Borelioza to choroba, o której przypominamy sobie co roku, gdy pierwsze, ciepłe promienie słońca zachęcają nas do aktywności na świeżym powietrzu. Prezenterzy w telewizji oraz spikerzy radiowi powtarzają z anteny aby zabezpieczyć się przed kleszczami. Te wzbudzające strach, małe pajęczaki mogą zaatakować nas między innymi podczas pracy w ogródku, spaceru po lesie, relaksu w parku czy pikniku na łące. Ale czym tak właściwie jest borelioza i jak może się skończyć ugryzienie kleszcza?
Spis treści
Borelioza, najbardziej znana choroba odkleszczowa
Borelioza, nazywana również chorobą z Lyme, wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest wywoływana przez kleszcze. Winowajcą są, zaliczane do krętków, bakterie Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii oraz Borrelia japonica. Nie każdy mały pajęczak musi więc przenosić chorobę. Podczas swojego życia może on zakazić się bakteriami od gryzoni lub zwierząt płowych, na których żerował. Drobnoustroje rozwijają się w układzie pokarmowym kleszcza, a ten podczas ugryzienia przekazuje je człowiekowi. Borelioza jest chorobą, która może poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet doprowadzić do śmierci. To schorzenie wielonarządowe może zaatakować skórę, stawy, układ nerwowy, a nawet serce. Dlatego po każdej wycieczce do lasu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało i w przypadku ukąszenia kleszcza jak najszybciej usunąć pasożyta. Dobrze też udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Obecnie można również wykonać badania pajęczaka, które pozwolą stwierdzić czy był on nosicielem bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie boreliozy i czy mógł nas zarazić.
Jak chronić się przed kleszczami?
Aby uniknąć boreliozy warto unikać kontaktu z kleszczami. Nie oznacza to jednak, że musimy większą część roku przesiedzieć w domu. Istnieje wiele sposobów ochrony przed kleszczami. Własny ogródek zabezpieczysz przed pasożytami sadząc w nim rośliny o intensywnym zapachu. Mięta, szałwia czy rozmaryn to tylko niektóre z pachnących ziół, których woni kleszcze nie znoszą. Możesz również natrzeć swoje ciało olejkami eterycznymi pozyskanymi z tych roślin. W niektórych sklepach internetowych i aptekach znajdziesz preparaty, których zadaniem jest odstraszanie kleszczy.
Praktycznie jedynym środkiem odstraszającym
kleszcze opartym na naturalnym perytrum tzn. naturalnym pestycydzie
otrzymywanym ze sproszkowanych koszyków kwiatowych Złocienia
Dalmatyńskiego, jest BIO-Insektal.
Spryskaj się nim przed wycieczką do lasu.
Żadne ubrania nie ochronią Cię przed atakiem pasożytów – są one ślepe i nie reagują na kolory. Długie nogawki spodni wpuszczone w buty mogą utrudnić im ukąszenie, ale nie uczynią go niemożliwym. Prawdą natomiast jest, że na jasnej odzieży łatwiej będzie zauważyć nieproszonego gościa. Kleszcze lubią przebywać w gęstych zaroślach oraz trawie, gdzie czekają na nowego żywiciela. Ich ulubione siedliska znajdują się tam gdzie zmienia się roślinność. Dlatego spacerując po lesie trzymaj się utartych ścieżek i nie wchodź pomiędzy drzewa i krzaki bez potrzeby. Zachowanie wszystkich środków bezpieczeństwa nie daje 100% pewności, że pasożyt nas nie ukąsi. Po każdym spacerze i zabawie na dworze zawsze dokładnie obejrzyj swoje ciało.
Jak usunąć kleszcza żeby zminimalizować ryzyko zakażenia?
Nie każdy kleszcz stanowi zagrożenie dla zdrowia, lepiej jednak dmuchać na zimne. Szybkie usunięcie pasożyta minimalizuje ryzyko zakażenia boreliozą. Wspominaliśmy, że niebezpieczne dla człowieka bakterie żyją w układzie pokarmowym kleszcza. Dlatego niewskazane jest wykonywanie czynności, które mogą go zdenerwować i sprawić, że zacznie na przykład wymiotować. Wraz ze śliną oraz wymiocinami pasożyt wpuści do naszego krwioobiegu więcej szkodliwych substancji. Dlatego wszystkie babcine metody, takie jak smarowanie kleszcza masłem, octem, spirytusem lub benzyną czy przypalanie są niedopuszczalne. Nie należy również go ściskać, wyciskać ani wykręcać. Najlepiej i najbezpieczniej jest usunąć pajęczaka za pomocą pęsety, specjalnych kleszczyków lub pompek. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko przedostania się do naszego organizmu większej ilości bakterii. Jeśli nie potrafimy samodzielnie wyjąć pasożyta, bo na przykład wbił się bardzo głęboko, jak najszybciej zgłośmy się do lekarza. Uważnie obserwujemy miejsce ukąszenia. Wszelkie niepokojące objawy pojawiające się po ugryzieniu kleszcza powinny być dla nas sygnałem, że czas udać się do lekarza. Specjalista będzie wiedział jak rozpoznać boreliozę i kiedy wdrożyć leczenie.
Borelioza – objawy
Zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza i co dalej? Po czym poznać, że w naszym organizmie znalazły się niebezpieczne dla zdrowia bakterie? Jakie są objawy boreliozy? Pierwsze symptomy tej choroby pojawiają się od jednego do trzech tygodni od ukąszenia. Wśród nich znajdują się:
- Rumień wędrujący – kilkucentymetrowe zaczerwienienie wokół miejsca ugryzienia, powiększające swoją średnicę. Charakterystyczną cechą rumienia jest to, że rozszerzając się zanika w centrum. Skóra, w miejscu, w którym powstał, może być ciepła i wrażliwa na dotyk, ale nie swędzi. Zdarza się, że rumień jest jaśniejszy od środka lub na brzegach. Nie występuje on u każdego, na przykład szansa wystąpienia tego objawu u dzieci jest bardzo niska.
- Pseudochłoniak – pojawia się bardzo rzadko. Jest to niebolesny, ciemnoczerwony naciek zapalny, który może wystąpić na płatku ucha, policzku, brodawkach sutkowych lub mosznie.
- Objawy grypopodobne – gorączka, bóle mięśni i stawów, wyczerpanie.
Nie wszystkie wymienione symptomy wystąpią u każdego ugryzionego przez zakażonego kleszcza. Z łatwością można je też pomylić z objawami innej choroby, takiej jak choćby grypa. Nie wolno ich jednak lekceważyć. Ukąszenie kleszcza leczone w odpowiedni sposób nie powinno wyrządzić dużych szkód. Jego zaniedbanie może z kolei prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Borelioza przewlekła
Około rok po zakażeniu się bakteriami Borrelia choroba przechodzi w stadium przewlekłe. Jest wtedy bardzo niebezpieczna dla zdrowia oraz życia. Dlatego niezwykle ważna jest szybka diagnostyka objawów po ukąszeniu kleszcza. Szybkie podjęcie leczenia uchroni nas przed powikłaniami neurologicznymi oraz sercowymi. Nieleczona borelioza w stadium przewlekłym charakteryzuje się objawami takimi jak:
- gorączka i bóle głowy,
- dreszcze,
- bóle i sztywność stawów,
- tiki mięśni,
- zapalenie nerwów czaszkowych,
- zaburzenia rytmu serca,
- zapalenie opon mózgowych o łagodnym przebiegu.
W dłuższej perspektywie czasu nieleczona borelioza może powodować występowanie chorób takich jak:
- Zanikowe zapalenie skóry z towarzyszącym bólem stawów.
- Neuroborelioza: zaburzenia czucia, porażenia nerwów obwodowych, zapalenie nerwów, zaburzenia pamięci.
- Zapalenie stawów oraz mięśni.
Borelioza – leczenie farmakologiczne
Ukąsił Cię kleszcz i złapałeś chorobę z Lyme? Chcesz wiedzieć jak leczyć boreliozę? Standardowo stosowana jest antybiotykoterapia. O długości jej trwania, oraz o tym jakie leki zastosować powinien decydować lekarz. Jego decyzja będzie zależna między innymi od tego na jakim etapie jest choroba. Właściwie przeprowadzone leczenie daje wysokie szanse na powrót pacjentów do zdrowia. Nie ma konieczności prowadzenia długotrwałej kuracji antybiotykowej.
Medycyna naturalna w leczeniu boreliozy
Antybiotykoterapia osłabia organizm. Dlatego podczas jej trwania warto sięgnąć po naturalne probiotyki, które będą chroniły mikroflorę jelitową przed niekorzystnym, wyniszczającym działaniem leków. Suplementy probiotyczne będą w okresie leczenia wspomagały prawidłową pracę układu odpornościowego. Azadirachta indica, znane powszechnie jako Neem, jest jednym z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych ziół używanych w medycynie ajurwedyjskiej, które mają wyjątkową cechę. Powoduje ona wydzielanie przez pory skórne niewyczuwalnego dla człowieka, natomiast odstraszającego insekty zapachu. Już pierwsze sanskryckie teksty medyczne odnoszą się do tych właściwości owoców, nasion, liści, korzeni i kory drzewa neem oraz oleju z jego nasion.
Sztandarową rośliną w
leczeniu boreliozy jest oczywiście Szczeć Pospolita znana jako Dipsacus
silvester. Roślina ta występuje również dziko w Polsce, a nawet jest
uprawiana. Surowcem jest korzeń i liście.
Kolejną stosowaną przy
boreliozie rośliną jest Vilcacora znana też powszechnie jako Koci Pazur.
Ciekawym preparatem opartym m.in. na Szczeci, Vilcacorze i Czystku jest
Borrelin 6.
Dodatkową pomocą dla kuracji farmakologicznej może być zmiana diety:
- wykluczenie mięsa, mleka i przetworów mlecznych,
- spożywanie żywności oraz suplementów diety bogatych w kwasy omega-3,
- rezygnacja z produktów wysoko przetworzonych,
- jedzenie dużej ilości warzyw i owoców.
Dodatkowo warto spożywać suplementy diety z witaminą C, B3, A, D i E, oraz z koenzymem Q10. Pamiętaj o tym aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów. W Sklepie Życia znajdziesz szeroki wybór produktów, które mogą wspomóc Twój organizm podczas walki z boreliozą i nie tylko. Posiadamy również kapsułki przeznaczone do wsparcia organizmu w trakcie leczenia boreliozy. Całkowicie naturalne suplementy diety, dostępne w naszym sklepie, są przydatne w chorobie oraz okresie rekonwalescencji. Ponadto stosowanie niektórych z nich na co dzień z pewnością również pozytywnie wpłynie na organizm. Pomogą między innymi zatrzymać objawy starzenia, dodadzą energii, wspomogą pamięć itd. W naszej ofercie znajdziesz również szeroki wybór produktów odstraszających owady, a także balsam kojący po ukąszeniu kleszczy.