Suplementacja kolagenem a skóra

Suplementacja kolagenem a stan skóry

Kolagen to jeden z najważniejszych składników, które odpowiadają zarówno za elastyczność, jak i jędrność skóry. Niestety wraz z procesem starzenia się organizmu i przypływem lat, organizm traci zdolności do wytwarzania tego białka. Kolagen naturalny w postaci suplementu diety pozwoli jednak odrobić straty. Dlaczego kolagen jest tak ważny w organizmie? W jaki sposób jego niedobry wpływają na stan skóry? Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na stosowanie tego składnika?

Co to jest kolagen?

Słowo kolagen znane jest tak naprawdę wszystkim osobom bez względu na wiek i płeć. Co prawda na poszczególnych etapach życia ma on nieco inne znaczenie. W młodości kolagen przyjmowany jest w celu ujędrnienia skóry i likwidacji oznak starzenia się skóry, natomiast w okresie dojrzałości stosowany jest jako suplement, którego celem jest poprawa elastyczności tkanki łącznej, funkcjonowania stawów i jakości chodzenia. Kolagen stanowi aż 30% składu tkanki łącznej. Głównym zadaniem tego białka jest łączenie ze sobą komórek. To sprawia, że nazywany jest budulcem narządów, a zwłaszcza skóry, kości i ścięgien, zębów, rogówki oka oraz naczyń krwionośnych. Kolagen w ciele ludzkim nazywany jest jako substancja młodości. Obecnie stosować można kolagen do twarzy, kolagen na włosy, kolagen na blizny, a także na wiele innych obszarów ciała. 

Cechy kolagenu

Kolagen naturalny ma wiele cech, pośród których wymienić można elastyczność i wytrzymałość. Jednym z jego właściwości jest ochrona nerek, wątroby i żołądka. Kolagen tworzy warstwę ochronną, która chroni te jakże cenne narządy przed szkodliwymi czynnikami, bakteriami i drobnoustrojami. Odpowiedni poziom kolagenu w organizmie gwarantuje nawilżenie skóry, sprężystość i miękkość. Ma on ogromny wpływ zarówno na wygląd, jak i na kondycję, dlatego warto dowiedzieć się o tym białku nieco więcej.

Znaczenie kolagenu dla urody

Kolagen stosowany z wielu powodów. Kobiety najchętniej sięgają po kolagen do twarzy oraz kolagen na włosy. Ze względu na fakt, iż kolagen wpływa na jędrność i elastyczność skóry, bardzo chętnie stosowany jest także kolagen na blizny. Najczęściej jest to kolagen typu III. W przypadku świeżych blizn doskonale zadziała także kolagen typu I. Kolagen ma wpływ także na wygląd i strukturę włosa. Suplementacja tym białkiem może przywrócić im blask i jędrność. Oczywiście stosowanie kolagenu pozwala także na zahamowanie procesów starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Kolagen suplement stosowany regularnie już po 25. roku życia pozwoli na zachowanie pięknego, młodego wyglądu i sprawności aparatu ruchowego na dłużej. 

Rodzaje kolagenu

Kolagen można podzielić zasadniczo na 28 rodzajów. Ze względu na charakterystykę, budowę i miejsce występowania wyróżnia się zasadniczo typ:

  • I- Najpowszechniej występujący rodzaj kolagenu w organizmie ludzkim. Można go znaleźć zarówno w ścięgnach, tkance kostnej, jak i skórze i tkance podskórnej.
  • II- W chrząstkach stawowych znaleźć można ten kolagen. Sklepzycia.pl pozwoli na dobranie preparatu, który uzupełni niedobory tego białka właśnie w tej części ciała. 
  • III- Występuje w tkance, która tworzona jest z fibroblastów przed wytworzeniem kolagenu typu I. W momencie, kiedy zabliźniają się rany, tworzy włókna tkanki łącznej.
  • IV- Jego występowanie dostrzec można w błonie podstawowej.
  • V- Typ kolagenu śród miąższowego. Zlokalizować można go na krawędziach blizn. Jest dopełnieniem kolagenu typu I. 
  • VI- To jedna z odmian kolagenu typu V. Spełnia dokładnie tę samą funkcję.
  • VII- Kolagen w tkance nabłonkowej, na powierzchni tętnic oraz w skórze.
  • VIII- Występuje w śródbłonku, najczęściej na błonach śluzowych oraz we wnętrzach tętnic i żył.
  • IX, X, XI- Występowanie tego typu kolagenu można dostrzec w chrząstkach, najczęściej z kolagenem typu II.

W jaki sposób można suplementować kolagen?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka wariantów kolagenu, pośród których wymienia się kolagen w proszku, czyli innymi słowy, kolagen do picia, kolagen tabletki, kolagen w płynie i kolagen w kapsułach. Co ciekawe, jednym z najchętniej kupowanych preparatów na polskim rynku jest kolagen. Suplement diety tego typu wykazuje skuteczne działanie i pozwala na zachowanie witalności, pięknego wyglądu i zdrowia na dłużej. Który rodzaj suplementu warto stosować szczególnie? Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kolagen rybi w proszku, czy też kolagen morski w tabletkach działanie powinno być podobne. Rodzaj stosowania uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na preparat zawierający w składzie także peptydy, które otrzymywane są na naturalnej drodze enzymatycznej kolagenu. W procesie ich tworzenia rozpadają się cząsteczki molekularne pomiędzy poszczególnymi paskami kolagenu i peptydami. Kolagen z peptydami jest znacznie lepiej przyswajalny w organizmie. 

Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie. Jest on naturalnie wytwarzany w organizmie do około 25. roku życia. Po tym czasie jego poziom gwałtownie maleje, dlatego ważne jest wdrożenie suplementacji. Dzięki niej organizm zachowa zdrowy wygląd na dłużej, natomiast układ ruchu będzie pracował bez żadnych zarzutów. Kolagen może być przyjmowany przez wszystkie osoby bez względu na wiek i płeć.