenerujące tkanki ciała – 1 gram substancji wiąże aż 6 litrów wody. Dodatkowo stanowi formę zabezpieczenia przed namnażaniem się wolnych rodników, a ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne. Kwas hialuronowy kapsułki (https://www.sklepzycia.pl/pl/p/Kompleks-Hialuronowy-120-tabletek-Hanoju/908) to doskonałe wsparcie dla organizmu, ponieważ jego odpowiednie stężenie w tkankach gwarantuje poprawne funkcjonowanie narządów ciała.

Kwas hialuronowy – zastosowanie

Kwas hialuronowy występuje jako ciecz przeźroczysta o żelowej konsystencji. Zastosowanie go w kosmetologii i medycynie obejmuje takie działania, jak m.in.:

  • podnoszenie owalu twarzy,
  • powiększanie ust,
  • wypełnianie i wygładzanie zmarszczek,
  • ujędrnienie i odżywienie tkanek skóry,
  • zabiegi korekty nosa,
  • operacje odklejonej siatków oka,
  • niwelowanie stanów zapalnych.

Kwas hialuronowy na stawy poprawia komfort poruszania się pacjentów reumatologicznych i ortopedycznych. Zmniejszenie intensywności procesów zapalnych i wzmocnienie mechaniki stawu przynosi ulgę wielu osobom w codziennych czynnościach. Stosowanie HA miejscowo korzystnie wpływa na leczenie zmian zwyrodnieniowych, wzmacnia chrząstki i struktury w stawach, poprawia też ich amortyzację. HA jest obecne w setkach produktów aptecznych i drogeryjnych.

Zabiegi upiększające i odmładzające przeprowadzane w gabinetach medycyny estetycznych również nie mogą się odbyć bez użycia kwasu hialuronowego. Główną jego zaletą jest przedłużenie okresu świetności skóry – idealny wygląd utrzymywany przez dodatkowe lata kusi kobiety i mężczyzn, bez względu na wiek. Preparaty zawierające HA wykazują też pozytywny wpływ na proces gojenia się ran, a także redukowania widoczności powstałych wcześniej blizn. Kwas hialuronowy na włosy i nie tylko znaleźć można w postaci tabletek, kapsułek, żelów, mleczek czy balsamów. Substancja ta cechuje się wysokim bezpieczeństwem użytkowania – w zasadzie nie wywołuje efektów ubocznych i nie wykazuje negatywnego wpływu w reakcji nawet z najbardziej wrażliwymi organami ciała.

Czy warto stosować kwas hialuronowy?

Pytanie, czy warto używać eliksirów młodości jest w zasadzie retoryczne. Ich stosowanie niesie z sobą liczne korzyści, a efekty są źródłem zachwytu i pewności siebie coraz szerszego grona osób. Nawilżenie i odmłodzenie skóry sprawdzi się w każdym przypadku, a w szczególności, gdy może przyjść z pomocą w walce ze zmarszczkami czoła, zmarszczkami oczodołowymi, utratą elastyczności i spoistości skóry. Kwas hialuronowy jest modny, ale jego skuteczność wyklucza możliwość, iż jest to moda przejściowa. Pielęgnacja skóry w nowoczesnym wydaniu bez HA nie byłaby możliwa, a sama naturalna substancja obecna jest w masie produktów, od tabletek po maseczki i filtry przeciwsłoneczne.

Przyjmowanie kwasu hialuronowego w tabletkach daje podobnie korzystne efekty, które uzyskać można przy innych metodach. Stosowanie ich przez odpowiednio długi czas nawilża organizm od wewnątrz, a także sprzyja utrzymaniu się tego stanu w dłuższej perspektywie. Suplementacja doustna przez 7-10 miesięcy sprawia, iż skóra staje się permanentnie bardziej gładka i sprężysta, zmarszczki zauważalnie płytsze i bez tendencji do odradzania się.

Podobnie jak w przypadku większości leków i suplementów, okolicznością wymagającą dokładnego przemyślenia stosowania preparatów jest ciąża i laktacja. Jeśli jednak po konsultacji medycznej nie zostaną ustalone przesłanki do zaniechania użycia substancji, wówczas może być ona z powodzeniem stosowana. Kwas hialuronowy to zdrowy i piękny wygląd, który utrzymuje się pomimo upływu lat.