Tyrozyna na dobry nastrój

W jakich formach przyjmować kolagen – czy stosowanie maści i kremów z kolagenem ma w ogóle sens?

To prawdziwy dramat! Tak ważnego dla naszego organizmu składnika jak kolagen, wraz z wiekiem znacznie ubywa. W młodości wytwarzany jest szybko i podobnie sprawnie uzupełniane są jego braki. Niestety wraz z wiekiem organizm produkuje coraz mniej kolagenu. Widoczne niedobory objawiają się w postaci większej ilości zmarszczek, czy mniej sprawnych stawów. Dlatego przyjmuj kolagen, ale rób to „z głową”. 

Czy kolagen jest potrzebny?

Kolagen jest białkiem, zwanym białkiem młodości, wytwarzanym przez organizm. Składa się z licznych aminokwasów i jest niezbędny do funkcjonowania całego ciała oraz poprawności zachodzących w nim procesów. Włókna kolagenowe znajdujące w każdym zakamarku ciała, budują tkankę łączną, co wpływa na skórę, włosy i organy wewnętrzne. Istotną rolę kolagen pełni jako element układu kostnego, zwłaszcza stawów i więzadeł. Dzięki swojej elastyczności i wytrzymałości chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi stawów, ich bólami, zabezpiecza chrząstkę stawową oraz sprzyja rekonwalescencji. Z wiekiem ilość kolagenu spada, szczególnie po menopauzie, dlatego warto rozważyć jego suplementację. 

Suplementacja kolagenu

Zmniejszająca się ilość kolagenu to poważny problem. Aby zatrzymać zgubne skutki jego braku i zminimalizować rezultaty warto zainteresować się suplementowaniem kolagenu. Jednym z możliwych sposobów są kapsułki zawierające kolagen pozyskiwany z naturalnych składników, najczęściej odzwierzęcych.

Głównym celem suplementowania kolagenu jest stymulowanie syntezy włókien kolagenowych oraz zwiększanie ich ilości. To ułatwia proces zastępowania uszkodzonych komórek nowymi, co w młodości dzieje się naturalnie i szybko.

Kolagen przyjmowany doustnie

Na rynku dostępne są liczne preparaty doustne zawierające kolagen. Najczęściej są to  kapsułki z kolagenem pozyskiwanym z ryb lub kolagenem typu II z chrząstki kurczaka. Są to jedne z najlepszych źródeł kolagenu. Razem z kolagenem powinny znajdować się także witaminy, zwłaszcza witamina C oraz prolina, która wchodzi w skład kolagenu i stanowi 30% tworzących go białek. Dobre efekty przynoszą także preparaty z dodatkiem MSM (siarki organicznej).

Przyjmowaniu kolagenu powinien także towarzyszyć koenzym Q10, który pobudza produkcję i regenerację komórek a także spowalnia procesy starzenia. W połączeniu z witaminą E koenzym zapobiega wytwarzaniu kolagenozy, tzn. enzymu odpowiedzialnego za rozkładu kolagenu w skórze.

Kapsułki zawierające kolagen należą do najczęściej poddawanym badaniom, a mimo to nie zanotowano dotychczas związanych z nimi efektów ubocznych. Suplementy z kolagenem wspomagają jakość włosów i ruchliwość stawów. Preparaty zawierające kolagen mają za to niewielki wpływ na odbudowywanie uszkodzonych elementów, np. chrząstek. Takim sposobem można za to wspierać kuracje skierowane na zatrzymanie zwyrodnień stawowych. Dodatkowa porcja kolagenu pozwala również zmniejszyć dyskomfort związany z destrukcją chrząstki stawowej.

Maści i kremy z kolagenem – czy są warte stosowania?

Maści z kolagenem na stawy nie zregenerują uszkodzeń, mogą natomiast zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz poprawić wygląd skóry. Kremy z kolagenem, najczęściej reklamowane jako przeciwzmarszczkowe wygładzają skórę, jednak ich działanie nie jest bardzo dogłębne i nie spowoduje, że proces starzenia się naskórka zatrzyma się całkowicie. Specyfiki te można traktować jako środki pomocnicze, bazujące na zaletach kolagenu, lecz nie jako środki lecznicze.