Spirulina – odkryjmy ją na nowo

Co to jest Spirulina?

Spirulina to niebiesko – zielona alga, o której można usłyszeć coraz więcej, zarówno w świecie nauki jak i w mediach. Wiele osób pewnie zastanawia się, czy nie jest to może tylko kolejne mało znaczące odkrycie, które ktoś usiłuje wypromować. Otóż nie. Warto bliżej przyjrzeć się tym niepozornie wyglądającym algom, kryjącym w sobie ogromne bogactwo.

Już nasi przodkowie znali spirulinę i jej dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Warto wiedzieć, że już u starożytnych Majów była podstawowym składnikiem diety, Aztekowie poszli jeszcze dalej ponieważ nie dość, że włączyli ją do swojego jadłospisu, to jeszcze ją czcili:)

Sama spirulina pojawiła się na naszej planecie ponad 3,5 miliarda lat temu, co czyni ją jednym z najdłużej istniejących organizmów na Ziemi. Cieszy się zaufaniem WHO, ONZ-u oraz NASA, która podaje, że 1 kg spiruliny może odpowiadać nawet 1000 kg wybranych warzyw i owoców.

zamarznięta spirulina
Na zdjęciu zamarznięta naturalna spirulina

Co czyni spirulinę tak wyjątkową?

Z pewnością jej właściwości. Jest niezwykle bogata w białko, magnez, beta – karoten oraz witaminy (A, B, C, D, E, K i inne), ponadto cechuje ją wysoka przyswajalność (ok. 90%). Niektóre źródła podają, iż zawiera około 2000 razy więcej żelaza niż szpinak oraz 300 razy więcej wapnia niż mleko.

To trzeba wiedzieć: Spirulina to najbardziej skoncentrowana dawka (chlorofilu, białka i beta – karotenu i kwasów nukleinowych) spośród pokarmów zwierzęcych i roślinnych.

Właściwości i działanie spiruliny:

  • pomaga zwalczać wolne rodniki,
  • może działać antywirusowo,
  • wzmacnia system immunologiczny,
  • wspomaga zmniejszanie poziom cukru we krwi,
  • wspomaga działanie wzroku,
  • pomocny w obniżaniu poziomu złego cholesterolu (LDL),
  • może wzmacniać włosy, skórę i paznokcie,  
  • pomaga odżywiać i poprawiać wygląd naszej skóry,
  • poprawia pracę gruczołów łojowych

Bogactwo składników zawartych w spirulinie powoduje, iż jest ona pomocna w zapobieganiu m.in. niedoczynności tarczycy, anemii, wielu rodzajów alergii, czy też zaburzeń miesiączkowania. Posiada właściwości oczyszczające oraz usuwające toksyny z organizmu, dlatego polecana jest osobom narażonym na obecność szkodliwych substancji oraz palącym papierosy. Spirulina przyspiesza metabolizm, zwłaszcza w połączeniu z rozgrzewającym chili (Spirulina Chili) które dodatkowo nadaje ostrzejszy smak, a według wielu konsumentów podnosi także walory smakowe tej  algi.

spirulina w proszku
Spirulina w proszku

Co więcej, spirulina potrafi w pewnym stopniu obniżyć zmorę naszych czasów, czyli podwyższony poziom cholesterolu. Zalecana jest również osobom walczącym z nadwagą, a także sportowcom, którym może posłużyć za naturalny suplement diety. Wielu specjalistów uważa, że ze względu na wysoką zawartość witaminy B12, idealnie nadaje się do stosowania w diecie wegetariańskiej, gdyż większość warzyw i owoców nie zawiera tej niezbędnej dla organizmu witaminy.

holenderska farma spiruliny

Spirulina wykorzystywana inaczej

Spirulina może być jednak wykorzystywana nie tylko w celach spożywczych, ale także w zabiegach kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Maseczka z alg daje widoczne efekty regulując pracę gruczołów łojowych, wpływając na opóźnienie procesów starzenia się skóry i poprawiając jej wygląd. Zalecana osobom borykającym się z wszelkiego rodzaju uczuleniami, trądzikiem, zaczerwienieniami oraz podrażnieniami skóry. Ponadto, okłady ze spiruliny można śmiało stosować w walce z uciążliwym cellulitem, a także gdy chcemy przynieść ulgę zmęczonym stopom.

Jaki jest zatem najlepszy sposób przyjmowania spiruliny? Jest to raczej kwestia indywidualna. Do wyboru mamy np. kapsułki, proszek (idealny w kosmetyce) oraz najbardziej wartościową formę tych alg, czyli crunchy. Spirulinę można łączyć z innymi algami, z wcześniej wspomnianym chili lub z czarnuszką, której olej wpływa na zwiększenie efektów działania.

Pierwsze widoczne zmiany można zauważyć mniej więcej po 2 – 4 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania.

Jak jeść Spirulinę?

Spirulina nie jest jednak środkiem magicznym, dlatego, aby przekonać się o jej działaniu, powinno się dbać o zbilansowaną dietę. Najlepszą porą na spożywanie spiruliny jest czas do południa. Powinno się ją jeść w trakcie lub po posiłku, zawsze popijając wodą z cytryną lub inną formą witaminy C (ponieważ spirulina nie zawiera witaminy C). Wielu wielbicieli alg traktuje je jako przekąski lub przygotowuje przepyszne koktajle.

Spirulina jest naturalną żywnością, która zapewnia szybką wchłanialność i energię. Spirulina w proszku może być dodawana do soków owocowych i warzywnych lub potraw by zwiększyć ich wartość odżywczą. Pasuje do zup, sałatek, makaronów, pieczywa lub jogurtów czy kefirów. Wersja Crunchy nadaje się jako bezpośrednia przekąska lub jako przyprawa do sałatek, czy oryginalny dodatek zdrowych kanapek. 

Warto wypróbować smoothie ze szpinakiem, kiwi, brzoskwinią i spiruliną lub po prostu wrzucić algi do jogurtu. Jest to również świetna okazja do eksperymentów kuchennych, którymi można później pochwalić się bliskim, dbając jednocześnie o ich zdrowie.

spirulina w proszku i w tabletkach

Istotną cechą spiruliny jest to, że posiada właściwości hipoalergiczne, co czyni ją produktem wyjątkowo bezpiecznym nawet dla alergików. Pomimo braku wykrytego szkodliwego działania, nie zaleca się spożywania spiruliny bez konsultacji z lekarzem kobietom w ciąży, matkom karmiącym piersią oraz małym dzieciom. Spiruliny nie można przedawkować, jednak nie powinno się przyjmować dawek większych niż sugerowane. We wszystkim należy zachować umiar, gdyż nie zawsze więcej znaczy lepiej. Warto również zwrócić uwagę na sposób produkcji alg (czy są np. suszone na słońcu) oraz ich wygląd, gdyż ma to kluczowy wpływ na ich oddziaływanie na organizm.

P.S. 

Tylko Spirulina od sprawdzonych dostawców lub bezpośrednio od producenta daje gwarancję odpowiedniej jakości.