Praca, stres i Intensywny tryb życia coraz częściej skłania wiele osób do zwracania większej uwagi na swoje zdrowie. Poświęcamy więc uwagę temu co jemy, pilnujemy diety, wdrażamy zdrowy sposób życia, ale często to nie wystarcza. Zachowanie równowagi w organizmie może być wymagającym zajęciem i często okazuje się, że potrzebujemy dodatkowej suplementacji, na przykład pod postacią tabletek i witamin. Beta glukan jest jednym z naturalnych polisacharydów, któremu udowodniono dobroczynny wpływ na działanie ludzkiego organizmu i, od pewnego czasu, można suplementować go w formie kapsułek. Dzięki niemu możemy liczyć na znaczną poprawę jakości naszego zdrowia i życia.
Spis treści
Beta glukan – właściwości
Beta glukan (β-glukan) to organiczny związek chemiczny, zaliczany do jednego z polisacharydów, należącego do rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Występuje naturalnie w przyrodzie i jest częścią budulca ścian komórkowych takich produktów jak drożdże, zboża bądź grzyby – szczególnie dużą zawartość beta glukanu w 100 g masy posiadają grzyby Shiitake, bardzo popularne i często wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i lecznictwie azjatyckim.
Dobroczynne działanie beta glukanu zostało udowodnione naukowo i dlatego został on zaklasyfikowany jako żywność funkcjonalna. Bardzo często wykorzystuje się go w preparatach leczniczych oraz w przemyśle kosmetycznym. Jaki ma wobec tego wpływ na nasz organizm?
Beta glukan – działanie
Jak się okazuje, beta glukan ma udowodnione działanie wspomagające pracę wielu narządów ludzkich. W 2006 roku naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie przeprowadzili badania, które wykazały, że beta glukan znacznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Oprócz wypłukiwania „złego” cholersterolu LDL beta glukan przyczynia się również do ograniczenia wchłaniania go z powrotem przez organizm. Osoby z wysoką zawartością cholesterolu we krwi z pewnością powinny rozważyć suplementację beta glukanu, w celu poprawy swojego stanu zdrowia.
Przyjmowanie beta glukanu powinny przemyśleć zarówno osoby, które mają problemy z podwyższonym cukrem we krwi, jak i te, które toczą walkę z otyłością. Udowodniono bowiem, że β-glukan przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Wpływa on również na wydłużenie działania hormonu zwanego cholecystokininą, który odpowiada za uczucie sytości. Dzięki temu mamy zmniejszony apetyt, spożywamy mniej posiłków, a to w rezultacie prowadzi do zmniejszenia wagi.
Kolejną dobroczynną cechą działania beta glutenu jest jego udział w regulacji pracy jelit. Wpływa on na ruchliwość przewodu pokarmowego i częstotliwość wypróżnień, czym przyczynia się do redukcji zaparć oraz zmniejszenia ilości zalegających niestrawionych resztek w organizmie. To z kolei może zapobiegać rozwojowi nowotworu jelita grubego, który zajmuje drugie miejsce wśród najczęściej występujących nowotworów wśród osób dorosłych.
Osoby z osłabionych układem immunologicznym, narażone na wszelkiego rodzaju choroby i po przebytych ciężkich schorzeniach, bez wątpienia powinny sięgnąć po produkty lub suplementy diety zawierające beta glukan. Udowodniono bowiem, że wzmacnia on naszą odporność, poprzez stymulację komórek układu limfatycznego. Coraz częściej mówi się o możliwości wykorzystywania beta glukanów w leczeniu nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych.
Na koniec dodajmy, że beta glukan ma swoje zasługi również w branży kosmetycznej. Produkty z β-glukanem polecane są osobom o suchej, uszkodzonej skórze, która wymaga dodatkowej pielęgnacji. Beta glukan zwiększa bowiem nawilżenie cery, dzięki czemu poprawia jej elastyczność i redukuje zmarszczki.
Beta glukan – przeciwskazania i skutki uboczne
Niemal wszystkich suplementów dotyczy ten problem – czy wobec tego przyjmowanie beta glukanu również wiąże się z jakimiś przeciwskazaniami? Spieszymy z informacją, że w tym przypadku jest ich w gruncie rzeczy niewiele. Nie poleca się go osobom po przeszczepach, zważywszy na działanie immunomodulujące produktów, które zawierają beta glukan. Skutki uboczne stosowania zbyt dużej ilości glukanu, czy to w formie suplementów, czy produktów go zawierających, to możliwe działanie przeczyszczające. Większość z nas wie, że zbyt duża ilość spożywanych produktów z błonnikiem może skutkować rozwolnieniem, a to z kolei może prowadzić do zaburzenia prawidłowego trawienia i wchłaniania ważnych składników pokarmowych. Powinny na to zwracać szczególną uwagę osoby, które przyjmują leki, bowiem zbyt duża zawartość błonnika może prowadzić do ich niepełnego wchłaniania i, w konsekwencji, nieprawidłowego działania na nasz organizm. Wystarczy jednak rozsądek i uwaga, aby przyjmowanie beta glukanu nie wiązało się z żadnymi przykrościami.
Ile kosztuje beta glukan?
Beta glukan można przyjmować w wygodnej formie tabletek i, tym samym, znacznie wzmocnić układ immunologiczny. Większość osób jednak zapewne zastanawia się, ile właściwie kosztuje beta glukan. Cena, na szczęście, nie jest wygórowana, chociaż może się znacznie różnić, w zależności od sklepu, który dystrybuuje suplementy oraz tego, jaka ilości beta glutenu znajduje się w kapsułce. W ofercie sprzedawcy Sklep życia znajdziemy kilka propozycji dostosowanych do indywidualnych potrzeb, zarówno ilościowych, jak i cenowych beta glukanu.
Jak już wspominaliśmy, naukowcy wielokrotnie udowodniali jak dobroczynny wpływ na nasz organizm może mieć beta glukan. Opinie o produktach, które zawierają w sobie beta glukan były jednak pozytywne jeszcze na długo przed wzięciem go pod lupę. Owies stanowił jedno ze zdrowszych zbóż i, jak udowodniono stosunkowo niedawno, ma on dużo większą zawartość beta glukanu, niż inne rośliny z rodziny wiechlinowatych. Wspominane wcześniej Twardniki japońskie, bądź Shiitake, które również bogate są w beta glukan, od wieków znane były ze swoich dobroczynnych właściwości; stosowano je w leczeniu chorób serca, otyłości czy problemów natury seksualnej.
Dzięki coraz bardziej wnikliwym badaniom nad właściwościami i działaniem beta glukanu wiemy dokładnie, w których produktach możemy go znaleźć, co stanowi niemałe ułatwienie. Jeśli zaś potrzebujemy dodatkowej suplementacji, nic nie stoi na przeszkodzie – możemy go obecnie zakupić w formie kapsułek.