Melatonina wpływ na sen

Melatonina i jej wpływ na sen

Nieprzespana noc to coś, co potrafi popsuć humor lub zmniejszyć wydajność w ciągu dnia. Problemy ze snem to nie tylko problemy z zaśnięciem, ale także z utrzymaniem snu, z odpowiednią jego głębokością oraz zachowaniem rytmu dobowego. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości niezwykle skutecznym preparatem wspomagających poprawę jakości snu oraz wydłużenie jego czasu jest melatonina. Zalecana jest ona przez wielu specjalistów, gdyż jest to bezpieczny i skuteczny preparat, który jednak nie obciąża organizmu w taki sposób, jak środki przepisywane na przykład przez lekarza psychiatrę. Czym jest melatonina? Kiedy warto ją stosować? Jakie są formy jej suplementacji. Czy melatonina bez recepty jest dostępna na polskim rynku?

Co to jest melatonina?

Melatonina na sen uważana jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z problemami związanymi ze snem. Jej stosowanie zalecane jest zarówno starszym, jak i młodszym osobom. Co ciekawe, dostępna jest także melatonina dla dzieci, która podawana powinna być z niezwykle małych dawkach, kiedy dzieci nie potrafią utrzymać snu z powodu sprawdzianów lub innego rodzaju stresu w szkole. Lekarze nie zalecają jednak podawania melatoniny dzieciom, ze względu na kształtowanie się u nich zegara biologicznego. Należy więc skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą. Tabletki na sen z melatoniną dostępne są bez recepty, jednak należy pamiętać, iż nie jest to lek, a suplement diety. Czym więc jest wspomniana melatonina? To substancja, która występuje naturalnie w każdym organizmie człowieka. Zwiększenie jej wydzielania dostrzec można szczególnie po zmroku. Nierzadko mówi się melatonina hormon ciemności. Wytwarzanie melatoniny następuje w szyszynce, czyli strukturze zlokalizowanej w głębokich warstwach mózgu. Od oczu wysyłany jest sygnał, iż zbliża się noc, co sprawia, że człowiek staje się senny i odczuwa zmęczenie. Szczyt stężenie melatoniny w organizmie następuje pomiędzy 24 a 3 w nocy. Melatonina naturalna wytwarzana jest w oczach, szpiku kostnym i jelitach. Melatonina, która powstaje w układzie pokarmowym, sprzyja sterowaniu układem trawiennym.

Działanie melatoniny

Zadaniem melatoniny jest nie tylko poprawa jakości snu, ale także pozytywny wpływ na funkcjonowanie oczu. Po zażyciu nawet kilku tabletek melatoniny sen powinien się wyregulować, a oczy powinny lepiej funkcjonować. Co ciekawe, melatonina w tabletkach, czyli melatonina bez recepty nie uzależnia, a zatem można stosować ją przez dłuższy czas, bez obaw. Melatonina to cenne źródło przeciwutleniaczy, które usuwają z organizmu wolne rodniki i szkodliwe substancje. W wielu przypadkach środek ten może przyczynić się o złagodzenia objawów depresji, a także zablokowania wydzielania się nadmiaru kwasów żołądkowych, co sprawia, że może być stosowana w przypadku refluksu żołądkowego. Melatonina na sen wykazuje więc zróżnicowane działanie, co jest doceniane przez osoby, które stosują ten specyfik.

Wskazania do stosowania melatoniny

Kto powinien szczególnie stosować melatoninę? W grupie tej wymienić można:

  • Osoby zmagające się z zaburzeniami snu,
  • osoby zmagające się z utrzymywaniem rytmu dobowego,
  • osoby starsze,
  • w przypadku jet lag,
  • w przypadku obniżonego nastroju.

Przeciwwskazania do stosowania melatoniny

Wiadomo już, w jakich sytuacjach melatonina w tabletkach może przynieść pożądane skutki. Nie należy jednak przyjmować jej w przypadku:

  • Nadwrażliwości na melatoninę,
  • nadużywania alkoholu i innych substancji odurzających,
  • chorób wątroby,
  • dzieci,
  • kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. 

Dawkowanie melatoniny

Melatonina tabletki to jeden z najchętniej kupowanych suplementów diety wśród osób skarżących się na jakość snu. Melatonina może być przyjmowana w dawkach 0,5-10 mg na dobę. Ilość uzależniona jest od indywidualnych preferencji oraz stopnia zaburzeń snu. W celu poprawy szybkości zasypiania zaleca się przyjęcie dawki melatoniny na 30 minut przed zaśnięciem. W celu regulacji rytmu dobowego przyjęcie melatoniny powinno nastąpić na 2-3 godziny przed snem. Tylko wtedy najlepiej działać będzie mogła melatonina. Dawkowanie powinno następować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Co ciekawe, melatonina dawkowanie to jedno z najczęstszych wyników wyszukiwania w kontekście suplementów diety. To świadczy o popularności tego specyfiku.

Skutki niedoboru melatoniny

Niedobór melatoniny to jedna z konsekwencji zaburzenia rytmu dobowego. Zaburzenia te mogą prowadzić nie tylko do zaburzeń snu, ale także do pogorszenia się funkcjonowania stanu zdrowia. Na zaburzenia snu może cierpieć aż połowa populacji, dlatego jest to problem niemal na skalę światową. Problemom ze snem nierzadko towarzyszą także problemy związane z chorobami układu krążenia, depresją oraz stresem. Osoby zmagające się z problemami tego typu częściej skarżą się na infekcje. Na niedobory melatoniny narażone są szczególnie te osoby, które pracują do późna z włączonym światłem. Takie zachowanie może doprowadzić od rozregulowania procesów wydzielania tego składnika. 

Jak suplementować melatoninę?

Niedobory melatoniny nie muszą być groźne dla człowieka. Na rynku dostępna jest melatonina bez recepty. Wystarczy wpisać melatonina suplement, aby po chwili ujrzeć wyniki wyszukiwania najlepszych na rynku preparatów. Najpowszechniejszym produktem jest melatonina w tabletkach, jednak dostępna jest także melatonina spray, który aplikuje się doustnie. 

Czy melatoninę można przedawkować?

Szczególną ostrożność należy zachować w kwestii przyjmowanych dawek melatoniny. Zażycie 8 tabletek, czyli 36 g melatoniny może zakończyć się przedawkowaniem. Konieczne jest wtedy płukanie żołądka. Skutkiem przedawkowania może być psychoza, zapalenie nerwu wzrokowego oraz zapalenie wątroby. Ze względu an fakt, iż melatonina ma działanie antyoksydacyjne i nie jest szkodliwa dla organizmu człowieka, przypadki przedawkowania melatoniny są niezmiernie rzadkie. Warto więc przestrzegać zaleceń na opakowaniu. 

Melatonina dla dzieci

Wielu rodziców zastanawia się, czy melatonina dla dzieci to dobry pomysł na poprawę jakości snu dziecka. Melatonina dla dzieci nie jest zalecana, a szczególnie przed 4. rokiem życia. Powyżej tego wieku dopuszczane jest podawanie niewielkich dawek preparatu pod warunkiem zaburzenia wzorca snu. Niektóre badania naukowe wskazują także na poprawę jakości funkcjonowania dzieci z ADHD oraz autyzmem po podaniu małych dawek tego preparatu. Oczywiście fakt podania substancji dziecku należy skonsultować z lekarzem. Nigdy nie należy podawać melatoniny dziecku na własną rękę. 

Czy stosowanie melatoniny jest bezpieczne?

Ze względu na fakt, iż melatonina wytwarzana jest w organizmie w sposób naturalny, jej suplementacja jest bezpieczna i nie uzależnia. Oczywiście należy przestrzegać wskazówek umieszczonych na opakowaniu preparatu, gdyż przedawkowanie rzez dłuższy czas może prowadzić do nadmiernej senności oraz do jeszcze większego zaburzenia rytmu dobowego. Należy jednak uwzględnić, iż melatonina ti naturalny preparat, który ma sporą przewagę nad lekami nasennymi, które wpływają na jakość funkcjonowania procesów poznawczych oraz ogólny nastrój. Leki nasenne przepisywane są przez lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatrę. Oczywiście ma to miejsce w przypadku bardzo powiązanych zaburzeń rytmu dobowego, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i wpływają na samopoczucie. Melatonina dostępna jest bez recepty, dlatego każdy znajdzie preparat, który w największym stopniu zaspokoi oczekiwania.

Podsumowując, melatonina przyczynia się do zachowania odpowiedniej jakości snu i likwidacji problemów z utrzymaniem rytmu dobowego. Możliwa jest jednak suplementacja melatoniny, czyli melatonina w tabletkach, która wydawana jest bez recepty. Zalecana dzienna dawka do spożycia nie przekracza 10 mg. Stosowanie melatoniny niezalecane jest także dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią oraz dla tych, osób, które wykazują nietolerancję na ten składnik. Tabletki na sen z melatoniną to jedne z najchętniej kupowanych środków w przypadku problemów z zasypianiem lub z wysypianiem się.