Sprawność umysłowa wpływa na naszą efektywność w pracy, czy w szkole, a także na jakość codziennego życia. Zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją i roztargnienie sprawiają, że proste czynności stają się problemem, co powoduje narastanie stresu, a stres jeszcze bardziej wytrąca nas z równowagi. Wszystko to często jest wynikiem nieodpowiedniego stylu życia, diety, braku odpowiedniej ilości witamin i minerałów dostarczanych organizmowi, co powoduje osłabienie układu nerwowego, stymulującego funkcje umysłowe. Jak temu zaradzić? Przejmij kontrolę nad własnym umysłem i życiem – zatroszcz się o swój mózg w siedmiu prostych krokach.
Spis treści
1. Zadbaj o układ nerwowy
Odpowiednia aktywność komórek i połączeń nerwowych to kluczowa kwestia dla właściwego funkcjonowania mózgu. Układ nerwowy pełni niezwykle ważną rolę w procesie jego funkcjonowania i to na szerokim polu. Stabilny, właściwie funkcjonujący układ nerwowy jest odpowiedzialny za zdolność sprawnego i racjonalnego myślenia, niezawodną pamięć i koncentrację oraz pozwala skutecznie walczyć ze stresem. Jak więc o niego zadbać, by funkcjonował optymalnie? Wzbogać swoją dietę m.in. o:
- witaminy z grupy B – znajdziesz je m.in. w pieczywie pełnoziarnistym i razowym, w makaronach, w warzywach strączkowych, kiełkach pszenicy. Dla przykładu, witamina B1 nie tylko poprawia pamięć i usprawnia myślenie, bierze także udział w procesie wytwarzania acetylocholiny, substancji niezbędnej do przekazywania bodźców nerwowych, a witamina B12 jest niezbędna do wytwarzania osłony chroniącej włókna nerwowe,
- magnez – wpływa na prawidłową pracę szarych komórek. Jego źródłem są orzechy, migdały, banany, pestki dyni i kasze gruboziarniste,
- kwasy omega-3 – niezbędne do budowy osłony komórek nerwowych, zapewniających elastyczność i optymalną czułość włókien na bodźce.
Dla uzupełnienia zbilansowanej diety, warto także sięgnąć po naturalne suplementy, bogate w wartościowe składniki, stabilizujące pracę układu nerwowego.
2. Stosuj naturalne preparaty na pamięć i koncentrację
Medycyna naturalna proponuje wiele różnorodnych suplementów diety, będących skoncentrowanym źródłem witamin i minerałów, które skutecznie wspierają pracę mózgu, zwiększają wydolność psychiczną i pozwalają zachować formę umysłową. Ich przykładem jest m.in.:
- brahmi – roślina, która skutecznie eliminuje uczucie zmęczenia i roztargnienia. Wpływa na ukrwienie mózgu, co przekłada się na jego sprawną pracę i powstawanie nowych komórek nerwowych. Wspiera także leczenie chorób neurodegeneracyjnych,
- ashwagandha – pomaga zachować jasność umysłu poprzez zwiększenie odporności na stres.
3. Jedz zdrowo, myśl zdrowo
Czas na zdrowe odżywianie. Ogranicz cukry proste i tłuszcze nasycone, które nie tylko wpływają na złe samopoczucie, ale i na pracę mózgu. Spożywaj węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, takie jak płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, czy brązowy ryż i makaron, a także owoce i warzywa, które pozwalają utrzymać optymalny poziom cukru we krwi. Poziom cukru odbiegający od normy przyczynia się do znacznego pogorszenia pamięci. Jedz dużo warzyw, owoców, samodzielnie przygotowuj posiłki, korzystając z produktów bogatych w naturalny błonnik, witaminy i składniki odżywcze.
4. Pij wodę
Słyszysz to pewnie wszędzie, ale nie bez powodu. Optymalne nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne dla jego właściwego funkcjonowania. Dzięki wodzie możliwe jest oczyszczanie organizmu z toksyn, co wpływa na dobre samopoczucie i prawidłowe funkcje umysłowe. Kiedy jesteśmy odwodnieni pojawiają się problemy z koncentracją, zapamiętywaniem oraz myśleniem. Woda jest niezbędna nie tylko dla fit sylwetki, ale i fit umysłu!
5. Medytuj
Czyli poznaj swoje myśli, oczyść umysł i popraw jego sprawność. Regularna medytacja pozwala się zrelaksować, obniżać poziom stresu, poprawia zdolność koncentracji i sprawia, że mamy więcej energii. Wpływa na ogólne zwiększenie sprawności intelektualnej i samokontroli, dzięki czemu łatwiej jest nam radzić sobie z codziennymi zadaniami i stresującymi sytuacjami. Kiedy jesteśmy zrelaksowani zapamiętujemy szybciej i lepiej, dlatego spokojny, oczyszczony umysł, to sprawny umysł.
6. Trenuj umysł
Rozwiązuj krzyżówki i zadania logiczne, ucz się języków obcych lub ulubionych piosenek, staraj się codziennie zapamiętać numer telefonu z Twojej książki kontaktów. Zapewnij swojemu umysłowi regularną gimnastykę! Z wiekiem sprawność intelektualna jest coraz mniejsza, dlatego rozpocznij trening już teraz, by zachować jego formę, jak najdłużej.
7. Trenuj ciało
Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do zwiększonego przepływu krwi i lepszego dotlenienia mózgu. Aktywność ruchowa wpływa także na rozwój hipokampa – części mózgowia, odpowiedzialnej za procesy pamięciowe, który z wiekiem się zmniejsza, w wyniku czego pogarsza się pamięć. Regularny trening może skutecznie spowolnić ten proces.
Teraz już wiesz, jak o siebie zadbać, by Twój umysł był sprawny i nie zawodził Cię nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Nasze propozycje nie wymagają radykalnej zmiany stylu życia, ale ich zastosowanie może mieć kapitalny wpływ na Twoje samopoczucie, efektywność i codzienne funkcjonowanie – skorzystaj z nich i przekonaj się sam.