Graviola

Nawet w przypadku pacjentów w podeszłym wieku roślina ta przyczynia się do odwrotu choroby w jej zaawansowanych stadiach. Nie wywołuje też zmęczenia, nie powoduje utraty włosów czy masy ciała.  Potrafi również złagodzić skutki uboczne związane z chemioterapią.

Graviola bo o tą roślinę chodzi od lat jest przedmiotem wielu badań, które wykazują jej niezwykłe właściwości związane ze zwalczaniem komórek nowotworowych.  

Wiecznie zielone drzewo

(Annona muricata L.), Paw paw, Guanábana, Graviola, Soursop, Flaszowiec Miękkociernisty – to nazwy na jeden i te sam owoc. Rośnie w lasach deszczowych Afryki Subsaharyjskiej, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej skąd pochodzi i gdzie do dzisiaj znajdują się jej największe uprawy.

Graviola zawiera szereg substancji odżywczych, w tym: witaminy z grupy B ( B1, B2, B3, B5 oraz B6), witaminę C oraz mikro i makroelementy (K, Ca, Na, Cu, Fe i Mg). W jej składzie jest również cholina, uczestniczącą w transporcie tłuszczów i cholesterolu, przez co częściowo wpływa na stan układu sercowo-naczyniowego i podstawowy składnik kości i zębów czyli wapń.

Graviola to osiągające do 10 metrów wiecznie zielone drzewo. Bardzo łatwo je rozpoznać dzięki dużym charakterystycznym owocom, przypominającym orzechy nerkowca pokryte zieloną skórką z kolcami. Miąższ jest śnieżnobiały, z ciągnącymi się pasmami delikatnej tkanki, z czarnymi nasionami. Smak, jest bardzo oryginalny, słodkawo-kwaśny, przypominający nieco ananas, porzeczki i poziomki. 

Graviola w tradycji naturalnej medycyny

Okazuje się, że flaszowiec miękkociernisty, to drzewo, które już od setek lat było wykorzystywane w medycynie ludowej. Mieszkańcy krajów afrykańskich i południowoamerykańskich często wykorzystywali te roślinę w leczeniu zakażeń wirusami lub pasożytami, reumatyzmie, zapaleniu stawów, czy m.in. depresjach. Różne części gravioli były  stosowane jako środki przeciwbólowe.
Zastosowanie m.in. wśród Indian Południowoamerykańskich znajdowały już wyciągi praktycznie ze wszystkich części gravioli tzn. z owoców, kory, liści a nawet gałązek. Leczono nimi choroby serca, astmę, wątrobę i zapalenie stawów. Peruwiańczycy do dziś przygotowują np. korzenie oraz liście jako surowiec do sporządzenia naparów dla cukrzyków, ale także jako środek uspokajający i przeciwskurczowy. Herbata z kory drzewa gravioli stanowi doskonały środek wzmacniający serce, który sprawdza się również na wrzody żołądka. Nasiona są kruszone i używane do zabijania pasożytów.

Sekret gravioli

W tym miejscu dochodzimy do substancji które sprawiły, że o Gravioli zaczęło być głośno. Guanabana posiada bowiem wysoką zawartość alkaloidów i związków fenolowych. Są to przede wszystkim acetogeniny i kwercetyny o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Szczególną aktywność wykazują acetogeniny annonaceowe. Okazuje się, że w liściach gravioli, korze, nasionach, korzeniach i owocach odseparowano około 100 tych związków.

Naukowcy po raz pierwszy zajęli się graviolą już w latach 40. XX w., kiedy to wykazano ich niezwykłą zdolność do unieszkodliwiania komórek nowotworowych oraz wstrzymywanie ich rozwoju, bez zgubnego wpływu na zdrowe komórki. To niezwykłe drzewko, a właściwie zawarte w nim substancje badano zresztą regularnie i tak w na początku XXI wieku jedna z firm farmaceutycznych ogłosiła, że acetogeniny wykazują wysoką skuteczność niszczenia komórek rakowych w 12 typach nowotworów w tym: mięsaka płuc i trzustki, chłoniaka, gruczolakoraka prostaty, jelit, płuc i wątroby. Naukowcy potwierdzili ich skuteczność również w walce z rakiem piersi. Stwierdzono również, że acetogeniny zawarte w gravioli są skuteczniejsze niż trzy spośród najpopularniejszych leków używanych w chemioterapii. Co ciekawe działanie tych związków było widoczne już przy niewielkich dawkach. 

Badania przeprowadzone w latach 1998 i 2000 McLaughlin Chih HW i Chui HF wykazały, że acetogeniny hamują oksydacyjny kompleks I łańcucha fosforowego, blokując w ten sposób tworzenie się ATP i energii potrzebnej komórkom rakowym, które działają za pomocą pompy P-glikoproteinowej. Acetogeniny hamują także oksydazę ubichinonu, zależnego od enzymu NADH, który występuje zwłaszcza w błonie komórki nowotworowej. 

Nie tylko nowotwory

Okazuje się, że graviola może być wsparciem nie tylko w przypadku chorób nowotworowych. Naukowo potwierdzono, że części rośliny mają właściwości antybakteryjne i przeciwwrzodowe. Owoce wpływają na produkcję mleka u kobiet karmiących, nasiona natomiast mają działanie antypasożytnicze. Za to liście wykazują działanie przeciwpadaczkowe, przeciwcukrzycowe i uspokajające. Graviola łagodzi również stany zapalne i podnosi odporność organizmu. Guanabanę stosuje się także przy nadciśnieniu (w takim przypadku konieczne jest kontrolowanie ciśniena, ponieważ w przypadku osób biorących leki może być ono zbyt obniżone), reumatyzmie, problemach z wątrobą, astmie, chorobach skórnych, biegunce i m.in. gorączce.  Guanábana (przypomn.- inna nazwa Gravioli) jest też bogactwem składników odżywczych i ma szeroki zasób witamin.

Jej właściwości zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi w wielu krajach m.in. w USA, Chinach, Brazylii, Indonezji, Surinamie, Trinidadzie i Tobago, Kolumbii, Portoryko, Dominikanie i na Filipinach. Lecznicze właściwości Gravioli zostały opatentowane przez kilka koncernów zagranicznych. Niektórzy onkolodzy co raz częściej zalecają ją swoim pacjentom.

Dokładny opis kilku form Gravioli ( Ekstrakt, Puree i proszek z liści) oraz smaczne przepisy na puree i ekstrakt z liści: 

sok z gravioli przepis

Przeciwskazania i środki ostrożności

U osób przyjmujących leki na nadciśnienie należy monitorować stan ciśnienia oraz skonsultować się z lekarzem, wykazano działanie hipotensyjne, więc gravioli nie powinno się stosować przy niskim ciśnieniu, może również nasilać działanie leków przeciwdepresyjnych. Wysokie dawki i długie stosowanie gravioli może powodować zaburzenia ruchowe naśladujące objawy choroby Parkinsona, natomiast wielokrotne stosowanie może zwiększać toksyczność wątroby i nerek. 

Graviolę możesz kupić w sklepie pod tym adresem: https://www.sklepzycia.pl/graviola

Przeciwwskazania:  Ciąża i choroby neurologiczne

Bibliografia:

Według niektórych badań można znaleźć informacje o właściwościach acetogeniny:

http://www.jsscon.org/ejournal/pdf/cancer-cure.pdf

https://www.answers.com/Q/What_fruits_have_annonaceous_acetogenins

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18598079/

http://www.reference.md/files/D054/mD054378.html

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0047049

Aticancerous i przeciwnowotworowe Akcje: Kojima, N. „Systematyczna synteza przeciwnowotworowej Annonaceus acetogeniny” Yakugaku Zasshi. 2004; 124 (10): 673-81.

Tormo JR, i in. „In vitro przeciwnowotworowy struktura-aktywność relacje treo / TRANS / treo acetogeniny mono-tetra-furanowe: Korelacje z ich hamowanie mitochondrialnego złożonego I.” Oncol. Res. 2003; 14 (3):. 147-54 
Yuan, SS, i na „Annonacin, a acetogenin mono-tetrahydrofuran,
 cancer.cells w fazie Gl i powoduje cytotoksyczność w Bax- i kaspazy-3 związane szlaki.” Życie Sci , 2003 May: 72 (25), 2853-61 
Liaw, CC, et al. „Nowe acetogeniny cytotoksyczne monotetrahydrofuran Annonaceus z flaszowiec miękkociernisty. J. Nat Prod. 2002; 65 (4): 470-75

Gonzalez-Coloma, A, et al. „Selektywne działanie acetogenin inhibitorów mitochondrialnego kompleksu I”. Z. Naturforsch. 2002;57 (11-12): 1028/34.