Ekoleogiczne sprzątanie

Zasady ekologicznego sprzątania

By oszczędzić dom i zdrowie od zdradzieckiej chemii w środkach czyszczących, warto zakasać rękawy i sięgnąć po sprawdzoną „domową chemię”. Zbliża się czas świąteczny, planujemy powoli gruntowne porządki w naszych domach, przy tej okazji przedstawiamy sposób na ekologiczne sprzątanie!

Czy chemiczne detergenty są szkodliwe?

Chemiczne środki czyszczące mogą być przyczyną wielu alergii, szczególnie u młodszych domowników.

  • Środki czyszczące dostępne w marketach są silnie żrące oraz niebezpieczne dla zdrowia człowieka przy długotrwałym stosowaniu.
  • Co istotne, używając nowoczesnych środków czyszczących, wpływamy na zanieczyszczanie naszego środowiska do życia.
  • Okazuje się, że stosując nowoczesne środki, powietrze w naszych mieszkaniach jest trzy razy bardziej skażone niż to na zewnątrz.
  • W składzie środków znajdziemy między innymi chlor, konserwanty, substancje zapachowe czy związki powierzchniowo czynne.

Wielkie koncerny chemiczne wmówiły nam, że potrzebujemy wiele środków chemicznych, każdy z nich przystosowany jest do innej powierzchni, a domowe sposoby nie działają. Pamiętajmy, że sami podejmujemy decyzję o tym, jakich środków gospodarczych używamy w naszym domu!

Zasady ekologicznego sprzątania w domu

Ekologiczne sprzątanie to czynności mające na celu dokładne oczyszczenie oraz porządkowanie w domu, które zakłada zużycie minimalnej lub całkowicie pozbawionej szkodliwego dla zdrowia oraz środowiska chemii.

Dawno, dawno temu, gdy środki do czyszczenia trzy w jednym, nie były nikomu znane to ludzie sięgali po domowe specyfiki prosto ze swojej spiżarni, a ich domy niesamowicie lśniły. Jeśli chcesz używać w swoim domu ekoproduktów czyszczących, wystarczy zatem, że sięgniesz do babcinych sposobów.

Stosowanie sprawdzonych sposobów naszych babć nie jest związane z zacofaniem czy też niewiedzą o nowych produktach, wręcz przeciwnie świadczy o naszej świadomości ekologicznej.
Sprzątaj swój dom bezpiecznie!

Dziś utarło się przekonanie, że bio produkty są znacznie droższe od tych w supermarketach, a w szczególności środki czystości porażają cenami. Okazuje się, że ekosprzątanie jest znacznie tańsze, niż korzystając z czyszczących środków chemicznych z marketu. W dłuższej perspektywie okazuje się, że sprzątanie jest nie tylko tańsze, ale co istotniejsze – zdrowsze.

Jakich środków do sprzątania używać?

Samodzielne przygotowywanie domowych środków czystości to nic trudnego. Poznaj ekologiczne produkty, których możesz używać do czyszczenia swojego mieszkania.

Ocet na kamień w łazience

To, w jaki sposób ocet może poradzić sobie z kamieniem w łazience to mistrzostwem świata wśród domowych środków czystości. Po skończonej pracy efekt jest niesamowity. Octem można także czyścić deski do krojenia, ruszt czy też toaletę. Ocet jest najlepszym środkiem do czyszczenia szyb. Możesz nim wyczyścić również brudną lodówkę.

Soda oczyszczona do czyszczenia chromowanych powierzchni

Z kolei soda oczyszczona jest doskonałym oraz sprawdzonym środkiem czystości, który idealnie nadaje się do czyszczenia  powierzchni chromowanych, sanitariatów łazienkowych oraz usuwania plam. Soda oczyszczona sprawdza się idealnie zarówno w łazience, jak i w kuchni, usuwa również nieprzyjemne zapachy. Soda oczyszczona pięknie radzi sobie z przypaleniami, przetykaniem rur, a także w odpowiednich proporcjach do czyszczenia wanny. Pamiętajmy, że miskę sedesową trzeba często dezynfekować. Jeśli będziemy ją często przecierali sodą oczyszczaną, to nie powstaną brzydko pachnące osady.

Cytryna na brud i plamy z rdzy

Kolejny nieoceniony produkty przy sprzątaniu ekologicznym to cytryna. Świetnie usuwa ona brud oraz plamy z rdzy.

Charakterystyczną cechą powyższych środków jest brak drażniącego zapachu, brak dodatku alergenów oraz wysoka skuteczność w działaniu.