Jod dlaczego tak ważny dla zdrowia

Jod, dlaczego tak ważny dla zdrowia?

Jod to jeden z najważniejszych pierwiastków, które mają znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ten mikroelement odpowiada głównie za prawidłową pracę tarczycy oraz efektywnie wspiera pracę układu nerwowego, krwionośnego i mięśniowego. Niedobór jodu może spowodować wiele problemów zdrowotnych, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o uzupełniającej suplementacji tego mikroelementu.

Jod, naturalne źródła pierwiastka

Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć jodu, dlatego trzeba go dostarczyć w inny sposób. Naturalnie jod występuje przede wszystkim w powietrzu w rejonach nadmorskich. Regularne spacery nad morzem lub oceanem doskonale uzupełniają więc wszelki niedobór tego pierwiastka. Duża zawartość jodu znajduje się również w żywności pochodzenia morskiego: mięczakach, skorupikach czy rybach, takich jak dorsz lub halibut. Ten mikroelement obecny jest także w jajkach, mleku, ziemniakach oraz brokułach. Często procesowi jodowania poddawana jest też sól powszechnie dostępna w sklepach.

Właściwości jodu i rola w organizmie

Jod odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Nie tylko odpowiada za prawidłową pracę tarczycy, ale również uczestniczy w procesie produkcji hormonów T4 i T3, które wpływają na funkcjonowanie mózgu, przysadki mózgowej, układu nerwowego, serca, nerek oraz mięśni. Ponadto, hormony tarczycy regulują przemianę materii, procesy związane ze wzrostem i dojrzewaniem komórek, a także biorą aktywny udział w wytwarzaniu energii oraz oddychaniu komórkowym. Odpowiadają również za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.

Co wypłukuje jod z organizmu?

Niedobór jodu może z czasem doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Długotrwałe braki tego pierwiastka w organizmie mogą przyczynić się do nieczynności tarczycy, upośledzenia funkcji poznawczych oraz powstania wola endemicznego. Najczęściej z niedoborem jodu muszą borykać się jednak kobiety spodziewające się dziecka. Już podczas dwunastego tygodnia ciąży tarczyca płodu zaczyna pobierać mikroelementy z organizmu mamy, jednocześnie pozbawiając ją własnych zapasów W tym czasie u pań znacząco wzrasta również poziom estrogenów, które obniżają ilość posiadanych hormonów tarczycy. Niedostatek jodu może się więc negatywnie odbić nie tylko na zdrowiu kobiety, ale również noszonego przez nią dziecka, u którego zwiększa się wtedy ryzyko opóźnień rozwoju mózgu, a w skrajnych przypadkach nawet poronienia.

Objawy niedoboru jodu

Do najczęstszych objawów niedoboru jod pierwiastek zalicza się nieustające uczucie senności, ciągły brak energii, problemy z prawidłowym działaniem układu immunologicznego oraz układu nerwowego. Osobom, którym doskwiera niedobór tego pierwiastka często wypadają włosy, mają poszarzałą skórę skłonną do zmian trądzikowych, a także nagminnie łamią im się paznokcie. Ponadto są bardzo wrażliwe na zimno, mają kłopot z metabolizmem, szybko przybierają na wadze, borykają się z zaparciami, trudnościami z zapamiętywaniem oraz zmniejszoną zdolnością do pracy. U mężczyzn może wystąpić impotencja, zaś u kobiet dochodzi do nieregularnych i obfitych miesiączek.

Jod – zastosowanie

Jod suplement zalecany jest głównie osobom, które zmagają się z niedoborem tego pierwiastka w organizmie potwierdzonym wcześniejszym wykonaniem odpowiednich badań. Zapotrzebowanie na jod znacząco wzrasta też u kobiet w ciąży i matek karmiących. Mikroelement ten stosuje się również jako element zapobiegawczy przed nawrotem wola po leczeniu operacyjnym lub farmakologicznym. Stosowanie jodu jest także wskazane podczas leczenia niedoczynności tarczycy powstałej na tle zaburzeń dotyczących przemiany jodowej.

Jod skutki uboczne

Suplementacja jodem u osób zdrowych sama w sobie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nawet nadmiar tego pierwiastka w organizmie jest przez większość osób tolerowany, a odczyny uczuleniowe mogą pojawić się dopiero przy stosowaniu bardzo wysokich dawek podawanych dożylnie.
W rzadkich przypadkach może za to dojść do przewlekłego zatrucia jodem. Najczęściej dzieje się tak w sytuacjach, kiedy dwudziestokrotnie przekroczono dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Zatrucie jodem objawia się głównie wymiotami, biegunką, nudnościami, metalicznym smakiem w ustach, zaburzeniami na tle sercowym oraz zmianami trądzikowymi na skórze.

Jod a tarczyca i hashimoto

Wiele osób zastanawia się czy można bez problemów stosować suplementację jodem podczas choroby Hashimoto. W tym przypadku dobraniem właściwej dawki pierwiastka musi zająć się lekarz. Zbyt duża ilość tego makroelementu w organizmie przy aktywnym Hashimoto może bowiem dodatkowo zaostrzyć objawy choroby, nawet przy podawaniu wymaganej dziennej dawki jodu.

Suplementacja jodem

Osoby, które mieszkają na terenach ubogich w jod oraz nie uwzględniają w swojej codziennej diecie wystarczająco dużej ilości ryb i świeżych owoców morza często muszą borykać się z niedoborem tego pierwiastka w organizmie. Idealnym rozwiązaniem okaże się wtedy suplementacja jodem.

Dostępny jest:

  • jod w tabletkach;
  • jod w płynie;
  • jod w kroplach.

Warto jednak zauważyć, że tego typu preparaty zawierają konkretne dawki stężenia jodu, dlatego tak ważne jest, aby podawać wyłącznie określoną ilość suplementu dostosowaną do indywidualnych potrzeb i wymagań. Jod może być stosowany zarówno u niemowląt, dzieci, jak i dorosłych. W przypadków najmłodszych każdą decyzję o stosowaniu suplementu należy wcześniej skonsultować z lekarzem, który po wykonaniu odpowiednich badań wskaże odpowiednią dawkę dla dziecka. Suplementy diety z jodem w różnorodnych formach można znaleźć na https://www.sklepzycia.pl/suplementy-jod .

Jod ma więc bardzo pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu każdego człowieka. Wspiera zarówno kondycję psychiczną, jak i fizyczną organizmu, a nawet wspomaga urodę. Dzienne zapotrzebowanie tego pierwiastka u dorosłego człowieka to jedynie dwieście mikrogramów. Osoby, które nie przyjmują wystarczającej dawki naturalnego jodu powinny więc pomysleć o dodatkowej suplementacji, dzięki której uzupełnią wszelkie braki tego mikroelementu w swoim organizmie.

Jeden komentarz do “Jod, dlaczego tak ważny dla zdrowia?”

  1. Dopiero myślę zakupić ten suplement diety. Mam problemy z tyciem, wypadnie włosow, i nadwagą i problemy z wypróżnianiem. Muszę zarzywac cascara sagrada. Często i obfite oddawanie moczu. Myślę że spróbuję suplementu z jodem i powinno być lepiej.

Możliwość komentowania została wyłączona.