Korzeń szczeci pospolitej - zdrowie z natury

Korzeń szczeci pospolitej – zdrowie z natury

Szczeć pospolita to roślina zaliczana do rodziny szczeciowatych. Posiada ona dobroczynne właściwości, które wspomagają organizm w walce ze schorzeniami, takimi jak np. borelioza. W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno liście, jak i korzeń szczeci pospolitej. Roślina ta wykazuje bardzo duży potencjał leczniczy, między innymi ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Skąd pochodzi szczeć pospolita? Jakie wykazuje działanie? Jakie jest zastosowanie tej rośliny w lecznictwie oraz w jakiej postaci występuje? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule.

Szczeć pospolita – pochodzenie rośliny.

Szczeć pospolita (https://www.sklepzycia.pl/szczec-pospolita) pochodzi z Europy, Azji zachodniej i Afryki północnej. W Polsce szczeć rośnie na niżu i pogórzu. Rośliny szczeciowate występują głównie w klimacie umiarkowanym. Szczeć lubi ciepłe i słoneczne miejsca. Jest to roślina dwuletnia, która zakwita w lipcu oraz sierpniu. Szczeć pospolita swoim wyglądem przypomina ocet, ponieważ posiada kolczastą łodygę i podłużne główki kwiatostanowe. W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście oraz korzeń szczeci. Ta druga część posiada największe ilości składników aktywnych, które sprawiają, że jest ona skuteczniejsza. Liście szczeci zbiera się w okresie kwitnienia, natomiast na zebranie korzeni najlepsza pora to wiosna lub jesień. Korzeń szczeci jest najbardziej znany z wspomagania organizmu przy boreliozie.

Szczeć pospolita – właściwości rośliny.

Szczeć pospolita posiada duże ilości substancji aktywnych, które wspomagają organizm w walczeniu z różnymi schorzeniami. To właśnie obecność tych substancji sprawia, że szczeć wykazuje właściwości, wykorzystywane w lecznictwie. Szczeć pospolita zawiera takie substancje, jak kwas chinowy, kwas kawowy czy saponiny. Związki te mają silne działanie utleniające. Oznacza to, że z ich pomocą szczeć ochrania komórki oraz zapobiega występowaniu chorób, w tym także nowotworów. Dzięki obecności kwasu fenolowego i ursulowego, szczeć pospolita chroni wątrobę oraz wspomaga jej pracę. 

Roślina ta pobudza także pracę układu trawiennego oraz wzmacnia produkcję soków trawiennych oraz żółci. Szczeć pospolita znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz bakteriobójczych. Jeśli chodzi o szczeć, korzeń wykorzystywany jest częściej niż liście. Korzeń jest bardziej pożądanych surowcem, ponieważ posiada największe ilości opisanych powyżej składników aktywnych. Oznacza to, że suplementy, posiadające w swoim składzie korzeń szczeci będą bardziej skuteczne.

Szczeć – właściwości a badania naukowe.

Szczeć to roślina którą dokładnie bada się pod kątem jej bakteriobójczych właściwości. Badacze sugerują, że szczeć działanie przeciwbakteryjne zawdzięcza obecności kwasów fenolowych. Zioło szczeć, ze względu na takie działanie, może wykazywać wysoki potencjał w leczeniu boreliozy. Obecnie korzeń szczeci wykorzystywany jest w wspomaganiu organizmu w walce z tym schorzeniem, jednak nie stosuje się go jako środek leczący. Badacze sugerują, że wyciągi z szczeci charakteryzowały się zbliżoną aktywnością do amoksycyliny, która jest podstawowym związkiem, wykorzystywanym w leczeniu tego schorzenia. Jeśli te tezy zostaną potwierdzone, suplementy zawierające korzeń szczeci zostaną uznane za skuteczne środki w leczeniu boreliozy. Aby to było możliwe, potrzebne jest wykonanie większej liczby badań. Warto jednak stosować szczeć pospolitą jako środek wspomagający organizm w walce z boreliozą.

Szczeć pospolita – zastosowanie w lecznictwie.

Szczeć pospolita ze względu na swoje właściwości, posiada bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie. Przede wszystkim wykorzystuje się ją podczas leczenia boreliozy, jako środek wspomagający organizm. Korzeń szczeci działanie wykazywane przy boreliozie, zawdzięcza właściwościom bakteriobójczych. Atutem tej rośliny jest wspieranie organizmu w niszczeniu pierwotniaków, bakterii i niektórych grzybów. Warto mieć na uwadze to, że leczenie boreliozy opiera się o antybiotykoterapię i korzeń szczeci nie jest w stanie tego zastąpić. Stosuje się go dodatkowo przy boreliozie, dla wsparcia organizmu.

Zastosowanie korzenia szczeci jako wsparcie przy boreliozie to nie wszystko:

  • Roślina ta wykorzystywana jest przy długotrwałych i trudnych do wyleczenia infekcjach, 
  • Korzeń szczeci pospolitej motywuje układ odpornościowy do skuteczniejszego działania,
  • Szczeć to także sposób na wspomaganie leczenia reumatyzmu, artretyzmu i dny moczanowej, dzięki działaniu łagodzącemu stany zapalne,
  • Korzeń szczeci pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, dzięki działaniu napotnemu i moczopędnemu.

Korzeń szczeci  – w jakich formach występuje?

Korzeń szczeci to część rośliny, posiadająca największe ilości składników aktywnych. Wybierając suplementy z szczecią w składzie, warto zwrócić uwagę na to, czy producent wykorzystał liście czy korzeń. Szczeć występuje w wielu postaciach, również w takich, które można przyrządzić samodzielnie w domu. Jeśli posiadamy szczeć, nalewka będzie właściwym produktem do przygotowania. Do przyrządzenia nalewki posłuży także suszony korzeń szczeci, który nie tylko wspomaga organizm przy boreliozie, ale także leczy stany zapalne skóry. 

Szczeć pospolita w tabletkach często występuje jako preparat do stosowania przy boreliozie. Przykładem może być suplement diety Bolerrenil 6, który posiada wyselekcjonowane składniki naturalne, w tym także szczeć. Ekstrakt z szczeci może także być zamknięty w kapsułkach roślinnych, które nie zawierają żadnych dodatkowych składników. Taka postać szczeci będzie szczególnie skuteczna do stosowania przy boreliozie i innych chorobach odkleszczowych. Korzeń szczeci występuje także w formie kropli. Niektóre kapsułki z korzeniem szczeci wykazują uniwersalne działanie, stymulujące układ immunologiczny do obrony przez mikroorganizmami. 

Szczeć pospolita to roślina, której właściwości wykorzystywano już w XVI wieku. Wspomaga ona organizm w walce z wieloma schorzeniami, a najczęściej stosowana jest przy boreliozie. Korzeń szczeci działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i utleniające zawdzięcza obecności dużej ilości składników aktywnych. Nad właściwościami bakteriobójczymi szczeci prowadzi się badania naukowe, które mają dowieść, że szczeć jest skuteczna w leczeniu boreliozy.

Bibliografia:

Kukuła J., Witkowska-Banaszak E., Rośliny lecznicze z rodziny Dipsacaceae, Postępy Filoterapii 4/2014, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/02/pf_2014_232-238.pdf, dostęp dnia 21.08.2020 r