Witamina K jest niezbędna do funkcjonowania każdego ludzkiego organizmu. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowej krzepliwości krwi. Ponadto, odpowiada ona również za szereg reakcji, zachodzących w ciele człowieka.
Spis treści
Rola witaminy K w organizmie
Najważniejszą rolą witaminy K jest wpływ na wytwarzanie w wątrobie protrombiny, niezbędnej w procesie właściwego krzepnięcia krwi. Oddziałuje ona także na inne czynniki krzepliwości, wytwarzane w tym narządzie. Dzięki jej obecności w organizmie, wapń zostaje łatwiej przyswajany przez nasze kości. Witamina K wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a także może ograniczać rozwój niektórych nowotworów.
Witamina K dla noworodków i niemowląt
Niezbędne jest systematyczne podawanie witaminy K szczególnie wśród noworodków, drogą domięśniową lub w formie kropli doustnych. Standardowo w każdym szpitalu nowo narodzone dziecko otrzymuje odpowiednią dawkę witaminy K – jej niski poziom w organizmie może przyczynić się do rozwoju choroby krwotocznej.
Wedle wytycznych Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, witamina ta powinna być podawana do 3 miesiąca życia niemowlęcia. Taka profilaktyka wzmacniają naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie się ran oraz pozytywnie wpływa na mineralizację kości.
Witamina K dla seniorów
Również dla osób starszych wskazana jest regularna suplementacja witaminą K. W tym przypadku, zmniejsza ona ryzyko osteoporozy, istotnie wzmacniając kości, które stają się coraz bardziej kruche wraz z upływem lat. Witamina K wykazuje także ochronny wpływ na układ krążenia, o połowę zmniejszając ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz miażdżycy.
Gdzie występuje witamina K?
Witamina K występuje głównie w zielonych warzywach, takich jak brokuł, szpinak, sałata czy brukselka. W niewielkich ilościach możemy ją znaleźć w botwince, natce pietruszki, kapuście, truskawkach, oleju sojowym oraz jajkach i wątrobie wołowej. Jeśli nie lubimy powyższych produktów, witamina K może być spożywana także w formie kapsułek lub tabletek.
Konsekwencje niedoboru witaminy K
Brak wystarczającej ilości witaminy K w organizmie może prowadzić do łatwego powstawania siniaków oraz częsty krwawień z nosa i dziąseł. Niesie ze sobą ryzyko osłabienia zębów i kości, gorszej pracy układu krwionośnego oraz dłuższego gojenia się ran. U kobiet, niedobór witaminy K może przyczyniać się do długotrwałych, obfitych miesiączek.
Nadmiar witaminy K – czy jest groźny?
Zbyt wysoki poziom witaminy K w organizmie zdarza się niezwykle rzadko, jednak jest niebezpieczny dla zdrowia. Może skutkować rozpadem czerwonych krwinek, prowadząc do niedokrwistości i anemii, oraz zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych. U niemowląt, zbyt duża dawka czasami prowadzi do żółtaczki lub uszkodzenia tkanki mózgowej.
Formy witaminy K
Witamina K występuje w kilku formach: k1, k2 – mk4 i mk7. Witamina K1 jest wytwarzana przez florę bakteryjną w jelitach, oraz występuje w zielonych warzywach. Pobierana z jelit, jest transportowana do układu krwionośnego. Wykazuje jedynie półtoragodzinny czas półtrwania, po czym jest metabolizowana przez wątrobę.
Witamina K2 dzieli się na formy krótkołańcuchowe – czyli MK4, oraz długołańcuchowe, inaczej MK7. Znajdziemy je w produktach pochodzenia zwierzęcego – jogurty, sery, mięso – oraz kiszonej kapuście. Witamina MK4 jest stosunkowo szybko usuwana z organizmu; dłuższy okres półtrwania – do 72h – uzyskamy przyjmując witaminę MK7. Witaminy z grupy K2 poprawiają proces mineralizacji kości, zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego oraz nadciśnienia.
Według badań, nawet zbilansowana dieta, bogata w produkty zawierające witaminę K, nie jest wystarczająca dla utrzymania jej prawidłowego poziomu w organizmie. Z tego powodu konieczne jest dostarczanie naturalnej witaminy K w formie wysokiej jakości suplementów diety. Wystarczy jedna kapsułka dziennie, aby móc utrzymać zdrowe kości i prawidłową krzepliwość krwi.
Witamina K jest konieczna dla utrzymania zdrowia, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jej regularna suplementacja pomoże utrzymać prawidłowy poziom we krwi, przynosząc liczne korzyści zdrowotne i długofalowe, pozytywne efekty.
Duży wybór suplementów z witaminą K możesz znaleźć w Sklepie Życia pod adresem: https://www.sklepzycia.pl/witamina-k