Chroniczny niedobór witaminy D to zagrożenie, na której jesteśmy narażeni właściwie wszyscy. Co więcej, w odróżnieniu od niedoborów innych ważnych substancji odżywczych, akurat w tym wypadku nie możemy szukać przyczyn w nieprawidłowej diecie lub też niezdrowym trybie życia. Po prostu, w naszych warunkach klimatycznych witamina D może być przyswajana przez skórę tylko od mniej więcej połowy kwietnia do drugiej połowy września, i na dodatek jedynie w słoneczne dni oraz tylko w określonych godzinach.
Oczywiście, witaminę D3 znajdziemy również w niektórych pokarmach, jednak przeważnie są to zbyt małe ilości, aby skutecznie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na Cholekalcyferol (naukowa nazwa witaminy D3).
Spis treści
Witamina D: dlaczego jest tak ważna dla naszego organizmu?
Często nie zdajemy sobie sprawy nie tylko z niedoboru witaminy D w naszym ustroju, ale również z tego, jakie konsekwencje może pociągać za sobą ten niedobór. Według niektórych danych na chroniczny niedostatek witaminy D narażonych jest nawet 90% Polaków. Tymczasem możliwe negatywne konsekwencje przedłużającego się niedoboru tej witaminy to pogorszenie czynności układu immunologicznego, większa podatność na depresję oraz stany depresyjne, zwiększone ryzyko dolegliwości ze strony układu kostnego a nawet- wypadanie włosów oraz pogorszenie procesów gojenia się ran. Do tego dochodzi jeszcze przewlekłe zmęczenie oraz ryzyko zaburzenia rytmu dobowego.
Brzmi złowieszczo? Niestety, nie ma w tym ani grama przesady: witamina D jest wręcz niezbędna naszemu organizmowi dla prawidłowego funkcjonowania, zarówno w wymiarze somatycznym, jak też psychicznym. Już dawno pojawiły się np. badanie naukowe wiążące zwiększoną zapadalność na depresję w krajach skandynawskich z chroniczny niedoborem witaminy D.
Często zastanawiamy się, dlaczego jesienią zaleca się witaminę d przyjmować w formie suplementów? Odpowiedź na to pytanie została podana już powyżej (w okresie jesienno-zimowym synteza witaminy D przez skórę nie jest efektywna). To jednak jeszcze zdecydowanie nie wszystko. Wbrew pozorom, naturalne źródła witaminy D niekoniecznie mogą być uznawane za źródła najlepsze i najbardziej bezpieczne dla organizmu.
W okresie letnim możliwe jest uzupełnienie niedoborów witaminy D w sposób naturalny, jednak będzie się to wiązać z koniecznością codziennej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Można spokojnie korzystać tutaj z kremów z filtrem, ponieważ najnowsze doniesienia mówią o tym, że kremy z filrtem UV nie hamują syntezy witaminy D.
Witamina D: gdzie występuje w pożywieniu?
Kolejne ważne pytanie to oczywiście kwestia pod tytułem: witamina D gdzie występuje w pożywieniu? Powszechnie wiadomo, że witaminę D3 znajdziemy przede wszystkim w olejach oraz nasionach niektórych roślin a także w tłustych, morskich rybach. Tutaj jednak znowu pojawiają się pewne trudności związane z naturalnym dostarczaniem witaminy D organizmowi. Podaż tej substancji odżywczej w ziarnach oraz olejach jest mianowicie stosunkowo niewielka. Naprawdę trudno będzie nam więc dostarczyć organizmowi potrzebnej mu ilości witaminy D3 poprzez pestki dyni, słonecznika czy oleje.
Witamina D z ryb
Pozostają tłuste morskie ryby, które co prawda stanowią bogate źródło witaminy, jednak niestety są także źródłem wielu wysoce szkodliwych substancji, w tym zwłaszcza metali ciężkich. Codzienne spożywanie ryb poławianych np. w Morzu Bałtyckim z całą pewnością nie jest czymś, co można zalecać, a wręcz przeciwnie. Dietetycy oraz lekarze czasami zalecają spożywanie ryb morskich dwa razy w tygodniu.
Pamiętajmy jednak, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku promieniowania UV, również ołów, rtęć czy kadm są szkodliwe dla naszego organizmu w każdej dawce. Powszechnie znane zalecenia w zakresie żywienia zawsze stanowią swego rodzaju kompromis pomiędzy stanowiskiem medycznym a gospodarczym. Innymi słowy, nikt nie powie nam wprost, że ryby pochodzące z Bałtyku po prostu nie powinny być spożywane, ponieważ w grę wchodzą tutaj zbyt duże pieniądze związane z szeroko rozumianym przemysłem rybnym. Ta sama prawidłowość dotyczy również wielu innych sfer, np. dopuszczalnych limitów promieniowania elektromagnetycznego w miastach, którego źródłem są przede wszystkim nadajniki GSM.
Dlaczego warto suplementować witaminę D?
Można wskazać dwa najważniejsze argumenty przemawiające za suplementowaniem witaminy D, a mianowicie:
- Suplementacja stanowi najbardziej efektywną metodę uzupełnienia niedoborów witaminy D
- W porównaniu do eskpozycji na słońce lub spożywania morskich ryb, suplementacja może być uznawane za zdecydowanie najbardziej bezpieczne dla zdrowia źródło witaminy D.
Oczywiście, warto pamiętać o doborze odpowiedniej jakości preparatu. Listę ciekawych i sprawdzonych suplementów diety z witaminą D można znaleźć tutaj: https://www.sklepzycia.pl/witamina-d
Witamina K+D
To oczywiście jeszcze nie wszystko. Osoby zainteresowane suplementacją często zadają pytania pt. na przykład witamina d z czym łączyć? Warto więc wspomnieć, że witamina D3 od dawna znana jest z istotnego wpływu regulującego na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Bardzo często można spotkać preparaty łączące w sobie witaminę D z wapniem oraz witaminą K.
Kiedy zażywać witaminę D3
Kolejna istotna kwestia to rzecz jasna pytanie jak zażywać witaminę d? Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie preparatu z witaminą D z samego rana. W ten sposób dodatnio wpływamy na regulację rytmu dobowego. Z tego samego powodu, nie zaleca się przyjmowania witaminy D wieczorem a tym bardziej bezpośrednio przed położeniem się spać.
Norma dzienna witamina D3
Jeżeli chodzi natomiast o normy przyjmowania witaminy D to przyjmuje się, że dorosła osoba potrzebuje około 2000 IU witaminy dziennie. W przypadku uzupełnienia chronicznego niedoboru przez krótki czas można stosować dawkę nieznacznie większą. Na dalszą metę nie zaleca się jednak przekraczać dawki 2000 IU w skali jednego dnia. Jeżeli chodzi o osoby młodsze, zalecana dzienna dawka wynosi 1000 IU witaminy D. Przed rozpoczęciem suplementacji u dziecka warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Jak wybrać preparat z witaminą D?
Klienci często zadają pytania w rodzaju witamina d jaka najlepsza? Za najbardziej efektywne formy suplemenetacji uznaje się kapsułki z olejem oraz syropy zawierające w witaminę D. Ciekawą opcję bez wątpienie stanowią również preparaty w postaci kropli. W przypadku suplementów mających postać typowych tabletek, należy zwracać szczególną uwagę na renomę producenta oraz postać chemiczną witaminy D.