Początek roku. No to…oczyszczamy organizm!

Wraz z nowym rokiem przychodzi czas na noworoczne postanowienia. Niby nic oryginalnego, a nawet często powód do uśmiechu, jednak warto spróbować. Najlepiej podjąć się takich zobowiązań, które będzie można zrealizować. Po to, by pod koniec roku nie mieć poczucia, że nie nic się nie udało. Takim postanowieniem może być detoks organizmu, czyli jego oczyszczenie z toksyn dla jego lepszego funkcjonowania.

Czym jest detoks organizmu?

Oczyszczanie organizmu z toksyn, które w nim zalegają musi być przemyślane. Głodówka oraz ograniczenie przyjmowanych produktów spożywczych nie są formami oczyszczania, a mogą być dla nas zagrożeniem. Rozsądny detoks polega na takiej kompozycji posiłków, aby z jednej strony dostarczały ciału niezbędnych składników odżywczych, minerałów, witamin, a z drugiej wypierały to, co szkodliwe. Substancje zbędne, toksyny, trafiają do organizmu wraz z powietrzem, jedzeniem. Nie usuwane odkładają się w ciele i przyczyniają do licznych problemów. Detoks ułatwia zmianę nawyków żywieniowych, uczy nas dbałości o sylwetkę, jak również pomaga stracić nadprogramowe kilogramy. Oczyszczony organizm to łatwiejsze chudnięcie, ponieważ czasami trudno pozbyć się nadwagi ze względu na znajdujące się w ciele toksyny.

Co zatruwa organizm?

Zanim przejdziesz do oczyszczenia musisz zdawać sobie sprawę co truje organizm. Jest to dosyć duża grupa elementów:

  • metale ciężkie;
  • chemia znajdująca się w produktach spożywczych, np. konserwanty, GMO, pestycydy;
  • pozostałości po antybiotykach i niektórych lekach;
  • potencjalnie alergiczne substancje, np. gluten;
  • bakterie, wirusy, pasożyty;
  • grzyby.
Oczyszczanie organizmu

Produkty, które trzeba odrzucić

Detoks to nie tylko zmiana tego co jesz i pijesz, ale także przebudowanie swojej diety w taki sposób, aby pozbyć się z niej części produktów. Należy odejść od białej mąki i produktów powstających na jej bazie. Zamiast białego najlepiej jadać pełnoziarniste, z dużą ilością pestek i dodatków mających walory oczyszczające. Do odstawienia kwalifikują się również: biały cukier, sól kuchenna, tłuszcze trans oraz rafinowane oleje, czyli olej rzepakowy, słonecznikowi i kukurydziany. Zaleca się zamienienie ich na oliwę z oliwek. Aby detoks przyniósł efekt potrzebne jest również odstawienie wysoko przetworzonej, konserwowanej żywności, fast foodów, alkoholu, kawy i ograniczenie czarnej herbaty. Wszystkie wyeliminowane składniki należy zamienić na inne, zdrowsze, włączyć je do diety, łączyć ze sobą i obserwować poprawę zdrowia.

Złoty napój oczyszczający

Od pewnego czasu za jeden z najlepszych napojów oczyszczających uchodzą już nie zielone koktajle, lecz tzw. złote mleko, którego podstawą jest sproszkowana kurkuma. Taki napój już od wieków piją Hindusi, dla których kurkuma jest cennym składnikiem diety oraz produktów leczniczych. Ma niezwykłe działanie wzmacniające organizm i oczyszczające go, a jej przygotowanie jest niezwykle proste. Wszystkie potrzebne składniki można bez problemu zakupić w sklepach.

Sok z kurkumy

Złote mleko oczyszczające wymaga na początku wykonania pasty z kurkumy. Należy ½ szklanki kurkumy w proszku wymieszać z 1 szklanką wody i ½ łyżeczki mielonego pieprzu. Składniki należy umieścić w garnku i podgrzewać do uzyskania pasty. Po jej ostudzeniu przełóż ją do lodówki, gdyż stanowi bazę pod złote mleko. Do jego ostatecznego przygotowania wystarczy 1 łyżeczka pasty rozpuszczona w ciepłym mleku. Może to być zwykłe, krowie mleko, ale dobrze sprawdzi się również sojowe czy migdałowe.

Oczyszczająca woda z kurkumą

Złote mleko to nie jedyny napój, który może pomóc w zrealizowaniu noworocznego postanowienia oczyszczającego. Tak samo skuteczny, a może i prostszy w przygotowaniu jest napój z wodą oraz cytryną. Żeby go przyrządzić wystarczy: 1 szklanka ciepłej wody, ½ cytryny, ½ łyżeczki kurkumy sproszkowanej, pieprz, miód, cynamon.

Woda powinna być ciepła lub letnia. Do niej dodawać należy sok wyciśnięty z cytryny, pieprz, który przyczynia się do lepszej efektywności kurkumy i samą kurkumę. Miód i cynamon są składnikami opcjonalnymi, które mają poprawić smak napoju. Tak przygotowany specyfik najlepiej wypijać o poranku na czczo.

Woda z kurkumą oraz innymi dodatkami wpływa pozytywnie na każdy aspekt organizmu. Lepiej pracują organy wewnętrzne, masz więcej energii, a regularne picie pozwala wydalić z ciała to, co dla niego zbędne i szkodliwe.

„Surowa” zupa oczyszczająca

Dobrym detoksem jest zwiększenie ilości warzyw w diecie, zwłaszcza surowych. Można je przegryzać praktycznie bezkarnie, nawet pomiędzy właściwymi posiłkami. Można również przygotować doskonałą, surową zupę, świetną na początek noworocznego oczyszczania, na obiad oraz na kolacje. Aby móc ją popijać potrzebne będą:

1 szklanka szpinaku,

1 szklanka posiekanej kapusty, np. pekińskiej,

1 szklanka wody niegazowanej,

½ szklanki ogórka zielonego, posiekanego,

¼ szklanki świeżych ziół, np. bazylia,

½ awokado,

½ ząbku czosnku,

2 łyżeczki soku z cytryny,

pieprz cayenne.

Wszystkie składniki wrzuć do blendera i miksuj przez 30 sekund. Uzyskana zupa nie musi mieć idealnie gładkiej konsystencji. Zachowa swoje wartości niezależnie od tego. Świeże warzywa, zioła oraz dodatek pieprzu pozwalają na dostarczenie organizmowi niezbędnych mu składników. Przy ich pomocy zacznie się on oczyszczać z toksyn, powodujących zarówno problemy skórne (trądzik, skórka pomarańczowa), jak i znacznie poważniejsze problemy z organami wewnętrznymi, np. wątrobą.