Czym się charakteryzuje olej konopny? Czy ma właściwości psychoaktywne? Czy faktycznie wykazuje działanie zdrowotne? Zapraszamy do lektury artykułu, z którego poznacie fakty i mity dotyczących oleju konopnego, który może być wykorzystywany w codziennej pielęgnacji.
Spis treści
Olej konopny – skład i właściwości
Informacja o tym, że istnieje jeden rodzaj konopi, a wszystkie uzyskane z niego produkty posiadają właściwości narkotyczne to mit. Olej konopny, który wykorzystuje się w kosmetyce i gastronomii tłoczony jest na zimno z nasion siemienia konopnego. W przeciwieństwie do konopi indyjskich, ta odmiana rośliny nie wykazuje działania psychoaktywnego. Charakteryzuje się smakiem orzechowo-korzenno-ziołowym i zapachem podobnym do siana.
Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 oraz Omega-3, a także aminokwasy, dzięki którym olej redukuje ryzyko wystąpienia zawału serca i problemów zdrowotnych związanych z układem krążenia. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Co więcej, olejek z konopii przemysłowych poprawia wygląd skóry, dlatego jest stosowany w leczeniu chorób skórnych. Ma działanie przeciwzapalne – przeciwdziała stanom zapalnym stawów oraz występującym w układzie pokarmowym. Zawiera szereg witamin: A1, B1, B2, B3, B6, C, D, E, K i minerałów, w tym wapnia, magnezu, siarki, potasu, żelaza, cynku i fosforu. Dzięki wysokiej zawartości cennych minerałów, olej konopny wzmacnia kości i zęby, korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci, a także wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zawarty w nim magnez wykazuje działanie uspokajające, poprawia pamięć i koncentrację.
Wśród prozdrowotnych właściwości oleju wymienia się:
- wsparcie układu odpornościowego,
- przeciwdziałanie powstawaniu chorobom układu sercowo-naczyniowego,
- zmniejszenie poziomu złego cholesterolu we krwi,
- łagodzenie bólu i działanie uspokajające.
Pomimo faktu, że zdrowotne działanie olejku konopnego zostało potwierdzone licznymi badaniami, stosowanie oleju nie jest cudownym sposobem na pozbycie się wszelkich problemów. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego środka warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Pisząc o olejkach konopnych nie można pominąć jednego z popularniejszych mitów, który stawia znak równości pomiędzy olejkami konopnymi a medyczną marihuaną. Są to dwa różne pojęcia, których nie można stosować zamiennie, ponieważ wymienione substancje posiadają różne właściwości oraz stosowane są w różnej formie.
Olej konopny w kosmetyce
Dlaczego olej konopny jest tak chętnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym? Ze względu na to, że jest wartościowym źródłem cennych składników i może być stosowany do twarzy, do włosów czy do masażu. Niestety niektórzy nadal konopię kojarzą wyłącznie z psychoaktywnym działaniem marihuany, przez co wiele tracą nie znając jej innego zastosowania.
Od wielu lat produkty z olejem konopnym znajdują swe zastosowanie w kosmetyce. Dzięki bogatemu składowi, olej charakteryzuje się wieloma właściwościami cennymi dla skóry – regeneruje i chroni przed działaniem promieni słonecznych, a także działa wspomagająco podczas leczenia chorób związanych ze stanem skóry, np. trądziku czy łuszczycy. Zawarte w nim kwasy – linolowy i alfa-linolenowy, to niezbędne substancje, dzięki którym można cieszyć się młoda i zdrową cerą. Produkty na bazie oleju konopnego mogą być również stosowane przez alergików oraz osoby o delikatnej skórze.
Olejek konopny jest tłusty w umiarkowanym stopniu – szybko się wchłania i może być rozprowadzony na skórze. Cechuje się następującymi właściwościami:
- nawilża, odżywia i regeneruje skórę,
- chroni przed promieniowaniem UV,
- zapobiega pojawianiu się zmarszczek,
- stosowany jest w leczeniu trądziku,
- działa profilaktycznie w przypadku ryzyka wystąpienia podrażnienia, przebarwień i stanów zapalnych skóry.
Olejek konopny nie tylko poprawia stan skóry, ale również wzmacnia paznokcie i włosy nadając im blasku i ułatwiając rozczesywanie.
Olej konopny w kuchni? Dlaczego nie!
Oryginalny zapach i smak może wzbogacić walory smakowe wielu potraw, dlatego olej konopny sprawdzi się również w kuchni, jako dodatek do różnych sałatek i dipów. Warto pamiętać, że orzechowa nuta wyczuwalna w oleju zostaje zachowana wyłącznie wtedy, kiedy spożywamy go na zimno. Informacja o tym, że możemy na nim smażyć i piec potrawy to mit. Olej konopny nie nadaje się do tego typu procesów obróbki dań, dlatego polecany jest wyłącznie na zimno.
Gdzie kupić olej konopny w atrakcyjnej cenie? Sprawdź produkty dostępne w ofercie Sklepu Życia. Naszym klientom zapewniamy wyłącznie wysokiej jakości produkty od sprawdzonych i cieszących się renomą producentów.