Bacopa Monnieri – na pamięć i nie tylko…

Nazwana na cześć wyższego stanu świadomości „Brahman” lub świadomość Boga. Jest jednym z najpotężniejszych „toników mózgu” w ajurwedzie. Co ciekawe liść rośliny przypomina móżdżek i faktycznie stosowany jest jako podpora pamięci i rozwoju inteligencji, a także w celu rozluźnienia centralnego układu nerwowego.

Brahmi to zioło stosowane od wieków i uznane jako jedno z najbardziej duchowych ziół w medycynie Ajurwedyjskiej. Ta pochodząca z Indii filozofia, od wieków bardzo chętnie sięga po tę tajemniczą roślinę, zwaną także Bacopa Monnieri. Dlaczego? Chociażby z powodu niezwykłych właściwości w leczeniu padaczki i bezsenności, ale przede wszystkim ze względu na funkcję tonizującą komórki mózgowe. 

Występowanie i charakterystyka Bacopa Monnieri

Bacopa Monnieri, czyli Bacopa drobnolistna, zwana również Brahmi, to ziele z rodziny babkowatych. Można je spotkać praktycznie w całej strefie klimatu umiarkowanego, aż po tropikalny. Rośnie prawie na wszystkich kontynentach od Australii po Amerykę Południową. Ma tzw. pełzające pędy, małe liście o szerokości około pół i długości do dwóch centymetrów.

Bacopa Monieri - Brahni

Bacopa Monieri – Brahmi

Posiada białe, niebieskie lub purpurowe kwiaty, które pojawiają się od kwietnia do października. Bacopę drobnolistną można najczęściej spotkać w miejscach wilgotnych, w okolicach plaż i zbiorników wodnych.

Brahmi w Ajurwedzie

Brahmi to zioło stosowane od wieków w medycynie Ajurwedyjskiej, w której roślina ta jest chętnie używana między innymi do leczenia padaczki i bezsenności, a także ceniona jako preparat uspokajający oraz pozbawiający stanów lękowych. 

Brahmi w Ajurwedzie od wieków wykorzystywana była jako tzw. „tonik mózgowy”, zresztą obecnie osoby regularnie sięgające po Brahmi faktycznie wskazują na jej cenne działanie, kojąco wpływające na mózg, lepszą koncentrację i chociażby spokojniejszy sen. Najnowsze badania wskazują, że Brahmi odpowiada także za zdrowie skóry, limfę i układ krążenia.

Składniki aktywne i działanie Brahmi

Brahmi zawiera saponiny, które mają liczne właściwości prozdrowotne – działają wykrztuśnie, moczopędnie, przeciwzapalnie, wiruso, bakterio i grzybobójczo. Pomagają w trawieniu i wchłanianiu składników pokarmowych do krwi, a także mogą wpływać na obniżenie poziomo cholesterolu. Saponiny działają również pozytywnie na błony komórkowe a także wspierają proces odnowy i regeneracji komórek.

Bacopa Monnieri ma silne działanie przeciwutleniające. Podczas badań na zwierzętach wykazano także związek pomiędzy przyjmowaniem ekstraktu z tej rośliny, a wzrostem ilości komórek i połączeń neuronowych. Co ciekawe dzięki uruchomieniu przekaźników cholinowych poprawia się również przepływ krwi w mózgu.

Napar z Bacopa Monnieri

Napar z Bacopa Monnieri

Bacopa Monnieri a funkcjonowanie mózgu

Dzięki nakreślonym wyżej właściwościom Brahmi ma bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jest szczególnie polecane przy intensywnym wysiłku umysłowym, na przykład przy nauce lub wykonywaniu pracy wymagającej zachowania stałej, wysokiej koncentracji. Bacopa doskonale wpływa również na zdolność zapamiętywania. Jak wykazują badania, efekty poprawiające prace mózgu pojawiają się dopiero po około 12 tygodniach przyjmowania, więc wskazana jest długotrwała suplementacja.

Bacopa Monnieri równie dobrze sprawdzi się u osób starszych, pomagając utrzymać świeży i sprawny umysł. Polecane jest również przy chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Można również stosować to ziele jako wsparcie terapii przy urazach mózgu lub np. udarach.

W badaniach wykazano również, że wyciąg z Brahmi pomaga w leczeniu padaczki. Jest co prawda mniej skuteczny niż fenytoina, jednak nie wykazuje efektów niepożądanych, które często są obserwowane przy przyjmowaniu tego leku.

Brahmi a stres

Dzięki swoim właściwościom Brahmi można również z powodzeniem stosować w czasie zwiększonego stresu lub nerwicy. Napar lub ekstrakt z tego ziela działa wyciszająco i uspokajająco.

Produkty z Brahmi

Produkty z Brahmi

Przeciwwskazania

Wyciągów z Brahmi nie powinni przyjmować mężczyźni, którzy starają się o potomstwo. Badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że przyjmowanie preparatów zawierających to ziele może wpłynąć na obniżenie ilości plemników, a co za tym idzie zmniejszyć szansę na potomstwo. Zahamowanie wytwarzania plemników jest jednak odwracalne. Stwierdzono, że już po dwóch miesiącach od przerwania stosowania Bacopy ilość plemników wraca do normy.

Nie zaleca się stosowania preparatów z Brahmi również podczas ciąży i karmienia piersią.