Berberyna - siła natury

Berberyna – siła natury

Sceptycznie spojrzenie na medycynę chińską, to sceptycznie podejście do sił natury. Tymczasem istnieją naturalne substancje, których działanie jest szeroko potwierdzone, a efekty są porównywalne do działania leków. Takim naturalnych i wielowymiarowym związkiem obecnym w kilku roślinach jest Berberyna. Od wieków stosowana w medycynie opartej na naturze, jako bardzo bezpieczna, nadająca się do leczenia dolegliwości jak i profilaktyki.

Czym jest berberyna?

Berberyna, pod tą nazwą kryje się alkaloid, bioaktywna substancja, która w medycynie chińskiej była traktowana jako złoty środek na poprawę zdrowia. Idealny sposób na dolegliwości każdego rodzaju, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Od wieków jest jednym z najsilniejszych suplementów pochodzenia naturalnego, chociaż szczegółowe badania nad jej właściwościami prowadzone są od niedawna. W chwili, kiedy rozpowszechniła się poza Azją, znalazła się pod lupą naukowców, którzy chcieli ocenić jej faktyczne zalety. Medycyna naturalna nie budzi bowiem takiego zaufania w medycynie zachodniej. Z uwagi na dobre działanie na metabolizm jest nie tylko suplementem do codziennego stosowania, lecz stała się elementem różnorodnych diet: odchudzających, stabilizujących wagę, oczyszczających. Może być spożywana na różne sposoby, gdyż z zawierających ją roślin powstają z niej napary do herbaty, odwary oraz suszone owoce.

Pochodzenie berberyny

Naturalne pochodzenie berberyny stoi za jej doskonałymi właściwościami. Berberyna znajduje się w korzeniu, liściach, korze, owocach roślin z rodziny Berberis. Choć kojarzona jest głównie z medycyną chińską, kiedyś roślin tego rodzaju było mnóstwo w Europie. Jednak europejscy rolnicy nie potraktowali jej łaskawie i uważali raczej za równorzędną z chwastem. Dodatkowo żywiła szkodniki, które niszczyły plony, co przesądziło o jej losie: została wytępiona z szerokiej uprawy. Obecnie rodzina Berberis bywa uprawiana jako rośliny ozdobne w ogrodach.

W Chinach i Azji sytuacja była odmienna, a rośliny z rodziny Berberis nigdy nie były uważane za szkodliwe. Wręcz przeciwnie. Od zawsze przypisywano im lecznicze właściwości, uznając wyciągi i napary za źródło zdrowia. Obecnie wiedza o tym rozszerza się, stawiając rośliny dające berberynę w centrum zainteresowania. Coraz więcej osób chce je wykorzystywać, samodzielnie lub pod kuratelą lekarską.

Zasady stosowania berberyny

Sklepy z produktami naturalnym, apteki ułatwiają dostęp do różnych rodzajów berberyny. Może ona być dostarczana w formie suszonych owoców, mieszanek do parzenia lub w formie kapsułek do codziennego stosowania. Idealną porcją, która pozwoli poczuć jej działanie, to około 500 mg dziennie. Kapsułki lub tabletki najlepiej przyjmować w trakcie posiłków albo po posiłkach, co ułatwia jej wchłanianie. Zalecane dawki zawsze są zawarte w instrukcji dołączonej do opakowania. Berberyna jest substancją naturalną, lecz nie jest wskazane stosowanie jej w nadmiarze, zwłaszcza powyżej 1500 mg dziennie.

Właściwości odżywcze berberyny

Mówiąc o właściwościach berberyny należy podkreślić jej wysokie wartości odżywcze. Z owoców można z powodzeniem wykonywać domowe dżemy czy soki. Szklanka soku dziennie dostarcza całego kompletu witamin, w tym witaminy C i E. Są one doskonałymi przeciwutleniaczami, które zabijają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia oraz wspierają produkcję kolagenu. Im go więcej, tym dłużej skóra jest elastyczna, a stawy sprawne. Wraz z tabletkami lub wraz z kanapką z dżemem z owoców rośliny Berberis do organizmu dostaje się nie tylko sama berberyna, ale to, co ją tworzy, czyli: błonnik, rutyna, eskulina, składniki mineralne, karotenoidy i pektyny. Odżywiają one organizm od środka i sprzyjają jego oczyszczeniu, które jest bardzo istotne w medycynie chińskiej.

Berberyna jako sposób na odchudzanie

Naturalna berberyna to sposób zarówno na zrzucenie zbędnych kilogramów, jak i ustabilizowanie wagi. Włączenie jej do diety zmniejsza możliwość wystąpienia efektu jojo. Znajdujący się w berberysie błonnik to jeden z podstawowych elementów ułatwiających odchudzanie. Usuwa on toksyny i nadmiar wody, działając jak wewnętrzny czyścik krążący po organizmie. Jednak najcenniejszą właściwością berberyny związaną z odchudzaniem jest aktywacja enzymu zwanego AMPK. Przyśpiesza on metabolizm, co ma istotne znaczenie dla utraty wagi. Im szybciej działa przemiana materii, tym szybciej traci się nadmiar tkanki tłuszczowej. Berberyna rozwiązuje problem słabej przemiany materii, a nawet jest zalecana przy występowaniu zespołu metabolicznego.

Wsparcie układu nerwowego

W zestresowanym, nowoczesnym świecie przyjmowanie tabletek z berberyną może stanowić wsparcie dla układu nerwowego. Jest on nadmiernie obciążony przez stres, pracę, kłopoty w rodzinie, początki depresji. Przyjmowanie berberyny łagodzi napięcie, wspomaga niwelowanie stresu oraz może łagodzić pierwsze objawy depresji. Nie wyleczy jej całkowicie, lecz wspiera psychikę, nie pozwalając na pogłębianie się choroby z dnia na dzień. Współdziała jako środek dodatkowy z lekami antydepresyjnymi oraz terapią psychologiczną. Z uwagi na to, że depresja staje się powoli chorobą cywilizacyjną, dobrze jest stosować berberynę nawet profilaktycznie, by zachować prawidłowy poziom serotoniny.

Wpływ berberyny na cukrzycę

Szczególne właściwości berberyna wykazuje w połączeniu z cukrzycą typu B. Osoby cierpiące z powodu tej choroby powinny się nią mocno zainteresować. Zasadą jest, że diabetycy wyjątkowo dbają o jakość i skład swoich posiłków, aby konstruować je zgodnie z indeksem glikemicznym (IG). Suplementacja berberyny i spożywanie jej podczas posiłków pomaga zmniejszyć odporność na insulinę oraz zmniejszyć produkcję cukru w wątrobie, jak również wchłanianie cukru w jelitach. Jest dla cukrzyków korzystna, także jako sposób na spadek masy ciała, gdyż cukrzyca połączona z otyłością oznacza pogłębienie choroby. Aby nie dać jej wygrać i nie dopuścić do nasilenia objawów trzeba kontrolować wagę.

Komu nie zaleca się berberyny?

Pomimo wielokrotnego powtarzania, że berberyna jest składnikiem naturalnym i zdrowym, są także grupy osób, którym nie jest polecana. Zazwyczaj są to szczególne przypadki. Nie powinny jej przyjmować, w żadnej formie, kobiety ciężarne oraz karmiące, jak i niemowlęta oraz bardzo małe dzieci. Osoby przyjmujące stałe leki powinny przed stosowaniem berberyny skonsultować się z lekarzem.