Boswellia, czyli sprawne stawy i nie tylko

Coraz częściej na rynkach zachodnich doceniane są tradycyjne, znane od wieków na Wschodzie naturalne składniki mające dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jednym z nich jest boswellia – gatunek kadzidłowca, drzewa rosnącego w Afryce, Indiach oraz Arabii, gdzie od wieków było stosowane w medycynie naturalnej i medycynie ajurwedyjskiej. Preparaty z boswellią są dostępne na rynku jako suplementy, pomagając przede wszystkim przy zapaleniach kości i stawów.

Drzewo Boswellia

Drzewo Boslwellia

Właściwości boswellii

Drzewo boswellii, zwane często Kadzidłowcem, wytwarza żywicę używaną jako pachnidło o właściwościach wykrztuśnych, aseptycznych, przeciwlękowych i przeciwnerwicowych, a wytwarzane przez nią kwasy boswelliowe mają działanie lecznicze na stany zapalne stawów i kości, a także różnego rodzaju dolegliwości bólowe kręgosłupa. Część niepotwierdzonych do końca badań wskazuje także na prawdopodobne działania antyrakowe kadzidłowca możliwe do zastosowania m.in. w terapii alternatywnej nowotworów trzustki, oczywiście w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Krem z dodatkiem kwasów boswelliowych może mieć wpływ na lepszą kondycję skóry, zwiększenie jej elastyczności oraz zmniejszenie przetłuszczania, a część preparatów dostępnych na rynku wspomaga leczenie grzybic skóry, paznokci i głowy.

Żywica z Boswellii

Żywica z drzewa Boswelli

Kiedy suplementować boswellię?

Preparaty suplementacyjne z boswellią można stosować w przypadku wyżej wymienionych schorzeń, zwłaszcza jako wspomagające przy leczeniu stanów zapalnych kości, stawów i kręgosłupa lub wszelkich urazów tych części ciała szczególnie u osób intensywnie uprawiających sport. Kwasy boswelliowe mogą zadziałać naturalnie zastępując tabletki przeciwbólowe, pomagają bowiem w zmniejszeniu obrzęków i porannej sztywności ciała, przyczyniają się do złagodzenia bólu, poprawy ruchliwości stawów, a więc ogólnej poprawy komfortu życia na co dzień. Boswellia może być też przyjmowana jako suplement wzmacniający ogólnie organizm oraz wspomagający przy przewlekłym zapaleniu jelita grubego lub wrzodach tej części układu pokarmowego.

Boswellia - produkty

Środki ostrożności przy przyjmowaniu boswellii

Środki zawierające boswellię powinny być przyjmowane w porozumieniu z lekarzem prowadzącym terapię lekową, bowiem mogą wchodzić w niepożądane interakcje z lekami na receptę. Nie są one też polecane kobietom w ciąży czy też karmiącym, pobudzają bowiem przepływ krwi w macicy i mogą być powodem poronień w skrajnych przypadkach. Ze względu na pobudzanie miesiączkowania, nie są także wskazane dla kobiet mających problemy z nieregularnością cyklu czy zbyt obfitych krwawień.