Cysteina – aminokwas piękna

Czy wiesz, że łamliwość paznokci, rozdwajające się końcówki włosów oraz wiele trudnych do rozpoznania na pierwszy rzut oka zmian skórnych, jest skutkiem niedoboru pewnego aminokwasu?

Okazuje się, że cysteina bo o niej mowa, ma zdecydowanie więcej interesujących nas prozdrowotnych właściwości. Stanowi chociażby, naturalną ochronę przed toksycznym działaniem papierosów, alkoholu i metali ciężkich.

Kiedy i dlaczego warto suplementować L-Cysteinę

Cysteina należy do aminokwasów, które nasz organizm potrafi samodzielnie syntetyzować z innych białek. Wydawałoby się, więc że nie musimy dostarczać go z pożywieniem. Okazuje się jednak, że jest wiele momentów, kiedy dodatkowa suplementacja wydaje się wręcz niezbędna.

Dlaczego? Ponieważ nie zawsze w organizmie wytwarzane są dostateczne ilości tego aminokwasu. Szczególnie dotyczy to dzieci, osób z niedoborami witaminy B i osób po 60 roku życia.

L-cysteina

Co jeszcze przemawia za cysteiną? Jest niezbędna do produkcji kolagenu, który z kolei odpowiada nie tylko za młody i jędrny wygląd skóry, ale jest także nieodzowny dla kompleksowego zdrowia stawów. Dlatego przyjmowanie l-cysteiny jest rekomendowane w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, bądź występowania innych dolegliwości powiązanych z bólem i dyskomfortem łączeń kości.

Aminokwas ten wchodzi również w skład enzymów trawiennych, co bezpośrednio przekłada się na poprawę trawienia i zminimalizowanie dyskomfortu związanego z tym procesem.

L-Cysteina w walce z wolnymi rodnikami

Ponadto jest ona również ceniona jako silny antyoksydant, chroniący komórki ludzkiego ciała przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników. Stanowi bowiem silny oręż w budowaniu glutationu, będącego jednym z najsilniejszych antyutleniaczy. Warto wiedzieć, iż mechanizm l-cysteiny wpływa na normalizację stężenia glutationu w komórkach.

Kolejną funkcją L-cysteiny, przy której należy zatrzymać się na dłużej jest wspomaganie prawidłowego funkcjonowania wątroby. Ponieważ skutecznie neutralizuje toksyny i metale ciężkie oraz ułatwia usuwania ich z organizmu. Zaskoczeniem może być przykład kiedy cysteina z sukcesami jest stosowana we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

l-cysteina

Ponadto aminokwas ten, jest nieoceniony dla zdrowia serca oraz całego układu krwionośnego. Udowodniono, że l-cysteina wzmacnia nabłonek wewnątrz żył wspomaga też jego regenerację, co przyczynia się do znacznego zredukowania zmian miażdżycowych.

L-Cysteina podczas treningu

Jest rekomendowana dla osób prowadzących intensywne treningi, ponieważ zwiększa wytrzymałość oraz regenerację powysiłkową mięśni. Wspomaga również efektywniejszy wzrost tkanki mięśniowej. Dzięki zdolności aktywizacji limfocytów, l-cysteina przyczynia się również do zwiększenia naturalnej odporności ludzkiego organizmu na infekcje wirusowe, grzybicze oraz bakteryjne.

L-Cysteina podczas przeziębienia

Suplementacja tego aminokwasu, jest w związku z tym rekomendowana, do stosowania w okresach zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie. Dodatkowo aminokwas ten, skutecznie rozrzedza zalegającą w górnych drogach oddechowych wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie i przyśpieszając proces zdrowienia.

L-Cysteina – przeciwwskazania

Pamiętajmy jednak, że zbyt wysokie dawki mogą prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. U mężczyzn stosujących leki na potencję mogą natomiast pojawiać się bóle głowy o charakterze migrenowym. Suplementów z cysteiny nie powinny przyjmować dzieci, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby chorujące na cystynurię. Cysteina może również dawać fałszywy obraz wyników w teście na obecność ciał ketonowych.