Co powinniśmy wiedzieć o lekach i suplementach

Co powinniśmy wiedzieć o lekach i suplementach?

Każdy z nas skorzystał z ich dobroczynnego działania chociaż raz w życiu. Nie każdy jest jednak świadomy tego, czym tak naprawdę są. Zatem co to są leki?

Definicja leków.

Lekarstwami określa się przede wszystkim substancje, które mają właściwości umożliwiające:

  • Wyleczenie dolegliwości w ludzkim organizmie
  • Są w stanie za pośrednictwem zawartych w nich substancji aktywnych zapobiegać potencjalnym schorzeniom lub nawrotom przebytej choroby

Leki to wszelkie połączenie substancji podawanych w celu przywrócenia właściwego funkcjonowania organizmu. Podaje się je ludziom po to, aby przede wszystkim skorygować ich dolegliwości. Wiemy zatem, że funkcją lekarstwa jest uregulowanie organizmu do stanu sprzed zachorowania. Działanie farmakologiczne leków ma wpływ na funkcjonowanie zarówno immunologiczne i metaboliczne w organizmach ludzkich. Oznacza to, że lekarstwa zostały wyprodukowane z myślą o bardzo aktywnej i silnej ingerencji w działanie ludzkiego ciała.

Według norm prawnych lekarstwa muszą spełniać pewne wymogi:

  • Muszą zostać uznane za lekarstwo i zostać dopuszczone do obiegu rynkowego przez organizacje odpowiedzialne za obrót farmakologii w danym państwie
  • Muszą być substancją dostosowaną do leczenia konkretnych, zdiagnozowanych schorzeń lub muszą im zapobiegać
  • Muszą być substancją inną od żywności
  • Muszą wpływać na strukturę organizmu

Leki typu OTC.

Wielu z nas bardzo często w trakcie grypy, przeziębienia, czy też zwykłego bólu głowy, kieruje się do najbliższej apteki w celu nabycia leków otc. Bardzo duża grupa osób korzysta z nich regularnie, jednak nie wie, czym są. Zatem co to jest otc?

OTC to nic innego jak termin pochodzący z języka angielskiego. Oznacza on skrót słów Over The Counter. Po polsku możemy przyjąć w wolnym tłumaczeniu, że są to leki bez recepty. Oznacza to więc, że leki typu otc to znane przez nas środki medyczne, które nie muszą być przepisane przez lekarza. Dostęp do nich posiada każda osoba, która ukończyła 18 rok życia.

Przyjmowanie takiego leku nie wymaga poprzedzenia tego wizytą u lekarza. Działanie zazwyczaj jest szczegółowo wyjaśnione na opakowaniu, natomiast w razie wątpliwości użytkownik zawsze może zasięgnąć porady farmaceuty, który sprzedaje mu środek.

Definicja suplementów.

Co to jest suplement? Niewątpliwie jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które odkrywają rozpowszechnione na dzisiejszym rynku substancje odpowiedzialne za wzmocnienie organizmu. Suplementy bodaj na pierwszy rzut oka mogą wydawać się środkiem zbliżonym do leków, pełnią zupełnie inną funkcję. Za co są tak naprawdę odpowiedzialne i czym są?

Prawo jasno określa, w jaki sposób należy charakteryzować suplementy. Są to doustnie przyjmowane produkty, które muszą zawierać w sobie pewien składnik codziennej diety. Składniki dietetyczne to grupa substancji obejmowana przez:

  • Witaminy
  • Aminokwasy
  • Minerały
  • Zioła
  • Inne substancje, które mają na celu uzupełnienie niedoborów w diecie

Produkowane na dzisiejszy dzień suplementy występują w wielu różnych od siebie postaciach. Najczęściej spotykamy je w formie:

  • Tabletek
  • Kapsułek
  • Proszków
  • Płynów
  • Batonów energetycznych

Produkty tego rodzaju możemy otrzymać w sklepach spożywczych, aptekach lub zamówić bezpośrednio przez internet.

https://www.sklepzycia.pl/suplementy-diety

https://www.sklepzycia.pl/witaminy

Jak przyjmować leki i suplementy?

Ludzie sięgają po suplementy żywieniowe lub leki z wielu różnych powodów. Starają się zrekompensować składniki odżywcze w trakcie choroby lub zwalczyć dolegliwości. Niektórzy potrzebują dodatkowych porcji witamin, które są oferowane przez wiele środków farmakologicznych. Inni ludzie mogą oczekiwań zwiększenia energii niezbędnej podczas pracy lub polepszenia jakości swojego snu. Za pośrednictwem odpowiedniej suplementacji możemy także mieć wpływ na naszą gospodarkę hormonalną, która w dużej mierze determinuje stan naszego zdrowia. Ogromna ilość różnej suplementacji dostępna w tych czasach pozwala nam na zaspokojenie trudnej do zliczenia ilości indywidualnych potrzeb.

Bez względu na to, czy zamierzamy przyjmować środki będące suplementami diety, czy też sięgniemy po lekarstwa, warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego. Najczęściej staramy się działać na własną rękę, jednak przyjmowanie środków ingerujących w funkcjonowanie naszego organizmu w nieodpowiedni sposób może skończyć się źle. Jeżeli stan naszego zdrowia nie jest idealny lub przyjmujemy już lekarstwa, powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza i dowiedzieć się, czy suplement lub lek nie wpłynie niekorzystnie na stan naszego zdrowia.

Prawidłowe odżywianie i suplementacja.

Każda osoba, która decyduje się na wspomaganie substancjami pomocniczymi w postaci witamin i minerałów musi pamiętać o tym, że jest to jedynie dodatek, który powinien być środkiem urozmaicającym naszą dietę. Prawidłowe odżywianie się i ruch to dwa podstawowe filary, których nie możemy zastąpić żadnymi substancjami syntetycznymi. Zatem w trosce o nasz organizm, musimy zapewnić sobie dostatecznie dużo ruchu i zdrowego pożywienia w ciągu dnia. Dopiero wtedy powinniśmy zasięgnąć po środki uzupełniające.

Podsumowanie – różnice między lekiem i suplementem diety.

Niektórym osobom mimo wszystko wydaje się niezbyt jasne, co dokładnie jest granicą między lekiem i suplementem. Najkrócej mówiąc produkt odpowiedzialny za leczenie naszego organizmu, nazwiemy lekiem. Suplementy natomiast są dodatkiem do diety, który powinniśmy stawiać na tej samej płaszczyźnie co pożywienie. Mają one za zadanie pomóc nam uzupełniać głównie witaminy i minerały.