Ziemia okrzemkowa dla urody

Minerały, których potrzebują włosy

O piękne włosy powinno się dbać zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Poza dobrze dobranymi kosmetykami, niezwykle ważna jest także prawidłowa, zbilansowana dieta oraz suplementacja, zwłaszcza w przypadku minerałów, które występują w mniej popularnych produktach spożywczych. Jakie z nich są najważniejsze dla pięknych, mocnych i lśniących włosów?

Sześć minerałów bez których nie ma mowy o zdrowych włosach

Najważniejszymi składnikami mineralnymi dla naszych włosów są: siarka, cynk, miedź, żelazo, selen i magnez. Pierwszy z nich, czyli siarka, bierze udział w syntezie keratyny, która jest głównym budulcem struktury włosa. Ponieważ nie jest ona wytwarzana przez organizm, musi zostać dostarczona z zewnątrz. Znajdziemy ją przede wszystkim w roślinach czosnkowatych oraz w cebuli, dlatego osoby, które nie przepadają za tymi warzywami, powinny przemyśleć suplementację siarki organicznej w tabletkach. Kolejnym z sześciu najbardziej istotnych dla włosów minerałów jest cynk. Dzięki niemu kosmyki są bardziej elastyczne, mniej się przesuszają, a także rzadziej wypadają. Znajdziemy go przede wszystkim w kakao oraz pestkach dyni i migdałach. Skutkiem niedoboru żelaza, z którym walczą chociażby osoby z niedokrwistością, jest nadmierna utrata włosów oraz skłonność do ich łamliwości. Co więcej, najlepiej przyswajalne żelazo zawarte jest głównie w czerwonym mięsie, przez co jego niedobór często dotyczy wegan i wegetarian. Kolejny bardzo istotny minerał to miedź, która wpływa na pigmentację włosów. Znajdziemy ją między innymi w kakao, orzechach laskowych oraz nasionach słonecznika. Selen jest natomiast minerałem odpowiedzialnym za ochronę fryzury przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz przesuszeniem. Możemy dostarczyć go organizmowi poprzez spożywanie kaszy gryczanej lub kurzych jaj. Ostatnim z najbardziej kluczowych składników mineralnych dla włosów jest magnez. Kiedy zaczyna go brakować, kosmyki stają się bardzo osłabione, a na skórze głowy może pojawić się łupież. W naturalnej postaci znajdziemy go głównie w nasionach słonecznika i migdałach, a także jak wiele innych minerałów, w kakao. 

Dodatkowe minerały, które wzmocnią i upiększą nasze włosy

Poza sześcioma wymienionymi wyżej minerałami, które są niezbędne, aby włosy szybko rosły, nie wypadały i wyglądały zdrowo, warto dostarczać organizmowi także kilku innych składników, takich jak:

  • bor,
  • krzem,
  • wapń,
  • jod,
  • potas,
  • sód,
  • mangan.

Bor

Bor jest pomocny przy wszelkich zmianach chorobowych, dotyczących powierzchni skóry głowy, czyli przy łupieżu, egzemie czy łuszczycy. Dzięki temu, że działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, gwarantuje cebulkom włosa odpowiednie warunki do wzrostu.

Krzem

Zadaniem krzemu jest między innymi zapobieganie zaleganiu w skórze substancji trujących, a także wzmacniane tkanki łącznej we włosach. Kiedy zaczyna go brakować, skóra głowy traci elastyczność, a cebulki włosów nie są już w niej tak solidnie osadzone i zaczynają nadmiernie wypadać.

Wapń

Wapń ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu łodygi włosa. Regeneruje ją i przyspiesza jej wzrost. Może także wzmacniać zakorzenienie cebulki w mieszkach włosowych.

Jod

O niedoborach jodu nasza fryzura poinformuje nas spadkiem sprężystości i elastyczności. Bez niego kosmyki stają się kruche i łamliwe, a także znacznie słabiej rosną.

Potas

Potas odpowiada w głównej mierze za wzmocnienie cebulek włosowych, a tym samym mniejszą ich utratę. Dodatkowo reguluje także gospodarkę wodną, czyli nawilża i uelastycznia włosy. Podobne właściwości wykazuje w naszym organizmie sód.

Sód

Jony sodu, nazywane także elektrolitami, stabilizują ilość wody w komórkach, zapobiegając nadmiernemu wysychaniu włosów.

Mangan

Ostatni, choć nie mniej ważny, mangan to minerał odpowiedzialny za ogólną kondycję włosa. Ma wpływ nie tylko na tempo wzrostu, ale także na elastyczność, witalność i poziom nawilżenia fryzury. 

Jak dostarczyć włosom minerałów?

Podstawowym sposobem, aby dostarczyć swojemu organizmowi dużą ilość korzystnych dla zdrowia i atrakcyjnego wyglądu minerałów jest zróżnicowana dieta, bogata w owoce, warzywa i różnego rodzaju nasiona. Wiele składników mineralnych zawartych jest jednak w produktach spożywczych, których spożywanie wykluczają takie diety eliminacyjne, jak chociażby wegetarianizm. Warto zatem suplementować te minerały, których może brakować naszym włosom do pięknego i zdrowego wyglądu. Możemy przyjmować je zarówno osobno, komponując zestaw, który jest nam najbardziej potrzebny lub też wybrać gotowy suplement, zawierający nie tylko składniki mineralne, ale także korzystne dla zdrowia włosów witaminy. Dobrym pomysłem będzie także połączenie kuracji wewnętrznej z zewnętrzną. Poza odpowiednimi szamponami i odżywkami, najlepiej tymi naturalnymi, zawierającymi wyciągi z ziół bogatych w mikroelementy, czyli na przykład pokrzywą czy skrzypem, bardzo korzystnie działa na włosy także domowy zabieg olejowania. W tym celu warto wypróbować między innymi olej z czarnuszki, olej makadamia czy olej konopny. Każdy z nich zawiera nie tylko bogactwo witamin i minerałów, ale także nienasycone kwasy tłuszczowe, które doskonale regenerują strukturę włosa i odżywiają skórę głowy. Co więcej, tłuszcze roślinne wspierają wchłanianie składników mineralnych przez komórki i wiele z nich można stosować także doustnie. 

O piękne i zdrowe włosy warto dbać nie tylko wtedy, kiedy zaczynają nadmierne wypadać, kruszyć się i rozdwajać. W naturalny sposób możemy wzmacniać je za pomocą minerałów, które dbają zarówno o wzmocnienie skóry głowy, będącej ich podłożem, jak i o sam włos na całej jego długości.