Bądź mentalnie fit. 7 porad, jak to zrobić.

Sprawność umysłowa wpływa na naszą efektywność w pracy, czy w szkole, a także na jakość codziennego życia. Zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją i roztargnienie sprawiają, że proste czynności stają się problemem, co powoduje narastanie stresu, a stres jeszcze bardziej wytrąca nas z równowagi. Wszystko to często jest wynikiem nieodpowiedniego stylu życia, diety, braku odpowiedniej ilości witamin i minerałów dostarczanych organizmowi, co powoduje osłabienie układu nerwowego, stymulującego funkcje umysłowe. Jak temu zaradzić? Przejmij kontrolę nad własnym umysłem i życiem – zatroszcz się o swój mózg w siedmiu prostych krokach.

1. Zadbaj o układ nerwowy

Odpowiednia aktywność komórek i połączeń nerwowych to kluczowa kwestia dla właściwego funkcjonowania mózgu. Układ nerwowy pełni niezwykle ważną rolę w procesie jego funkcjonowania i to na szerokim polu. Stabilny, właściwie funkcjonujący układ nerwowy jest odpowiedzialny za zdolność sprawnego i racjonalnego myślenia, niezawodną pamięć i koncentrację oraz pozwala skutecznie walczyć ze stresem. Jak więc o niego zadbać, by funkcjonował optymalnie? Wzbogać swoją dietę m.in. o:

Magnez chelatowany 560 mg
  • witaminy z grupy B – znajdziesz je m.in. w pieczywie pełnoziarnistym i razowym, w makaronach, w warzywach strączkowych, kiełkach pszenicy. Dla przykładu, witamina B1 nie tylko poprawia pamięć i usprawnia myślenie, bierze także udział w procesie wytwarzania acetylocholiny, substancji niezbędnej do przekazywania bodźców nerwowych, a witamina B12 jest niezbędna do wytwarzania osłony chroniącej włókna nerwowe,
  • magnez – wpływa na prawidłową pracę szarych komórek. Jego źródłem są orzechy, migdały, banany, pestki dyni i kasze gruboziarniste,
  • kwasy omega-3 – niezbędne do budowy osłony komórek nerwowych, zapewniających elastyczność i optymalną czułość włókien na bodźce.

Dla uzupełnienia zbilansowanej diety, warto także sięgnąć po naturalne suplementy, bogate w wartościowe składniki, stabilizujące pracę układu nerwowego.

2. Stosuj naturalne preparaty na pamięć i koncentrację

Medycyna naturalna proponuje wiele różnorodnych suplementów diety, będących skoncentrowanym źródłem witamin i minerałów, które skutecznie wspierają pracę mózgu, zwiększają wydolność psychiczną i pozwalają zachować formę umysłową. Ich przykładem jest m.in.:

  • brahmi – roślina, która skutecznie eliminuje uczucie zmęczenia i roztargnienia. Wpływa na ukrwienie mózgu, co przekłada się na jego sprawną pracę i powstawanie nowych komórek nerwowych. Wspiera także leczenie chorób neurodegeneracyjnych,
  • ashwagandha – pomaga zachować jasność umysłu poprzez zwiększenie odporności na stres.

3. Jedz zdrowo, myśl zdrowo

Czas na zdrowe odżywianie. Ogranicz cukry proste i tłuszcze nasycone, które nie tylko wpływają na złe samopoczucie, ale i na pracę mózgu. Spożywaj węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, takie jak płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, czy brązowy ryż i makaron, a także owoce i warzywa, które pozwalają utrzymać optymalny poziom cukru we krwi. Poziom cukru odbiegający od normy przyczynia się do znacznego pogorszenia pamięci. Jedz dużo warzyw, owoców, samodzielnie przygotowuj posiłki, korzystając z produktów bogatych w naturalny błonnik, witaminy i składniki odżywcze.

4. Pij wodę

Holistic SuperVitalis

Słyszysz to pewnie wszędzie, ale nie bez powodu. Optymalne nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne dla jego właściwego funkcjonowania. Dzięki wodzie możliwe jest oczyszczanie organizmu z toksyn, co wpływa na dobre samopoczucie i prawidłowe funkcje umysłowe. Kiedy jesteśmy odwodnieni pojawiają się problemy z koncentracją, zapamiętywaniem oraz myśleniem. Woda jest niezbędna nie tylko dla fit sylwetki, ale i fit umysłu!

5. Medytuj

Czyli poznaj swoje myśli, oczyść umysł i popraw jego sprawność. Regularna medytacja pozwala się zrelaksować, obniżać poziom stresu, poprawia zdolność koncentracji i sprawia, że mamy więcej energii. Wpływa na ogólne zwiększenie sprawności intelektualnej i samokontroli, dzięki czemu łatwiej jest nam radzić sobie z codziennymi zadaniami i stresującymi sytuacjami. Kiedy jesteśmy zrelaksowani zapamiętujemy szybciej i lepiej, dlatego spokojny, oczyszczony umysł, to sprawny umysł.

6. Trenuj umysł

Rozwiązuj krzyżówki i zadania logiczne, ucz się języków obcych lub ulubionych piosenek, staraj się codziennie zapamiętać numer telefonu z Twojej książki kontaktów. Zapewnij swojemu umysłowi regularną gimnastykę! Z wiekiem sprawność intelektualna jest coraz mniejsza, dlatego rozpocznij trening już teraz, by zachować jego formę, jak najdłużej.

7. Trenuj ciało

Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do zwiększonego przepływu krwi i lepszego dotlenienia mózgu. Aktywność ruchowa wpływa także na rozwój hipokampa – części mózgowia, odpowiedzialnej za procesy pamięciowe, który z wiekiem się zmniejsza, w wyniku czego pogarsza się pamięć. Regularny trening może skutecznie spowolnić ten proces.

Teraz już wiesz, jak o siebie zadbać, by Twój umysł był sprawny i nie zawodził Cię nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Nasze propozycje nie wymagają radykalnej zmiany stylu życia, ale ich zastosowanie może mieć kapitalny wpływ na Twoje samopoczucie, efektywność i codzienne funkcjonowanie – skorzystaj z nich i przekonaj się sam.