Dla mnóstwa osób prostata, jest wciąż dość tajemniczym pojęciem. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego czym ona jest, uznając ją najczęściej za chorobę. Tymczasem posiada ją absolutnie każdy osobnik płci męskiej. Czym zatem jest prostata?
Prostata, czyli innymi słowy mówiąc gruczoł krokowy, jest jednym z elementów męskiego układu płciowego. Umiejscowiona jest ona w miednicy mniejszej, nieopodal krocza. Znajduje się ona bezpośrednio pod pęcherzem moczowym, natomiast z drugiej strony przylega ona do przedniej ściany odbytu. Przez jej wnętrze przechodzi cewka moczowa. Jej kształt oraz wielkość można przyrównać do kasztana bądź też orzecha włoskiego.
Ze względu na jej umiejscowienie, wszelkie badania wykonuje się per rectum. Co to dokładnie oznacza? Iż badanie wykonuje się przez odbyt. Odpowiadając na pytanie co to jest prostata można uogólniając powiedzieć, iż jest to niezwykle ważna część składowa układu moczowo-płciowego u każdego mężczyzny. Wymaga ona zatem wspomagania i regularnego dbania o jej stan, gdyż jedną z najczęstszych chorób dotykających ten obręb ciała mężczyzny, jest rak prostaty.
Spis treści
Jakie funkcje w organizmie pełni prostata?
Kolejną ważną kwestią jest to, jakie pełni prostata funkcje w organizmie każdego mężczyzny. Pełni ona przede wszystkim istotne funkcje rozrodcze, a zatem bezpośrednio związane z rozmnażaniem się. To właśnie prostata produkuje płyn, w którym zawarte są plemniki. Znajduje się on w spermie i ma dość charakterystyczny, biały odcień. Gdy plemniki są uwalniane i przemierzają drogę do kobiecej komórki jajowej, płyn ten pełni dla nich funkcję odżywczą.
Prostata – jakie mogą pojawiać się w związku z nią dolegliwości?
Częstym problemem związanym z prostatą, jest jej przerost. Problem ten bardzo często występuje u mężczyzn powyżej 50 roku życia. W momencie powiększenia się gruczołu krokowego, w pewnym zakresie blokowany jest przepływ moczu przez cewkę moczową. Pęcherz wówczas silnie napiera na to, aby oddać mocz. Z biegiem czasu mięsień pęcherza staje się nadwrażliwy i reaguje nawet na niewielką ilość moczu się w nim znajdującą. Stąd też częsty problem związany z częstotliwością oddawania moczu, a jednocześnie trudnością podczas jego wydalania.
Objawami przerostu prostaty są przede wszystkim problemy z oddaniem moczu związane z małym strumieniem oraz bardzo wolnym jego wydalaniem. Mężczyznom cierpiącym na tę dolegliwość towarzyszy również stałe poczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza. Trudne staje się również rozpoczęcie oddawania moczu i znacznie częstsze są wizyty w toalecie z tego właśnie powodu.
Prostata objawy ma bardzo różnorodne, w tym również mężczyznę może dotknąć bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego czy też niebakteryjne zapalenie stercza. Najbardziej poważną chorobą jest jednak wyżej wymieniony już rak prostaty, nowotwór stercza. Jak pokazują statystyki, jest to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn.
Jak leczyć choroby prostaty?
W zależności od dolegliwości, u osoby chorej może zostać zastosowany różnorodny schemat leczenia. Powiększona prostata, która jest bardzo powszechnym problemem, nie wymaga natychmiastowej interwencji związanej z przyjmowaniem leków. W takiej sytuacji można stosować zioła na prostatę.
Wśród ziół oddziałujących pozytywnie na prostatę, można wymienić między innymi palmę sabałową. Ma ona wpływ na łagodzenie objawów związanych z układem moczowym oraz rozrodczym. Poza tym podnosi ona również poziom testosteronu. Występuje ona na rynku w postaci tabletek, herbaty oraz płynów.
W łagodzeniu dolegliwości związanych z przerostem prostaty, może pomóc również pokrzywa. Przede wszystkim spowalnia ona rozrost prostaty. W jaki sposób? Wpływ ona na poziom hormonów bądź też wchodzi w interakcję z komórkami gruczołu krokowego. Działa ona także moczopędnie. Pokrzywę można stosować między innymi w formie naparu.
Również wierzbownica drobnokwiatowa jest polecana w przypadku rozrostu prostaty. Stosuje się ją w przypadku leczenia bólu oraz obrzęków. Łagodzi ona stany gorączkowe, przyspiesza gojeni się ran. Wierzbownica jest popularnie stosowana w przypadku zapalenia pęcherza oraz cewki moczowej. Zioło to także można stosować w postaci naparu.
Nawłoć także stosuje się w leczeniu przerostu prostaty. Przede wszystkim łagodzi ona ból występujący podczas oddawania moczu. Zmniejsza krwiaki oraz przyspiesza gojenie się ran. Ma ona także wpływ na oczyszczenie układu moczowego. Ziele to również stosuje się w formie naparu.
Kora afrykańskiej śliwy jest szczególnie polecana mężczyznom ze względu na jej dobroczynny wpływ na prostatę. Jej regularne spożywanie, może zapobiec jej przerostom.
Prostat zioła toleruje bardzo dobrze. Wielu mężczyzn zastanawia się co na prostatę bez recepty można zakupić, aby złagodzić uciążliwe objawy. Popularne zioła sprawdzają się w tym zakresie. Najlepiej jest jednak stosować je nie tylko w przypadku wystąpienia dolegliwości, ale również i profilaktycznie. Po 50 roku życia problemy z prostatą są dość powszechne, dlatego przede wszystkim istotne jest zapobieganie im. W tym wypadku ważne jest także stosowanie odpowiedniej diety bogatej w witaminę C oraz E, które znacznie przyspieszają zwalczanie infekcji. Na rynku występują również suplementy diety wspomagające problemy z prostatą oraz tabletki bez recepty, w które zaopatrzyć można się odwiedzając np. Sklep Życia – https://www.sklepzycia.pl/prostata-preparaty.
Suplementy, tabletki oraz różnego rodzaju preparaty bez recepty, zazwyczaj opierają się na składnikach takich jak:
- wyciąg z palmy sabałowej,
- wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej,
- wyciąg z pestek dyni,
- ekstrakt z korzenia pokrzywy,
- cynk,
- selen,
- miedź.
Przeprost prostaty bądź też zapalenie gruczołu krokowego, w odróżnieniu od poważnych dolegliwości takich jak rak stercza, może być leczony przy pomocy ziół. Z punktu widzenia mężczyzny jest to korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ zioła nie hamują popędu płciowego. Natomiast leki stosowane w przypadku dolegliwości związanych z prostatą, bardzo często mają taki skutek uboczny. Obecnie medycyna naturalna wskazuje na dobrodziejstwa płynące ze stosowania ziołolecznictwa w leczeniu prostaty.