Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka znalazł zastosowanie w kosmetyce i medycynie ze względu na swoje właściwości nawilżające skórę, zmniejszające stany zapalne oraz przede wszystkim regulujące poziom hormonów. Preparaty z wysoką zawartością tego składnika są cenione zwłaszcza przez kobiety. Wiesiołek jest bowiem znany z łagodzenia objawów miesiączki, ciąży i menopauzy, wspomagania płodności i odchudzania oraz pielęgnowania i leczenia chorób skóry. 

Bogactwo składników mineralnych zawartych w oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka tłoczony jest na zimno z nasion tej rośliny, które są niezwykle bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Dostarczenie ich organizmowi w odpowiednich ilościach z pożywienia jest niezwykle trudne, dlatego ich odpowiednia suplementacja przynosi bardzo efektowne rezultaty. Nasiona wiesiołka zawierają kwas linolowy (omega6), kwas gamma-linolenowy (omega6) oraz kwas oleinowy (omega9), czyli tak zwane kwasy omega. Ponadto dostarczają także dużej ilości białka, steroli roślinnych, witaminy E, magnezu, selenu, cynku oraz wapnia. 

Olej z wiesiołka leczy problemy skórne

Składniki mineralne i kwasy omega zawarte w oleju z wiesiołka działają na skórę od wewnątrz i od zewnątrz. Stosowany doustnie wyrównuje poziom hormonów, których zaburzenia prowadzą do powstawania trądziku. Jednocześnie stosowany bezpośrednio na skórę przyspiesza gojenie zmian trądzikowych i poprawia ogólny stan cery. Wiesiołek pomaga również osobom cierpiącym na egzemę i Atopowe Zapalenie Skóry, dzięki zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych. Zmniejsza stany zapalne. Łagodzi obrzęki, zaczerwienienie, świąd i suchość naskórka. Dodatkowo, olej z wiesiołka wykazuje działanie ujędrniające, uelastyczniające i odmładzające skórę. Zawarty w nim kwas GLA oraz LA chroni przed ucieczką wody z komórek naskórka, dzięki czemu spowalnia utratę wilgoci, a tym samym proces tworzenia się zmarszczek.

Wsparcie odchudzania suplementacją oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka ma właściwości przyspieszające trawienie, poprzez zwiększenie produkcji żółci oraz ograniczające magazynowanie tłuszczu, dzięki czemu wspomaga szybszą utratę wagi. Kwas GLA zawarty w nasionach tej rośliny stymuluje pracę brunatnej tkanki tłuszczowej, która występuje u kobiet w większej ilości niż u mężczyzn. Jest ona odpowiedzialna za przetwarzanie tłuszczu w energię cieplną, co pomaga w szybszej utracie zbędnych kilogramów.

Olej z wiesiołka polecany i bezpieczny dla kobiet w ciąży

Położne coraz częściej polecają kobietom spożywanie oleju z wiesiołka w trakcie ciąży, zwłaszcza podczas trzeciego trymestru. Jest on bowiem naturalnym suplementem diety, dostarczającym organizmowi wielu składników mineralnych, których potrzebuje zarówno matka, jak i dziecko. Ponadto stosowanie wyciągu z nasion tej rośliny wzmacnia odporność, co jest niezwykle ważne dla ciężarnych, które powinny unikać leczenia antybiotykami. Wiesiołek łagodzi także objawy zaburzeń hormonalnych, takie jak bolesność piersi, problemy z cerą, łamliwością paznokci i wypadaniem włosów. Co więcej, zastosowanie tego oleju dopochwowo powoduje zmiękczenie szyjki macicy, a co za tym idzie ułatwienie powstania odpowiedniego rozwarcia, skrócenie przebiegu porodu i mniejszą bolesność skurczy. Olejek można także wykorzystywać do masażu krocza w celu uelastycznienia tkanek i ułatwienia porodu siłami natury. 

Olej z wiesiołka – formy i sposób stosowania

Dobroczynny olejek z wiesiołka często jest składnikiem różnego rodzaju kosmetyków czy leków. Najlepsze działanie ma jednak 100% olej, który można zakupić w formie płynnej do picia lub w kapsułkach miękkich. Dostępne są także suplementy diety, w których pojawia się on w towarzystwie wielu innych, naturalnie wspomagających zdrowie składników, takich jak chociażby olej lniany. Zależnie od oczekiwanych efektów i celu zastosowania, można go nakładać bezpośrednio na skórę lub regularnie spożywać w ilości od 6 do 9 g dziennie dla dorosłych oraz 3 do 4 g w przypadku dzieci do lat trzech. Bardzo ważne jest przyjmowanie go na zimno, ponieważ podczas obróbki cieplnej traci swoje drogocenne składniki. 

Natura daje nam wiele naturalnych suplementów diety, których stosowanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Olej z wiesiołka jest jednym z takich preparatów, który docenią zwłaszcza kobiety mające problem z wyglądem włosów, skóry i paznokci oraz z wszelkimi skutkami zaburzeń hormonalnych.