Słysząc o oczyszczaniu organizmu niemal automatycznie myślimy o diecie, zdrowym żywieniu lub ograniczeniu jedzenia. To może jednak nie wystarczyć, a czasem wręcz dać nieoczekiwane – niechciane efekty. Pewne jest natomiast, że by organizm przeszedł skuteczny, prawidłowy detoks niezbędna jest odpowiednia dawka aktywności fizycznej.
Spis treści
Czy ćwiczenia są kuszące?
Niektórym aktywność fizyczna i jej prowadzenie przez całe życie przychodzi z dużą łatwością. Dotyczy to zwłaszcza ćwiczeń wynikających z naturalnego ruchu ciała np. jazdy na rowerze, pływania, czy biegania. Są jednak osoby, którym taka forma ruchu nie sprawia aż tyle satysfakcji. Alternatywą może być uprawianie crossfitu, siłownia, aerobik albo podobna aktywność. Jeśli pojawia się wizja regularnych ćwiczeń tego typu, początki mogą być naprawdę trudne. Jeszcze ważniejsza będzie kontynuacja, ponieważ wykonanie ćwiczeń raz w miesiącu to zdecydowanie za mało. Mimo to, nie poddawaj się tak łatwo!
Na początek możesz zacząć ćwiczyć w domu, tak by podnieść bezpiecznie tętno, ale też czerpać z tego przyjemność.
Przede wszystkim pamiętaj, aby nie wymagać od siebie za wiele. Profesjonalni sportowcy nie od razu uzyskują idealne wyniki, a Ty przecież nie chcesz zostać sportowcem, chcesz oczyścić ciało i umysł. Pozwól sobie na ćwiczenia i wysiłek we własnym tempie, a znacznie łatwiej będzie Ci się nie zrażać.
Wyznaczaj sobie małe cele
Do rozpoczęcia aktywności fizycznej warto dobrze się przygotować. Dotyczy to nie tylko skompletowania stroju do ćwiczeń. Po pierwsze zdecyduj się na rodzaj ruchu. Możesz zacząć od czegoś bardzo łatwego i z pozoru banalnego jak spacery. Przyzwyczaisz się dzięki temu do ruchu, zwłaszcza jeśli miałeś długą przerwę w wykonywaniu jakichkolwiek ćwiczeń. Dobrze sprawdzi się także callanetics, pilates lub ćwiczenia rozciągające. Nie zniechęcaj się przez powolny system ruchów, taki będzie najbardziej zdrowy. Organizm docenia każdą formę ruchu, a efekty zobaczysz nawet po regularnym wykonywaniu rozciągania. Ciało zacznie być smuklejsze, układ krwionośny aktywniejszy i gotowy do oczyszczania się.
Po drugie czy wybierzesz na początku lżejsze ćwiczenia, czy od razu zdecydujesz się na siłownię pamiętaj: stawiaj sobie małe cele i stopniowo je zwiększaj. Założenie od razu, po dużej przerwie, że podniesie się duże ciężary, będzie ćwiczyło intensywnie przez godzinę, siedem razy w tygodniu nie tylko szybko zniechęci, ale może doprowadzić do kontuzji. Zamiast intensywnej godziny wybierz intensywne 15-20 min na początek, trzy razy w tygodniu. Pamiętaj, nawet najmniejsza aktywność fizyczna jest lepsza, niż jej brak.
Gdzie ćwiczyć?
Możliwości, gdzie ćwiczyć jest obecnie bardzo dużo. Trend związany ze zdrowym stylem życia spowodował istnienie licznych placówek, w których można uprawiać różnego rodzaju sport: fitness, aerobik, zumbę, ćwiczenia siłowe itp. Jeżeli zdecydujesz się na ćwiczenia w kompleksie sportowym rozważ pierwsze ćwiczenia w towarzystwie instruktora. Podpowie jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, ile czasu je robić i z jakim obciążeniem. Ułatwi to osiągnięcie oczekiwanych rezultatów, zmniejszy prawdopodobieństwo kontuzji i zachęci do dalszego działania. Ćwiczenia powinny być przyjemnością, a nie karą.
Intensywnie czy powoli?
Aktywność fizyczną po długiej przerwie lepiej zacząć powoli, żeby rozruszać ciało, zastygłe mięśnie, nierozruszane stawy. Stopniowo należy zwiększać intensywność ćwiczeń, nie tylko dla lepszych efektów. Nawet krótki, ale intensywny ruch powoduje wyzwolenie dopaminy. Dopamina stanowi wytwarzany oraz uwalniany przez komórki nerwowe mózgu neuroprzekaźnik. Jest odpowiedzialna przede wszystkim za dobre samopoczucie, energię oraz motywacje do działania. Mówi się, że serotonina to przyjemność mózgu, lecz dopamina to jego euforia. Jej poziom wzrasta podczas uprawiania sportu, kiedy krążenie krwi zaczyna wzrastać, a ilość tlenu zwiększa się w organizmie. Większa ilość dopaminy przyczynia się do zniwelowania zmęczenia, apatii, osłabienia. Regularny wysiłek pozwoli Ci utrzymać poziom hormonu szczęścia na wysokim poziomie, natomiast zaobserwowanie tego zachęci do dalszego ruchu.
O czym pamiętać w czasie treningu?
Aby dobrze ćwiczyć i zapewnić organizmowi prawidłowy ruch trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą jest zadbanie o prawidłowy strój, dostosowany do uprawianego sportu. O ile rozciąganie, pilates czy callanetics można uprawiać boso, o tyle przy podnoszeniu ciężarów oraz fitnessie warto zadbać o stabilne obuwie. Przytrzyma ono nogę, zwłaszcza w kostce i nie dopuści do pojawienia się kontuzji. Sam strój, jeżeli ćwiczysz w pomieszczeniu powinien być stosunkowo luźny, nie uciskający, lekki, ułatwiający poruszanie się. Drugą rzeczą jest posiadanie obok butelki z wodą i popijanie w czasie ćwiczeń. Im intensywniejsze, tym więcej wody będziesz potrzebować. Wiąże się to z utratą elektrolitów w czasie treningu i koniecznością ich uzupełniania. Duży, nagły spadek elektrolitów może spowodować nagłe osłabienie, jak również bóle mięśni po ćwiczeniach. Trzeba pamiętać, że w trakcie ćwiczeń spalane są liczne elementy znajdujące się w ciele, budujące ciało, nie uzupełnianie ich szkodzi.
Trenuj i jedz
Gdy chcesz oczyścić i odchudzić ciało nie głodź się, zwłaszcza jeśli dodatkowo trenujesz. Radykalne odcięcie kalorii bardziej zaszkodzi, niż pomoże i niekoniecznie ułatwi osiągnięcie upragnionego efektu. Nie rezygnuj z kolacji, jeżeli trenujesz wieczorami, lecz zjedz dobry jakościowo posiłek, który uzupełni braki powstałe w organizmie podczas ćwiczeń. Na godzinę przed treningiem można zjeść coś lekkiego, jogurt z owocami lub płatkami owsianymi, owsiankę z 1 łyżeczką masła orzechowego. To dostarczy ciału energii do spalania. Z kolei po kolacji niezbędne jest uzupełnienie powstałych braków. Posiłek po wieczornych ćwiczeniach powinien składać się m. in. z węglowodanów prostych w postaci ryżu (z warzywami), makaronu (z warzywami, tuńczykiem), pieczywa. Nie należy obawiać się, że taki posiłek wpłynie negatywnie na wagę. Organizm po intensywnych ćwiczeniach będzie potrzebował składników odżywczych, żeby odbudować powstałe braki i wykorzysta je całkowicie.