Witamina B3 zwana także niacyną lub witaminą PP przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Niezbędna dla wielu procesów życiowych, w tym produkcji energii, syntezy niektórych hormonów i DNA, metabolizmu węglowodanów, tłuszczów, cholesterolu i białek, a także wzrostu tkanek organizmu.
W suplementacji niacyna występuję w trzech formach, tj. jako: kwas nikotynowy, amid kwasu nikotynowego oraz heksanikotynian inozytolu, z czego to ten pierwszy cechuje się najlepszą biodostępnością. Kwas nikotynowy chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Kwas nikotynowy i jego amid, chociaż mają takie same właściwości witaminowe, różnią się zasadniczo działaniem na naczynia krwionośne i gospodarkę lipidową: kwas nikotynowy rozszerza naczynia krwionośne, w tym również wieńcowe serca oraz obniża poziom cholesterolu i lipidów w osoczu, a efektu tego nie wykazuje amid kwasu nikotynowego.
Witamina B3 w tej postaci ma jedno działanie niepożądane, które może wprawiać w zakłopotanie w towarzystwie – może powodować na twarzy rumieniec lub zaczerwienienie, w rzadszych wypadkach świąd. Objaw znany jako „niacynowy rumieniec” lub „flushing”, występuje jednak u osób, które przyjmują bardzo wysokie dawki kwasu nikotynowego i może utrzymywać się maksymalnie do godziny. Nie jest to niebezpieczne, jedynie nieestetyczne i zazwyczaj efekt ten nie występuje przy stopniowym wdrożeniu niacyny do diety przez okres kilku tygodni.
Jak działa Witamina B3
- przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
- pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych,
- pomaga zachować zdrową skórę,
- przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
Wskazania do suplementacji witaminy B3:
- wysoki poziom LDL, niski poziom HDL,
- przy leczeniu pelagry,
- przy zaburzeniach układu krążenia czy układu nerwowego,
- bóle menstruacyjne, nieregularne menstruacje,
- problemy skórne,
- bóle migrenowe, zawroty głowy w syndromie Meniera,
- niektóre rodzaje cukrzycy.