Naturalne i skuteczne oczyszczanie

Jesień i zima niestety sprzyjają przysłowiowemu „zapuszczeniu się”. Brakuje słońca, a co za tym idzie energii i chęci do wysiłku fizycznego. Jedyne o czym marzymy to ciepły koc, herbata i ciekawa lektura. Sam wiem, jak ciężko zmusić się do ćwiczeń, wyjścia z domu na świeże powietrze, na basen czy do lasu.

Szczególnie przy kiepskiej pogodzie, mrozie czy zimnym wietrze. Aktywność fizyczną na zewnątrz uprawiają tylko ci najbardziej wytrwali, a mnie osobiście zawsze nudziła siłownia, basen, czy np. rower stacjonarny. Zdecydowanie bardziej wolę jazdę rowerem czy konno po lesie, więc z utęsknieniem czekam na wiosnę.

Drugim aspektem wpływającym na nasze samopoczucie jest zimowa dieta. Uboga w świeże warzywa i zwykle ciężkostrawna. Co prawda można kupić w marketach pięknie wyglądające pomidory, ogórki, czy paprykę, jednak pochodzące z odległych krajów produkty nie posiadają tyle wartości odżywczych co nasze rodzime, letnie warzywa i owoce. Ponadto są często konserwowane chemicznie i bardzo drogie.

Warzywa i owoce

Tak potraktowany organizm upomina się o zmianę stylu życia. Sygnały, jakie wysyła są jednak łatwe do przegapienia i często zrzucane na karb tzw. przesilenia wiosennego. Chroniczne zmęczenie, brak chęci do działania i nie najlepszy nastrój mogą być spowodowane toksynami, metalami ciężkimi i innymi toksynami, które nazbierały się przez zimę w naszym organizmie.

Zbierane przez zimne miesiące „odpadki” w końcu stają się tak dużym problemem dla organizmu, że przestaje on sobie z nimi radzić. Podobnie, jak przez lata nieczyszczone rury potrafią zrobić psikusa, tak nieoczyszczany organizm w końcu się „zapcha”. Przykładowo zalegające w dolnych częściach układu pokarmowego złogi, mogą w sumie ważyć nawet kilka kilogramów i skutecznie utrudniać prawidłową jego pracę.

Układ pokarmowy

Układ pokarmowy człowieka

Jak więc sobie radzić z takim problemem? Oczywiście jest kilka naturalnych sposobów oczyszczania organizmu, które pozwolą na uniknięcie kłopotów.

Młody jęczmień

Znanym i coraz popularniejszym sposobem na oczyszczanie organizmu są preparaty oparte na młodym jęczmieniu. Między innymi dzięki dużej zawartości błonnika oczyszcza on żołądek i jelita. Błonnik ponadto pęcznieje w kontakcie z wodą i wypełnia żołądek powodując uczucie sytości nawet po niewielkim posiłku. Przy okazji więc wspomaga odchudzanie.

Młody jęczmień zawiera bardzo dużo niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin: C, E, B1, B2, B6, a także beta-karoten, kwas foliowy i potas.

Młody jęczmień


Zasadniczo funkcjonują dwa typy tych preparatów. Pierwszy to zmielone pędy młodego jęczmienia. Moim zdaniem nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż siła preparatu nie jest zbyt duża. Znacznie lepsze efekty uzyskamy stosując sok z młodego jęczmienia w formie sproszkowanej. To swego rodzaju koncentrat najlepszych wartości odżywczych pozbawiony zbędnych składników.

Produkty z młodego jęczmienia

Produkty z młodego jęczmienia

Najlepsze efekty przynosi stosowanie młodego jęczmienia dwa razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem. Oczywiście, ze względu na różnorodność preparatów, nie ma jednego sposobu dawkowania i zawsze warto brać pod uwagę zalecenia producenta.

Chlorella

Chlorella to alga morska o bardzo silnych właściwościach oczyszczających. Dzięki swojej budowie i zdolnościom absorpcyjnym potrafi wychwycić z otoczenia duże ilości zanieczyszczeń. Posiada zdolność wchłaniana metali ciężkich m.in. takich jak: kadm, ołów, czy rtęć, a także chemikaliów, którymi nasze środowisko jest wypełnione. Ponadto doskonale oczyszcza przewód pokarmowy, a w szczególności jelito grube.

Chlorella swoje właściwości oczyszczające zawdzięcza bardzo charakterystycznej budowie. Jej komórka posiada trzy bardzo twarde ścianki, które po wchłonięciu zanieczyszczeń utrzymują je wewnątrz algi a następnie są usuwane z organizmu. Dzięki takim właściwościom chlorella wspomaga działanie organów odpowiedzialnych za oczyszczanie organizmu tj. nerek i wątroby.

Chlorella w proszku i tabletkach

Chlorella w proszku i tabletkach

Ciekawostką jest to, że chlorella równie dobrze radzi sobie z toksynami powstałymi po spożyciu alkoholu. W jednym z artykułów na jej temat natknąłem się na informację, że spożycie 5-6 gramów chlorelli przed piciem alkoholu może skutecznie zmniejszyć dolegliwości związane z kacem.

Warto szukać preparatów, które zawierają chlorelle z rozbitymi błonami komórkowymi. Dzięki temu lepiej wchłaniają one toksyny i skuteczniej je usuwają.

Produkty z Chlorelli

Produkty z Chlorelli

Ważne jest również to, żeby wybierać chlorellę hodowaną w zamkniętych basenach. Zapewnia to produkt nie zawierający już w sobie toksyn. Ta zbierana z naturalnego środowiska potrafi bowiem zawierać bardzo dużą ilość zanieczyszczeń i zamiast nas ochronić może nam zaszkodzić.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest mało znany i niezbyt popularny, a szkoda. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym doskonale wspiera pracę wątroby, a także poprawia jej ogólny stan. Świetnie sprawdzi się po antybiotykoterapii, nadużywaniu alkoholu czy chemioterapii. Cennym związiem jest zawarta w nim sylimaryna, która jest stosowana jako lek przy chorobach wątroby. Ten zaliczany do flawonoidów związek znakomicie odtruwa i działa przeciwzapalnie.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty

Działanie ostropestu jest tak silne, że jest stosowany także przy ostrych zatruciach, np. muchomorem sromotnikowym. Oczywiście takiej terapii nie należy pod żadnym pozorem prowadzić samodzielnie. Zawsze w przypadku zatruć należy skontaktować się z lekarzem.

Produkty z ostropestem

Produkty z ostropestem

Ostropest plamisty stymuluje regenerację wątroby pobudzając ją do produkcji nowych komórek. Ostropest poprawia również funkcjonowanie całego układu trawiennego.

Błonnik

Błonnik jako produkt, którego nasz organizm nie trawi, często stosowany jest przy różnego rodzaju dietach jako tzw. „wypełniacz żołądka”. Dzięki zdolności do wiązania dużej ilości płynu pęcznieje w żołądku powodując uczucie sytości po mniejszych porcjach pokarmu.

Rodzaje błonnika

Są dwie formy błonnika – nierozpuszczalny i rozpuszczalny w wodzie. Ten pierwszy „wymiata” z przewodu pokarmowego niepotrzebne już produkty przemiany materii, nie potrafi jednak dotrzeć wszędzie. Tutaj pojawia się ważna rola błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Ta forma dociera do wszelkich „zakrętów” przewodu pokarmowego i usuwa z nich zanieczyszczenia.

Produkty z błonnikiem

Produkty z błonnikiem

Bogatym źródłem błonnika nierozpuszczalnego w wodzie najczęściej stosowanymi w dostępnych w sprzedaży preparatach są Babka Płesznik i Babka Jajowata. Skutecznym błonnikiem rozpuszczalnym jest błonnik akacjowy ale również pektyna i inulina. Ta ostatnia jest przy okazji naturalnym probiotykiem.

Mieszanki oczyszczające

W sprzedaży można spotkać bardzo dużo preparatów, będących połączeniem wielu składników oczyszczających. W ich skład wchodzą najczęściej wyżej wymienione składniki, ale również inne takie jak: spirulina, lucerna, moringa, liście pokrzywy, czystek, czy owoc dzikiej róży.

Mieszanki oczyszczające

Mieszanki oczyszczające