Co to jest kortyzol i jakie są skutki jego obecności.

Długotrwały stres niekorzystanie oddziałuje na ludzki organizm, przez co jednocześnie przyczynia się do pogorszenia nie tylko samopoczucia, ale również zaburzeń stężenia pewnych substancji we krwi. Jedną z nich jest organiczny związek chemiczny – kortyzol, który to jest również nazywany hormonem stresu, bowiem wszelkie jego odchyły od normy spowodowane są właśnie przez stres. 

Co to jest kortyzol?

Kortyzol jest potocznie zwany hormonem stresu. Jego specjalistyczny opis jednak pozwala na miarodajne oddanie spectrum działań oraz budowy kortyzolu, który to jest organicznym związkiem chemicznym, będącym jednocześnie naturalnym hormonem steroidowym. Wytwarzany jest przez korę nadnerczy, czyli położoną zewnętrznie część nadnerczy. 

Działanie kortyzolu obejmuje zapobieganie stanom zapalnym, zatrzymuje również sól w organizmie. Ten organiczny związek chemiczny należy do glikokortykoidów, ma zatem wpływ na poziom glukozy we krwi, a dokładniej powoduje jego zwiększenie, co ma miejsce podczas występowania stresu u człowieka. Kortyzol ma także wpływ na poziom ciśnienia krwi, które podczas sytuacji stresowych może się zwiększyć. Hormon stresu może być wydzielany również, gdy organizmowi nie zostanie dostarczona odpowiednia dawka snu lub nabawi się on infekcji wirusowej.

Normy poziomu kortyzolu w organizmie

Kortyzol jest organicznym związkiem chemicznym, który to swój najwyższy poziom w organizmie człowieka rejestruje w godzinach porannych, natomiast jego najniższy poziom stężenia można zaobserwować w godzinach wieczornych. Z tego więc faktu wynika podział norm poziomu kortyzolu ze względu na porę dnia, w której rejestruje się jego stężenie w organizmie. 

  • godz. 8.00: 5 – 25 ug/dl (0,14 – 0,96 umol/l lub 138 – 690 nmol/l);
  • godz. 12.00: 4 – 20 ug/dl ( 0,11 – 0,54 umol/l lub 110 – 552 nmol/l);
  • godz. 24.00: 0 – 5 ug/dl (0,0 – 0,14 umol/l lub 0,0 – 3,86 nmol/l).

W moczu, wartości prawidłowe stężenia kortyzolu, zwykle mieszczą się w granicach 80 – 120 µg/24h. Należy pamiętać, że poziom kortyzolu podlega dobowemu rytmowi wydzielania, co równoznaczne jest z tym, iż jego stężenie będzie ulegało wahaniom. Zarówno wyższe, jak i niższe stężenie tego hormonu we krwi nie jest sytuacją prawidłową i warto jest sytuację tę skonsultować z lekarzem.

Skutki wysokiego poziomu kortyzolu 

Wysoki poziom kortyzolu we krwi człowieka, może spowodować liczne przemieszczenia się tkanki tłuszczowej do poszczególnych partii ciała, np. karku czy twarzy. Dodatkowo, stan ten może wskazywać na zbyt wysoki poziom stresu w życiu codziennym, jak i oznaczać przewlekłe stany depresyjne, a nawet anoreksję. Ponadto, podwyższone stężenie kortyzolu może być oznaką raka płuc oraz nadnerczy. 

W celu właściwej interpretacji wyników należy udać się do lekarza specjalisty, który to na podstawie innych czynników będzie w stanie odpowiednio zdiagnozować, dlaczego poziom kortyzolu we krwi jest wyższy niż być powinien i co taka sytuacja oznacza dla organizmu człowieka.

Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Relaks

Mówi się, że ciało jest zwierciadłem duszy, warto jest więc zadbać o tę kwestię. Aby poprawić swoje samopoczucie przy jednoczesnym ograniczeniu czynnika powodującego podwyższenie poziomu kortyzolu – stresu, warto jest skupić swoją uwagę na rzeczach, które sprawiają przyjemność, są rozwinięciem lubianych pasji i czynności. Ważne, aby swoje myśli skierować na pozytywnie oddziałujące wspomnienia, przedmioty oraz poczynania.

Dobry Sen

Jego brak powoduje nie tylko ubytki w posiadanej energii, ale również zaburza rytm produkcji kortyzolu, którego to stężenie we krwi zdecydowanie wzrasta. Dodatkowo, może to niekorzystnie oddziaływać na czas zasypiania oraz jakość snu.

Naturalna medycyna (ashwagandha)

Podwyższony poziom kortyzolu we krwi można obniżyć przy pomocy medycyny naturalnej, a konkretnie specyfiku ashwagandha, który figuruje również pod nazwą witani ospałej. Jego główną rolą jest redukcja odbieranych bodźców stresowych. Można zastosować go jako suplement diety, który najczęściej występuje w postaci tabletek powlekanych oraz kapsułek. Dedykowany jest dla osób dorosłych. Zalecany jest do stosowania podczas wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego. 

Ashwagandhę możesz kupić w Sklepie Życia pod adresem: https://www.sklepzycia.pl/ashwagandha-zen-szen-indysjki-witania-ospala