Kwas Alfa Liponowy

Kwas Alfa Liponowy zalicza się do nasyconych kwasów tłuszczowych. Występuje również pod nazwą: kwas tioktanowy. Kwas alfa liponowy swoją budową i działaniem przypomina witaminy, jednak w odróżnieniu od nich może być z powodzeniem produkowany przez nasz organizm, a także dostarczany z pożywieniem. Jego najbogatszym źródłem są szpinak, nerki i serce wołowe, a również brokuły. Po co więc go suplementować? Okazuje się, że jednak w kilku przypadkach warto.

Najważniejszą cechą kwasu alfa liponowego są jego antyutleniające właściwości, przez co doskonale radzi sobie z wolnymi rodnikami. Co ciekawe działa na poziomie mitochondriów, określanych obrazowo jako „baterie” komórek naszego ciała.

Kwas alfa liponowy

Drugą, bardzo ważną funkcją kwasu alfa liponowego jest jego udział w przemianie materii – ALA przyspiesza spalanie energii przyswajalnej w pokarmach, więc doskonale sprawdzi się również u osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Co ciekawe, ilość kwasu alfa liponowego przyjmowanego w pokarmach i wytwarzanego przez organizm jest wystarczająca do prawidłowej przemiany materii. Jednak jeśli chcemy uzyskać działanie antyoksydacyjne lub odchudzające suplementacja jest już konieczna.

Kwas alfa liponowy przy odchudzaniu

ALA doskonale się sprawdza we wspieraniu odchudzania. Oczywiście jak wielokrotnie podkreślamy na naszym blogu, nic nie zastąpi zdrowego trybu życia, prawidłowego odżywiania i ruchu. Jeśli jednak przy zachowaniu wspomnianych zasad odchudzanie nie przynosi zadowalających efektów, można wspomóc organizm właśnie suplementacją kwasu alfa liponowego. Poprawia on przemianę materii poprzez zwiększenie metabolizmu lipidów i węglowodanów. Wpływa także na obniżenie łaknienia i zmniejszenie częstotliwości napadów głodu i potrzeby jedzenia słodkich i kalorycznych, a co za tym idzie tuczących, pokarmów.

Kwas alfa liponowy – cukrzyca

Kwas alfa liponowy, jak wskazują najnowsze badania może być również przydatny dla cukrzyków. Reguluje on bowiem poziom cukru we krwi i wzmacnia działanie insuliny.

Budowa chemiczna ALA

Redukcja efektów starzenia

Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym kwas alfa liponowy może spowolnić efekty starzenia się komórek. Potrafi nawet regenerować uszkodzone mitochondria wewnątrz komórek, dzięki czemu nasze „baterie” są dłużej sprawne. Kiedy w organizmie znajduje się w nadmiarze, wzmacnia działanie innych przyjmowanych antyutleniaczy takich jak witaminy C i E.

Wspomaganie regeneracji wątroby

Wątroba to jeden z organów, które same potrafią się regenerować. Jeśli jednak jest ona narażona na stałe czynniki chorobotwórcze, czy zatrucia, może w końcu „odmówić współpracy”. Dzięki zwiększaniu poziomu l-cysteiny, kwas alfa liponowy wspomaga ochronę wątroby i poprawia jej zdolności regeneracyjne. Dzięki swoim właściwościom kwas alfa liponowy ułatwia odtruwanie organizmu, szczególnie z metali ciężkich i toksyn pochodzących z grzybów.

Kwas alfa liponowy – aktywność fizyczna

Kwas alfa liponowy coraz częściej jest suplementowany przez osoby uprawiające sport i nie chodzi tylko o wyczynowych sportowców czy olimpijczyków. Doskonale sprawdza się bowiem u osób, które lubią aktywność fizyczną jako formę rekreacji. ALA zwiększa bowiem ilość glikogenu w mięśniach. Glikogen natomiast jest źródłem energii podczas treningu. Odpowiedni poziom kwasu alfa liponowego pozwala na dłuższy wysiłek, a przez to spalenie większej ilości kalorii.

Mało znane działanie kwasu alfa liponowego

ALA jest często wykorzystywany w profilaktyce chorób układu krążenia i ochronie mięśnia sercowego. Skutecznie obniża ciśnienie tętnicze, a także wpływa na zmniejszenie wielkości i ilości płytek miażdżycowych.

Kwas alfa liponowy

Jaki kwas alfa liponowy suplementować

Kwa alfa liponowy występuje w dwóch formach – bardziej aktywnej R i mniej aktywnej S. Na rynku znajdują się preparaty zawierające mieszankę tych dwóch typów ALA, a także takie zawierające tylko ALA typu R. Te drugie są zdecydowanie bardziej skuteczne. Dlaczego? Ponieważ jest to czysta i aktywna forma kwasu alfa liponowego, co oznacza, że jest właściwie najsensowniejszym rozwiązaniem. Jest także droższa w produkcji i wymagająca lepszej technologii. Warto więc wybierając preparat dla siebie, zwrócić uwagę, czy na opakowaniu znajduje się informacja o formie kwasu czyli oznaczeniu R. 

Dawkowanie kwasu alfa liponowego

W zależności do formy kwasu, warto zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta suplementu. Do działania profilaktycznego wystarczy suplementacja na poziomie 200-300mg dziennie. Przy zastosowaniu leczniczym warto zastosować większe porcje aż do 1200 mg dziennie.

Przeciwwskazania i działanie uboczne

Kwas alfa liponowy jest stosunkowo bezpieczny przy suplementacji. Jednak jak z każdym innym suplementem czy lekiem należy uważać, żeby go nie przedawkować. Mogą się wtedy pojawić objawy takie jak dolegliwości żołądkowe, biegunka czy wysypka. Jeśli pojawią się takie symptomy należy zmniejszyć dawkę ALA lub zaprzestać suplementacji.