5 sposobów na zdrowe stawy w zgodzie z naturą

Wiosna to wymarzony czas na aktywność fizyczną. Wreszcie jest znacznie cieplej, a zieleń za oknem zachęca do spacerów, wycieczek rowerowych lub biegania. Niestety, nie zawsze chcieć natychmiast oznacza móc. Ograniczenia ruchowe mogą szczególnie doskwierać osobom starszym, które najczęściej cierpią na przypadłości zwiazane ze stawami, czy układem kostno-mięśniowym. Jak się okazuje problem ten stale rośnie i coraz częściej dotyka też ludzi młodych. 

I tu pojawia się pytanie. Czy poza medycyną konwencjonalną, istnieją sposoby oparte o ziołolecznictwo i medycynę naturalną, które mogą pomóc w problemach naszego układu ruchu? Na szczęście jest, co najmniej kilka skutecznych sposobów by nie tylko wspomóc, ale i znacząco usprawnić działanie stawów, często bez potrzeby interwencji lekarza. Oto kilka, naszym zdaniem ciekawych i skutecznych pomysłów.

Omułek zielonowargowy

Omułek zielonowargowy to małż występujący w czystych wodach w okolicach Nowej Zelandii. Jego siła w poprawie działania stawów wynika głównie z dużej zawartości glikozaminoglikanów, czyli polisacharydów zbudowanych z powtarzających się jednostek dwucukrowych – aminocukru i kwasu uronowego. To właśnie te wielocukry wykazują silne działanie przeciwzapalne i znacząco wpływają na stan stawów, a szczególnie produkcję mazi stawowej.

Omułek zielonowargowy

Omułek zielonowargowy z Nowej Zelandii

Glikozaminoglikany mają również inne ciekawe właściwości wspierające np. właściwości łękotki, a także wspomagają działanie kolagenu i elastyny. Stymulują także odbudowę tkanki chrzęstnej.

Omułek zielonowargowy ma również dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy, który może być zniszczony przez farmaceutyczne leki przeciwbólowe. Dzięki zawartości kwasu krzemowego, wyciąg z omułka zielonowargowego ma także wpływ na spowolnienie starzenia się komórek.

Produkty z omułka zielonowargowego

Produkty z omułka zielonowargowego

Produkty z omułkiem zielonowargowym to dwie zasadnicze grypy – kapsułki z ekstraktem i balsam. Kapsułki z ekstraktem działają od wewnątrz, dostarczając całemu organizmowi mnóstwa dobroczynnych substancji. Balsam natomiast należy wcierać w bolące miejsca, dzięki czemu dociera on bezpośrednio do zmienionych chorobowo obszarów i wspomaga ich leczenie.

Kolagen

Kolagen to jedno z najczęściej występujących w naszym ciele białek. Największe jego ilości znajdują się w tkance łącznej. Jest on także głównym składnikiem ścięgien. Ciekawostką jest fakt, że kolagen w formie krystalicznej występuje także w rogówce oka.

Struktura molekularna kolagenu

Struktura molekularna kolagenu

Niedobory kolagenu wpływają m.in. na częstsze pojawianie się zmarszczek, ale nie ten efekt jest naszym zdaniem powodem do prawdziwych zmartwień. Znaczenie poważniejsze następstwa ma niedobór kolagenu dla naszych narządów ruchu tzn. ścięgna, stawy i chrząstki.

Kolagen w proszku

Kolagen w proszku

Kolagen ma bardo ciekawą budowę. Charakterystyczna dla tego białka jest regularna lokacja aminokwasów w łańcuchu oraz budowa helisowa, czyli przypominająca ściśniętą sprężynę, o nietypowym skoku w stosunku do innych białek. Dzięki tym właściwościom kolagen jest tak elastyczny i wytrzymały.

Najistotniejszą rolę ze względu na działania stawów ma kolagen typu II. Występuje on najczęściej w chrząstkach stawowych. Kolagen typu I występuje m.in. w ścięgnach i skórze.

Produkty z kolagenem

Przy suplementacji kolagenu bardzo istotną sprawą jest utrzymanie w organizmie odpowiednio wysokiego poziomu witaminy C. Jej niedobór może zablokować syntezę kolagenu w organizmie, co z kolei może prowadzić do groźnych chorób, na przykład szkorbutu.

Siarka organiczna MSM

Siarka organiczna MSM, czyli metylosulfonylometan, to związek występujący dość powszechnie w przyrodzie. W formie czystej to proszek w złożony z niewielkich kryształków z wyglądu przypominający cukier. Jest bezwonny i łatwo rozpuszcza się w wodzie nie zmieniając jej smaku i zapachu. 

Możemy go dostarczać organizmowi w pożywieniu. Sporo siarki znajduje się w owocach, warzywach czy np. w świeżym mleku. Niestety jest to związek stosunkowo nietrwały. Źle znosi gotowanie czy zamrażanie. Dlatego obróbka termiczna sprawia, że pozbywamy się z pokarmu praktycznie całej zawartości siarki.

MSM spotykany w suplementach diety często pochodzi z miazgi sosnowej bogatej w ligninę. 

Siarka organiczna MSM

Siarka organiczna MSM

MSM znajduje się w każdej żywej komórce. Odgrywa istotną rolę w syntezie aminokwasów, enzymów, immunoglobulin oraz glutationu. Siarka wreszcie odpowiada w pewnym stopniu za kondycję naszych ścięgien, więzadeł i mięśni. Uczestniczy również w syntezie kolagenu.

Warto więc MSM suplementować z kilku powodów. Związek ten wspomaga produkcję kolagenu, ale również zabezpiecza go przed zbyt szybkim niszczeniem. Niedobór siarki może również prowadzić do zesztywnień naczyń krwionośnych i tkanek. Siarka organiczna MSM jest często zalecana przy chorobach narządów ruchu o podłożu reumatoidalnym, bólach mięśni i pleców a także, co ciekawe, na przykład przy migrenach.

Produkty z siarka organiczą MSM

Produkty z siarka organiczną MSM

Warto stosować siarkę MSM od sprawdzonych dostawców. Ostatnio pojawiła się w Polsce doskonałej jakości siarka organiczna MSM pochodząca z USA o wyjątkowej czystości sięgającej 99,97%. Została wyprodukowana w opatentowanej technologii gwarantującej dobrą przyswajalność i najwyższą czystość. Występuje na rynku pod nazwą OptiMSM.

Podobnie jak w przypadku kolagenu w kuracji z udziałem siarki organicznej niezbędna będzie witamina C w dawce minimum 0,5 grama na każdy 1 gram MSM. Warto o tym pamiętać, podobnie jak  tym, by zawsze po kuracji przy użyciu MSM pamiętać o odnowie naszej flory bakteryjnej sięgając po najwyższej jakości probiotyki.

Boswellia Serrata – Kadzidłowiec

Boswellia Serrata to gatunek drzewa występującego naturalnie w Afryce północnej i Azji. Roślina posiada wiele ciekawych właściwości, jednak ze względu na wsparcie narządów ruchu najbardziej interesująca wydaje się być jego żywica. Już w dawnej medycynie indyjskiej Ajurwedzie – olibanum, czyli gumożywica tego drzewa stosowana była jako lek na zapalenie stawów i choroby reumatyczne.

Drzewo Kadzidłowca Boswellia Serrata

Drzewo Kadzidłowca Boswellia Serrata

W jednym z badań wykazano skuteczność wyciągu z Kadzidłowca w leczeniu reumatoidalnej choroby stawów. Potwierdzono obniżenie poziomu czynników zapalnych oraz wygląd histologiczny kości.

Produkty z kadzidłowca

Produkty z kadzidłowca

Ponadto wyciąg z żywicy Boswellii wykazuje silne działanie przeciwbólowe, porównywalne do ibuprofenu i ketoprofenu, jednocześnie nie powodując skutków ubocznych obserwowanych przy zastosowaniu farmaceutycznych środków przeciwbólowych.

Krzem

Krzem jest drugim co do ilości pierwiastkiem występującym na ziemi. Najwięcej jest go w piasku, kwarcu i niektórych skałach. W dość dużych ilościach występuje również w ludzkim ciele. Szczególnie w tkankach łącznych, chrząstkach i kościach. Jest niezbędny do prawidłowej syntezy między innymi kolagenu.

Powstaje więc pytanie, czy wystarczy najeść się piasku, by uzupełnić niedobory krzemu w organizmie? Odpowiedź, twierdząca byłaby oczywiście absurdalna i po rostu śmieszna. Zamiast tego warto wiedzieć, że piasek to krzem w postaci mineralnej, który jest dla organizmu obojętny i zupełnie nie przyswajalny.

Krzem

Skuteczny w suplementacji może być tylko krzem w postaci organicznej, czyli jego nieutleniona forma. Krzem organiczny nie jest toksyczny, bardzo szybko się przyswaja i dociera w pierwszej kolejności tam, gdzie jest potrzeby, czyli do zmienionych chorobowo i bolących miejsc.

Krzem nie wchodzi w reakcje z innymi pierwiastkami, więc może być bezpiecznie przyjmowany w dłuższym okresie i razem z innymi preparatami zarówno naturalnymi jaki i farmaceutycznymi. Naszym zdaniem znakomitym wyborem będzie krzem pod nazwą Kisel Holistic, od sprawdzonego szwedzkiego producenta firmy Holistic, który zapewni doskonałą przyswajalność i czystość tego ważnego pierwiastka. Innym polecanym krzemem może być Regenerujący płyn do płukania jamy ustenej SILOR + B o wysokiej zawartości tego cennego pierwiastka w formie monojonowej.

Produkty z krzemem organicznym

Produkty z krzemem organicznym

Jak więc działa krzem na problemy z narządami ruchu? Otóż stymuluje produkcje kolagenu i elastyny, a także wspiera odbudowę chrząstki stawowej. Zmniejsza także stany zapalne. 

Krzem jest również potrzebny do przemiany glikozoaminoglikanów, występujących w chrząstce stawowej. Brak odpowiedniej ilośći krzemu może więć doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów.

Na koniec ciekawostka dotycząc krzemu, który powszechnie występuje w wysokozmineralizowanej wodzie. Jednak jego zawartość jest na tyle niewielka, że do uzupełnienia poważnych niedoborów krzemu należałoby przyjmować około 15 litrów dziennie takiej wody.

Podsumowanie

Powyżej zaprezentowałem kilka, moim zdaniem najciekawszych naturalnych sposobów na regenerację narządów ruchu. Jak zawsze podkreślam, że przy poważnych schorzeniach należ koniecznie skontaktować się z lekarzem i podjąć konwencjonalną terapię. Jednak warto pamiętać o tym, co dała nam natura i co człowiek od wieków wykorzystuje, by na długo zachować zdrowie.