Nazwa berberyny pochodzi od rośliny z której jest pozyskiwana. Mowa o dość powszechnym w naszym kraju Berberysie Zwyczajnym (Berberis vulgaris). Ten niewysoki krzew o charakterystycznych małych, podłużnych owocach można spotkać praktycznie w całej Polsce. Berberys kwitnie wiosną, za to jesienią oferuje piękne czerwone jagody, obfitujące w wiele składników zdrowotnych.
Właściwości tej rośliny były znane i cenione już w średniowiecznej Europie, równie chętnie z jej dobrodziejstw korzystali chińscy medycy. Najczęściej z suszonych owoców i liści sporządzano herbatki i nalewki. Używanie preparatów z berberyną było polecane między innymi przez świętą Hildegardę. Ta mniszka z zakonu benedyktynów była mistyczką, wizjonerką, ale również znaną uzdrowicielką.
W celach leczniczych wykorzystuje się praktycznie całą roślinę. Związki zawarte w korzeniach, liściach, korze i owocach mają korzystne działanie na nasz organizm. Berberyna jest substancją bioaktywną z grupy alkaloidów, czyli związków zasadowych zawierających azot. Posiada także bogactwo innych składników prozdrowotnych – witaminy C i E, rutynę oraz eskulinę.
Berberys Zwyczajny
Berberyna jest jedną z najlepiej przebadanych substancji roślinnych wykorzystywanych w leczeniu licznych dolegliwości. Wyciągi z berberysu zwyczajnego stosuje się w:
- cukrzycy i insulinooporności,
- odchudzaniu
- zaburzeniach pamięci i koncentracji
- problemach z pracą jelit
- stanach zapalnych
- wsparciu walki z depresją
- walce z podwyższonym poziomem cholesterolu
- jako wsparcie terapii onkologicznej
Spis treści
Berberyna a cukrzyca
Badania wykazują, że berberyna może znacząco pomóc w walce z cukrzycą typu II poprzez znaczące obniżenie poziomu cukru we krwi i innych wyników wskazujących na cukrzycę. Dzieje się tak, ponieważ berberyna podobnie jak resweratrol, aktywuje działanie enzymu AMPK odpowiedzialnego za utrzymanie homeostazy, czyli równowagi organizmu.
Berberyna opóźnia także rozkład cukrów co wpływa znacząco na wahania poziomu cukru. O skuteczności berberyny przekonuje wiele badań klinicznych. Dla przykładu w trzymiesięcznym badaniu przeprowadzonym przez chińskich naukowców wykazano, że berberyna może mieć działanie porównywalne z metforminą – powszechnie stosowanym lekiem przeciw cukrzycy. Ponadto, berberyna pozytywnie wpływa na poziom lipidów we krwi.
Berberyna a utrata zbędnych kilogramów
Berberyna wpływa na hormony wydzielane przez tkankę tłuszczową – zwiększa na przykład aktywność adiponektyny, co przekłada się na poprawę procesów metabolicznych w wątrobie i mięśniach. Pośrednio wpływa również na wrażliwość na insulinę. Ponadto berberyna pozytywnie wpływa na regulowanie apetytu. Można też znaleźć informacje, że berberyna jest „zjadaczem tłuszczu”. Berberyna zwiększa zużycie energii w mitochondriach, co bezpośrednio wpływa na spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej w celu dostarczenia większego strumienia energii.
Berberyna a praca mózgu
Berberyna może pozytywnie wpływać na pracę układu nerwowego i mózgu poprzez poprawę funkcjonowania cholinergicznych szlaków nerwowych. Dzięki temu może zapobiegać np. schizofrenii. Co ciekawe berberyna może zapobiegać niedotlenieniu komórek nerwowych spowodowanego np. zakrzepami.
Berberyna w hiperglikemii i nadciśnieniu
Dzięki berberynie można wyregulować poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Badania wykazały, że nadaje się ona doskonale jako wsparcie terapii nadciśnienia.
Dawkowanie berberyny
Można przyjąć, że dzienna dawka 300-400 mg berberyny wystarcza jako środek prewencyjny. Jeśli chcemy obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów to dawka powinna oscylować ok 1000mg. Natomiast przy problmach cukrzycowych nawet 1500mg.
Przeciwwskazania
Berberyna nie wykazuje działania toksycznego nawet w sporych dawkach, a działania niepożądane są bardzo rzadko spotykane. Oczywiście, jak ze wszystkim, również podczas przyjmowania berberyny należ zachować zdrowy rozsądek. Nie powinny jej przyjmować kobiety w ciąży i w trakcie karmienia. U małych dzieci może powodować wymioty i biegunkę.
Warto również zapytać lekarza, czy podczas przyjmowania leków można również suplementować berberynę. Niestety może ona wchodzić w niepożądane reakcje z niektórymi składnikami leków.